זילברשטיין. שוחרר בתנאים מגבילים (צילום: חדשות 2)
זילברשטיין בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

יחד עם איש העסקים המצליח בני שטיינמץ, נעצר הבוקר (שני) גם היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין, וגם מעצרו הוארך בארבעה ימים. כבר כמעט שלושה עשורים שזילברשטיין הוא דמות משפיעה ומוכרת במערכת הפוליטית בישראל. הוא התחיל את דרכו בשנות ה-90, אז עבד עם ראש הממשלה דאז אהוד ברק: הוא היה מחברי "הכוורת" שליוותה אותו לניצחון בבחירות בשנת 1999, וליווה אותו גם להפסד שנתיים לאחר מכן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאז ועד היום עבד עם שני ראשי ממשלה נוספים: נתניהו, בשנת 2009; ואהוד אולמרט. אולמרט וזילברשטיין נחשבים חברים טובים, וכנראה שדרך חברות זו נוצר גם הקשר בין זילברשטיין לאיש העסקי בני שטיינמץ. מקורב נוסף לזילברשטיין הוא גדעון סער, גם הוא חבר קרוב. למעשה, חתונתם של סער והעיתונאית גאולה אבן נערכה בביתו.

כיום זילברשטיין משתף פעולה עם משה קלוגהפט, יועצו הקרוב של נפתלי בנט. השניים עובדים יחד על קמפיינים בחו"ל ובארץ, האחרון שבהם הוא זה של ח"כ אראל מרגלית לראשות מפלגת "העבודה". עם זאת, ככלל זילברשטיין פעיל פחות בפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות.

החשד: הלבנת הון ושוחד לבכירים בעולם

כאמור, בית המשפט האריך היום את מעצרם של זילברשטיין ושטיינמץ בארבעה ימים, מחצית מהזמן שביקשה המשטרה. שטיינמץ מחה על מעצרו ואמר בבית המשפט: "כל החקירה הזאת זה כלום ולא יהיה כלום". במשטרה מנגד טענו לראיות מוכחות נגד שטיינמץ ואמרו כי "האקדח המעשן של הפרשה הראשונה (גינאה) ירה בפרשה החדשה". 

שטיינמץ בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
שטיינמץ, היום. "לא יהיה כלום" | צילום: חדשות 2

החשודים האחרים, לבד מדוד גרנות, ישוחררו ככל הנראה למעצר בית. על פי החשד, שטיינמץ וזילברשטיין פעלו להלבין סכום של כתשעה מיליון יורו כדי לכסות על עבירה אחרת - מתן שוחד לבכירים בעולם, בהם נשיא גינאה החדשה בתמורה להטבות כלכליות. לדברי שטיינמץ בבית המשפט, "אני מרגיש נורא שהמדינה עושה לי דבר כזה. אני מרגיש כמו במשטר טוטליטרי של דיקטטורה. לא שיבשתי אפילו רבע שיבוש. יש פה מלחמה פוליטית וג'ורג' סורוס סימן אותנו. להוציא נגדי צו מעצר זה דבר נורא".

גם ממלא מקום יו"ר דירקטוריון בזק, דוד גרנות, עוכב היום לחקירה במסגרת הפרשה. עם זאת הוא שוחרר ורשאי לשוב לעבודתו ללא מעצר בית וללא תנאים מגבילים. גרנות מכהן כיו"ר הזמני של בזק לאחר ששאול אלוביץ הורחק מתפקידו בשל החקירה שמתנהלת נגדו ברשות לניירות ערך. "נכון למועד הדיווח אין בידי החברה כל מידע אודות מהות החקירה, נסיבותיה ותוכנה", נכתב בדיווח לבורסה. "אולם כפי שנמסר לחברה, החקירה אינה קשורה לחברה ובכלל זה היא אינה קשורה לנושאים הנחקרים במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך אודותיה דיווחה החברה ב-20 ביוני ובדיווחים עוקבים".