"אני מרגישה לחוצה ומפוחדת לבד בבית" | צילום: דניאל סלבין

חייל בן 21 מנצרת עילית לא האמין למשמע אזניו כשקיבל אתמול (שלישי) טלפון בהול מבת דודתו שבישרה לו: נוכלים הצליחו לגנוב מסבתא רוזה 22 אלף שקלים במרמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מרגישה פגועה, אני לא בוטחת יותר באנשים אני מרגישה לחוצה ומפוחדת לבד בבית. אני בשוק שאנשים מסוגלים לעשות דבר כזה", סיפרה רוזה בכאב לחדשות 2 Online. לטענת נכדה, השיטה באמצעותה נלקחו הכספים מהקשישה בת ה-80, הייתה קרה ומחושבת: אדם דובר רוסית טלפן לביתה והציג עצמו כבנה - דודו של החייל, השוהה בימים אלה בחו"ל. הוא סיפר לה בבהלה כי פגע בילדה בת 8 בתאונת דרכים. מיד לאחר מכן הועברה השיחה לאדם אחר, שהציג עצמו כעורך דינו של הבן.

המתחזה טען כי בעקבות התאונה בנה של הקשישה נדרש לשלם 6,000 אירו. במידה ולא יעביר את הכספים, הזהיר "עורך הדין" כי הבן צפוי להישלח לכלא לתקופה של שלוש שנים לפחות.

הקשישה, המתגוררת לבדה וסובלת מבעיות בריאותיות, פרצה בבכי. "עורך הדין" ציין בפניה כי שליח מיוחד נמצא בדרכו לביתה בנצרת עילית על מנת לאסוף את הכסף, והבהיר כי אין זמן להמתין - מאחר והמשטרה המקומית לוחצת.

"חששתי שבני ייכנס לכלא"

הקשישה הייתה חרדה לגורלו של בנה. בלי אפשרות ליצור עמו קשר, ולאחר לחץ כבד, לדבריה, מצד השליח ואיומים מתמשכים, היא מסרה לידיו בלית ברירה סכום של 22 אלף שקלים. "האמנתי לו", היא מסבירה. "ארגנתי את כל הכסף. ממש דאגתי לגורל של בני וחשבתי שבכל רגע הוא ייכנס לכלא. לא יכולתי להתקשר לאף אחד עם כל האיומים האלה, לא חשבתי יותר מדי".

אחרי עזיבתו של השליח שלקח את הכסף, התקשרה סבתו של החייל להוריו ולדודו. לאחר מספר דקות הם הבינו כי נפלה קורבן להונאה אכזרית.

בעזרתם של שכניה הזעיקה הקשישה את המשטרה. לשוטרים שהגיעו לביתה היא הסבירה את השתלשלות האירועים, והתחננה שיוציאו אותה מהמצב אליו נקלעה. "עוד בשעה שהשוטרים שהו בביתה, התקבל דיווח במוקד המשטרה על עוד שני מקרי הונאה זהים שהתרחשו לא הרחק משם", סיפר החייל.

"תכננתי להשאיר כסף לנכדים"

כעת רוזה מנסה להשיב את הכסף שנגנב ומתקשה לעכל את החוויה הקשה: "תכננתי להשתמש בו לטיפולי שיניים, לרכוש מזגן חדש כי הקודם התקלקל, ולהשאיר גם כסף לילדים ולנכדים".

"איני יכול לתאר במילים את תחושת חוסר האונים שעוברת לנו במשפחה, לאור הייסורים שעברה סבתי, ועל כך שלא יכולנו להיות שם לצדה", מוסיף הצעיר. "הטיול המשפחתי, שאליו חיכו הוריי ודודיי זמן רב נהרס, וכל המשפחה אובדת עצות".

שיחה חשודה? נתקו וחייגו למשטרה
שיחה חשודה? נתקו וחייגו למשטרה | צילום: חדשות 2

היום, לאחר שהתברר כי אותם נוכלים מחפשים קורבנות נוספים על מנת לסחוט מהם את כספם, פרסמה המשטרה אזהרה לציבור הנוגעת לשיטת ההונאה הערמומית: "בתקופה האחרונה הצטברו במשטרת ישראל תלונות ומידע המצביעים על חשד לדפוס הונאה המבוצעת מחו"ל ומכוונת בעיקר למבוגרים דוברי רוסית".

פקד מיכאל זינגרמן, דובר המשטרה לשפה הרוסית, סיפר לחדשות 2 Online כי להערכתם מדובר בכנופיה של עבריינים שפועלת מחוץ לארץ. "ראינו כבר בעבר מקרים דומים לזה, בכל הפעמים דפוס הפעולה דומה, מתקשר אדם ליוצאי ברית המועצות, בעיקר למבוגרים שנלחצים מהסיטואציה וגם לא תמיד מבינים את הבירוקרטיה במדינה". לדברי זינגרמן, המתחזים "מוכרים להם סיפורים" שגורמים להם לשלם אלפי דולרים. באחד המקרים העבריין התחזה לעורך דין ודרש כסף עבור טיפול בבן ש"אושפז".

קיבלתם שיחה חשודה? כך תפעלו

במשטרה פרסמו הנחיות מדויקות לאזרחים במקרה בו מתקבלת שיחה חשודה:

• לנתק את הטלפון וליצור קשר עם בן המשפחה ישירות על מנת לוודא כי הכל כשורה.

• אם קיים ברשותכם אמצעי "שיחה מזוהה", יש לנסות לתעד את הגורם ממנו מבוצעת ההתקשרות.

• מומלץ בכל מקרה להימנע מהכנסת זרים לביתכם, ולא לתת כסף בתמורה להתחייבויות ולטענות שלא ניתן לאמת אותן.

• ליידע את המשטרה בסמיכות לקיום השיחה.