"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
האם נחשפה התמורה שקיבל מילצ'ן? | צילום: החדשות

גביית העדויות בתיק 1000 נמשכת - האם היא מסבכת את ראש הממשלה עוד יותר? הערב (שני) פורסם במהדורה המרכזית כי גורמים במערכת אכיפת החוק מעריכים שהעדות של המיליארדר לן בלווטניק, מבעלי ערוץ 10, מחזקת "במידה משמעותית" את החשד נגד נתניהו לקבלת שוחד בתיק 1000 (פרשת המתנות). מהעדות של בלווטניק, שנגבתה מחו"ל, עולה מסלול השוחד האפשרי - התמורה שסיפק נתניהו, על פי החשד, לאיש העסקים ארנון מילצ'ן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בלווטניק קנה את ערוץ 10 במחיר של יותר מכפול מזה שהציע איש הפרסום אילן שילוח: בלווטניק אישר בעדותו, על פי הידוע לחדשות 2, כי רכישת הערוץ נעשתה רק לאחר שנתניהו פנה אליו וביקש ממנו להגיש את ההצעה - וגם שלח אליו את ארי הרו, אז ראש הסגל של נתניהו והיום עד מדינה בפרשה.

לן בלווטניק, ארכיון
לן בלווטניק, ארכיון | צילום:

החקירה נכנסת ל"פסק זמן"

לאחר התערבות נתניהו יצאה לפועל העסקה של בלווטניק, וכתוצאה ממנה מילצ'ן קיבל מיליוני שקלים: מדובר בסכום שלא היה מקבל אם הייתה מתקבלת הצעתו של שילוח, על פיה הכסף היה אמור להגיע במלואו לערוץ 10 ולא לבעלי מניות כמו מילצ'ן. זו, על פי החשד, התמורה שנתניהו נתן למילצ'ן בתמורה למתנות שסיפק לו ולרעייתו במשך שנים.

אין תמונה
ההצעה נדחתה. אילן שילוח

לפני כשלושה שבועות ערכו חוקרי היחידה הארצית חיקור דין בלונדון לבלווטניק, המיליארדר האוליגרך ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו: בלווטניק הוא איש עסקים המתגורר באנגליה ורוסיה, והוא בין היתר מבעלי ערוץ הספורט וערוץ 10. 

הרו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
המתווך שהפך לעד מדינה. ארי הרו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"הופכים כל אבן"

בתוך כך, חקירת תיק 1000, תיק 2000 ותיק 3000 נכנסה לסוג של "פסק זמן, עד אחרי החגים": בשלב זה החוקרים צריכים לנתח את ממצאי החקירה לגבש כיווני חקירה עתידיים מיד לאחר החגים.

רוני אלשיך, ארכיון (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"לא ממסמסים". אלשיך | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

הבוקר התייחס מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך להתקדמות בחקירות נגד ראש הממשלה: בהרמת כוסית עם כתבים אמר כי השנה הקרובה תהיה מורכבת בכל הנוגע לחקירות בתיקים 1000 ו-2000. כמו כן התייחס אלשיך לחקירת תיק 3000, פרשת הצוללות, ורמז כי יש התפתחויות בחקירה. בנושא חקירות נתניהו, תיקים 1000 ו-2000, הבהיר אלשיך כי המשטרה לא ממסמסת דבר. "הפכנו ואנחנו הופכים כל אבן", אמר אלשיך וציין שהמשטרה תנהג בזהירות מופלגת בהמלצותיה בתיקים נגד נתניהו.

אלשיך התייחס גם לעדי המדינה בפרשות, מיקי גנור וארי הרו, ואמר כי אם השניים לא יספקו את הסחורה, זה יפעל נגדם וההסכמים איתם יבוטלו. "עד עכשיו יש שביעות רצון מלאה מהמידע שהם מעבירים", הבהיר.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מחזור הידיעה המופרכת בעניין מילצ'ן, ודווקא בזמן פגישת ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא טראמפ, אינו הופך ידיעה שקרית לאמת. בניגוד לנטען, ראש הממשלה פעל במשך שנים בכל כוחו כדי לסגור את ערוץ 10, מה שהיה הופך את מניותיו של מילצ'ן לשוות לאפס. הסיבה היחידה שערוץ 10 לא נסגר הייתה התנגדות היועמ"ש הקודם ויינשטיין וגורמי הרגולציה.

"ראש הממשלה נתניהו לא פעל בשום שלב מתוך עניין כלשהו להיטיב עם מילצ'ן. כל פעולותיו, לרבות שיחות עם משקיעים פוטנציאליים, נועדו להבראת שוק התקשורת ולהגדלת האיזון וגיוון הדעות בתקשורת".