מה מחירו של רובה מסוג M16 בשוק השחור? וכמה יעלו אקדח ותחמושת? במסגרת המאבק בסחר הבלתי חוקי באמצעי לחימה במגזר הערבי הוחדר סוכן משטרתי סמוי שפעל במשך כשנה בקרב סוחרי נשק באזור המשולש ונתניה. הוא סייע להפליל עשרות חשודים וגם חשף את מחירון הנשק הלא חוקי במגזר. הבוקר (שני) נערך מבצע מעצרים ענק של המשטרה, במהלכו פשטו 600 שוטרים על בתי החשודים ועצרו 62 בני אדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה על החדרת הסוכן סמוי התקבלה על ידי פיקוד מחוז מרכז בעקבות ריבוי מקרים של שימוש בנשק בלתי חוקי במגזר הערבי, במיוחד באזור המשולש. בתהליך איתור מורכב זוהה על ידי מערך הסוכנים של משטרת ישראל מועמד שהתאים מבחינת חזותו ושליטתו המלאה בשפה הערבית, ולאחר תהליך הכשרה אינטנסיבי ומעמיק, החל לפעול תחת כיסוי של עבריין מתחום הסחר בנשק וסמים.

"תמיד ראיתי את עצמי בצד אוכף החוק, כשהוצע לי לשמש סוכן לא חשבתי פעמיים, זאת משימה שהיא אתגר", אמר הסוכן זמן קצר לאחר השלמת פעילותו. "תופעת הנשק במגזר הערבי מפריעה מאד לתושבים, תופעה מסוכנת שאני מכיר אותה מקרוב".

מחירי רובים (צילום: משטרת ישראל)
צילום: משטרת ישראל

י', מפעילו של הסוכן הסמוי, סיפר על תהליך הכשרתו: "הסתובבנו ימים שלמים בלשכת הגיוס לחפש מועמד ראוי, ראינו אותו עושה מבחני קבלה והוא נראה לנו מתאים מבחינת נתונים וחזות. אנחנו לוקחים אזרח נורמטיבי ולמעשה הופכים אותו לעבריין שיכול להיטמע בתא שטח עם סביבה עבריינית, להכיר אנשים לגרום להם להיות מספיק בטוחים לבצע מולו פעילות פלילית".

מפקד מחוז מרכז ניצב מוטי כהן אמר כי "יעד המבצע הוא חיזוק אכיפת החוק ומתן ביטחון לתושבי המשולש. מגיע לתושבי טייבה, טירה וקלנסואה לחיות במציאות אחרת".

במהלך פעילותו הצליח הסוכן לרכוש עשרות כלי נשק, תחמושת וסמים קלים, ואף תיעד עסקאות שונות, תוך כדי איסוף ראיות מפלילות. הוא הפך לדמות אהודה ומקובלת בקרב העבריינים באזור ואף נקרא לפשר ביניהם במחלוקות וסכסוכים.

ארדן, אלשיך והסוכן הסמוי (צילום: דוברות המשטרה)
ארדן, אלשיך והסוכן הסמוי | צילום: דוברות המשטרה

תוך כדי התחזותו לעבריין שם הסוכן את ידו גם על ה"מחירון" הנהוג במגזר הערבי עבור הנשק הבלתי חוקי:

תת מקלע מאולתר "קרלו" 5,000-8,000 שקלים

רובה סער קלצ'ניקוב - 32-38 אלף שקלים

רובה סער M16 מקורי - 65 אלף שקלים

רובה M16 מאולתר (על בסיס רובה אוויר שמוסב לנשק חם בקוטר 5.56 מ"מ) - 58 אלף שקלים

רובה M16 מאולתר (על בסיס "קרלו" 9 מ"מ) - 11 אלף שקלים

רובה תבור - 80 אלף שקלים

אקדח סטאר - 18 אלף שקלים

אקדח גלוק - 38 אלף שקלים

כדור 9 מ"מ- 3-6 שקלים

כדור 7.62 מ"מ - 40 שקלים

"המאבק בנשק הבלתי חוקי - בראש סדר העדיפויות"

בטרם היציאה למבצע המעצרים הבוקר נערך טקס במהלכו העניקו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך ומפקד מחוז כהן, אקדח ותעודת מינוי שוטר לסוכן שהשתתף במבצע. "אני מצדיע לסוכן האמיץ שהביא לחשיפת רשת סוחרי האמל"ח הלילה ולכוחות משטרת ישראל שהשתתפו במבצע", אמר השר ארדן. "המאבק בנשק הבלתי חוקי נמצא בראש סדר העדיפויות של המשטרה ושלי ונמשיך בו בכל דרך ובכל כלי עד לחיסול התופעה".

גם המפכ"ל אלשיך שיבח במהלך הטקס את הסוכן על פעולתו: "לא כל שוטר זוכה מיד עם כניסתו לשירות לתרום תרומה כה משמעותית לעשייה של משטרת ישראל. הנשק שנאסף במבצע מודיעיני מתוחכם וכלל ניהול סיכונים מרשים, הוא חלק מהרצף המודיעיני לאורך כלל מדרגי המשטרה שמגיע לשיאו באכיפה מבצעית משמעותית המחוללת שינוי בזירה".