פעלו להברחת אמל"ח. אילוסטרציה (צילום: backgroundstore, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: backgroundstore, 123RF

איתי חורי וצעיר נוסף ששמו טרם הותר לפרסום נעצרו בשבוע שעבר לבקשת ה-FBI בחשד שביצעו מתקפות סייבר תמורת תשלום. השניים, בני 18 מאזור השרון, נחקרים בחשד שתוכנה שפיתחו לפני כשנתיים משמשת לביצוע "טרור סייבר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה הבינלאומית שמתבצעת בהתאם לדרישת ה-FBI, מתמקדת בין היתר בעבירות של חדירה למחשב, הונאה בכרטיס חיוב ושיבוש פעולת מחשב. חורי נעצר ביום חמישי ובית משפט השלום בנצרת האריך מעצרו בארבעה ימים. לאחר ערעור הוא שוחרר למעצר בית.

במשטרה טוענים כי התוכנה שהשניים פיתחו כשהיו בני 16 ומשווקת במגזר העסקי, שימשה לפעולות התקפיות ופוגעניות ברשת. על פי החשד, כ-150 אלף תקיפות סייבר בוצעו באמצעות התוכנה שאמורה לסייע לחברות לבדוק את רמת האבטחה של אתרי האינטרנט שלהם.

אספו מידע מכפיש על בכירים (צילום: רויטרס, חדשות)
חשד: התכנה שימשה לביצוע עבירות | צילום: רויטרס, חדשות

למרות המעצר, גלית חורי, אמו של הנער, טוענת כי הוא חף מפשע. "מדובר בילד שעוד שותה שוקו בבוקר, הוא רק ילד". אמרה לחדשות 2 Online. "רק לפני שלושה חודשים הוא סיים תיכון בהצטיינות. הוא היה אהוד מאוד בבית הספר ונער עם עתיד מבטיח. רק לפני שבוע הוא קיבל תשובות חיוביות מיחידת 8200, הוא עבר את כל הסינונים שארכו יותר משנה וחצי ואפילו התקבל שם לאחת מתת-היחידות היותר מובחרות".

"חשוב לזכור שאלו רק חשדות, לדעתי המשטרה טיפסה על עץ גבוה מדי", הוסיפה האם. "בטוחה שהדברים יתבהרו ויסתיימו על הצד הטוב היותר. אני לא יכולה להאמין שהוא עשה את המעשים המיוחסים לו. אנחנו הורים מאוד מעורבים. לא הרבה נערים בגילו פותחים חברה. זה לא ילד שיוצא למועדונים או שותה אלכוהול, יש לו עתיד מבטיח והוא מתכוון להתגייס כמתוכנן בפברואר".

"לנערים אין אחריות למעשים שבוצעו ע"י עבריינים"

על אף הביטחון בחפות בנה היא מודה כי מעצר הבית והניתוק מהאינטרנט הוא לא פשוט בעבורו. "זו סיטואציה מביכה, זה לא נעים, אבל אנחנו שם", סיפרה. "אנחנו מחזקים אותו, כמו שתמכנו בתקופות הטובות אנחנו תומכים גם בתקופות הרעות".

עו"ד אלון דוידוב (צילום: יחיאל ינאי)
עו"ד אלון דוידוב | צילום: יחיאל ינאי

עורכת הדין מעיין חיימוביץ המייצגת את חורי מסרה כי המשטרה צריכה להתמקד בגורמים שלישיים שייתכן ועשו שימוש בתוכנה שפיתחו הצעירים. "המשטרה לא צריכה להתמקד במרשי שהיה קטין בעת פיתוח התוכנה ואין לנו אלא להעריך מידת היכולת שלו".

אין תמונה
עו"ד מעיין חיימוביץ

עו"ד אלון דוידוב המייצג אף הוא את הנער מסר כי "מדובר במוצר חוקי שיש כמוהו רבים בעולם ומטרתו היא בדיקת לחץ לאתרים, אנשים קונים את המוצר כדי לבחון את עמידות האתר בפני התקפות של גורמים עוינים". עוד טוען דוידוב כי אין זו אחריות של מרשו למעשים זדוניים שנעשים בידי אחרים.

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il