"מגרש שדים" או גנב עתיקות? | צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

גבר, ארבעת ילדיו וקרוב משפחתם נתפסו הלילה (רביעי) על חם כשהם חופרים באופן בלתי חוקי במערה מימי בית שני בירושלים. הגבר שנתפס טען כי הוא "מגרש שדים" במקצועו ובתוך המערה נמצא שד ששומר על אוצר חשוב, שאותו ביקשו בני המשפחה לגלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בני המשפחה, תושבי שכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים, נתפסו בתום מבצע ממושך שכלל תצפיות ומארבים של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בסיוע שוטרי תחנת שלם. השישה מואשמים כי פגעו באתר עתיקות מוכרז באזור הר הצופים בירושלים, סמוך לקמפוס האוניברסיטה העברית.

לאחר מעצרו סיפר הגבר כי לפני זמן מה נכנסו שניים מילדיו למערה, כשלפתע שמעו דפיקות עמומות בתקרתה. האב, שלדבריו עוסק בגירוש שדים והסרת כישופים מאנשים שהוטלו עליהם קללות, הסביר את הקולות בהימצאותו של שד, שתפקידו לשמור על המערה המכילה אוצר חשוב.

המערה שנשדדה באזור הר הצופים
המערה שנשדדה באזור הר הצופים | צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

"זו הפעם השנייה בשנה האחרונה בה הצליחה היחידה למניעת שוד עתיקות לעצור חוליית שודדי עתיקות באתר חשוב זה" סיפר עוזי רוטשטין, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. "אזור הר הצופים הינו אחד האזורים העשירים ביותר בקברים מתקופת הבית השני בירושלים".

"בתוך קברי האבן העתיקים, החתומים לרוב באבן גדולה וכבדה, מצויים לעיתים מנחות קבורה - חפצים שהונחו יחד עם הנפטרים כגון נרות שמן, כלי זכוכית וחפצים אחרים", הוסיף רוטשטין. "חפצים אלה נחשבו ליקרי ערך בעת העתיקה, וגם בימינו יש להם ערך". 

הוא הסביר כי חוליות השודדים מקוות למצוא באזור את מערכות הקבורה האלה בתקווה לשדוד את החפצים, שנמצאים בשלמותם מאחר שהיו מוגנים בתוך הקבר במשך מאות ואלפי שנים.

החשודים שוחררו בערבות עם סיום חקירתם, ובקרוב יוגש נגדם כתב אישום, כאשר העונש המרבי על חפירה ללא היתר ופגיעה באתר עתיקות הינו חמש שנות מאסר.