שרה נתניהו ועו"ד יוסי כהן (ארכיון) (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
בדרך לבית המשפט? שרה נתניהו | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

החקירה לקראת סיום והשלמה - והתמונה מתבהרת: בשלב זה מסתמן כי יוגש כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בפרשת מעונות ראש הממשלה. המניע להחלטה המתגבשת היא שלדעת החוקרים לא ניתן יהיה להפריד בין מעשיה של שרה נתניהו לחשודים נוספים - עזרא סיידוף, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, והחשמלאי אבי פחימה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה כזכור מצאה ראיות נגד שרה נתניהו. אלא שבניגוד לפרסומים - התיק לא נסגר. הוא נשלח לפרקליטות מחוז ירושלים והיא העבירה אותו להשלמת חקירה כדי להחליט אם יש מקום להגיש כתב אישום נגד שרה נתניהו.

תגובת ראש הממשלה לדיווח: "הטענות בנוגע לרעיית ראש הממשלה מגוחכות. הגברת נתניהו פעלה כדין וכל הטענות נגדה מופרכות. זהו חלק ממסע ציד נואש שעושים גורמים הרוצים להפיל את ראש הממשלה ולא בוחלים באמצעים לרבות האשמות סרק נגדו ונגד בני משפחתו".

בסוף חודש מאי מצאה המשטרה תשתית ראייתית להעמיד את רעיית ראש הממשלה לדין בשלוש פרשות שונות: המלצת המשטרה נגד שרה נתניהו מתייחסת לעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בפרשות הארוחות ובפרשת המטפלת הסיעודית של אביה. החשד המרכזי נגד נתניהו הוא שהשיתה את ההוצאות על המטפלת הסיעודית של אביה על המדינה. בפרשת החשמלאי, ממליצה המשטרה לסגור את התיק נגדה.

יואשם במקביל, עזרא סיידוף (צילום: עמית ולדמן, החדשות)
"לא ניתן להפריד". סיידוף | צילום: עמית ולדמן, החדשות

איך עבדה השיטה?

בכל האמור למעורבותו של עזרא סיידוף בפרשה, המליצה המשטרה להגיש נגדו ארבעה אישומים - מרמה והפרת אמונים בפרשת הארוחות, סיוע בקבלת דבר במרמה בפרשת המטפלת של אביה של נתניהו וקבלת דבר במרמה בפרשה נוספת. בפרק שעוסק בחשמלאי אבי פחימה מייחסים לו במשטרה עבירות של זיוף וקבלת דבר במרמה.

מהי פרשת הארוחות? בבית ראש הממשלה קיים תעריפון - סכום כסף שאיתו יש לארח אורחים מקומיים וסכום כסף גבוה בהרבה, שנועד לאירוח רבי מעלה מחו"ל.
הטענה שהעלה אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, היא שבזמן ששהו במעון אורחים מקומיים לארוחות, נרשם כאילו היו בו אורחים רבי מעלה מחו"ל - וכך נוצר מצב שבו המדינה ספגה נזק של מאות שקלים נוספים על כל מנה.

הפרשה החלה בפברואר 2015 באישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה והתמקדה במספר נושאים, אשר בעניינם עלה חשד לביצוע עבירות פליליות, בהן חשד לקבלת דבר במרמה ולמרמה והפרת אמונים, כולל טיפול בתלונות הדדיות. במקביל, העסקתו של החשמלאי פחימה בוצעה בניגוד להנחיה מפורשת שלא להעסיק דווקא אותו, בשל היותו פעיל ליכוד מוכר המיודד עם בני הזוג נתניהו. בחודש יולי האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי החליט לפתוח בחקירה פלילית "בנוגע למספר עניינים הקשורים בהתנהלות מעונות ראש הממשלה" - הן בנושאי המעון בקיסריה והן בנוגע למעון בירושלים.