הרב החשוד
הרב בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

"חומר החקירה שנאסף נגד הרב הינו משמעותי, יש לפרסם את שמו" - כך טענה היום (שלישי) השופטת אסתר הלמן מבית המשפט המחוזי בנצרת, שדנה בעניינו של הרב מהצפון החשוד בעבירות מין. השופטת ציינה כי הרב נחקר "בחשד לביצוע עבירות מין חמורות בנשים, תוך ניצול מעמדו כרב ומנהיג בקהילה". ההחלטה לפרסם את שמו של הרב, שנועדה לבדוק האם נשים נוספות נפגעו, עוכבה ביממה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עו"ד אפרים דמרי, פרקליטו של הרב, הודיע כי יעתור נגד ההחלטה לבית המשפט העליון. דמרי טען בפני בית המשפט כי "הנזק שיגרם למערער, שהוא רב מכובד וידוע שניהל 'כולל' וארגון חסד, כתוצאה מפרסום שמו הוא חמור במיוחד". דמרי הוסיף כי הרב הוא "איש חסד ונתינה" ללא עבר פלילי, והזכיר גם את מצבו הרפואי של הרב.

לעומת זאת, טענו במשטרה כי "חומר החקירה מלמד על עוצמת הראיות והצורך בפרסום שמו של הרב". עוד טענו נציגי המשטרה כי "פרסום שמו של המערער יהווה הפלייתו לטובה לעומת חשודים או נאשמים אחרים שנקבע לגביהם כי אין מקום לאסור פרסום שמם", וציינו כי פרסום שמו עשוי לחשוף תלונות נוספות ולסייע בקידום החקירה.

8 מתלוננות עד כה. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

עדיפות לאינטרס הציבורי

"לא שוכנעתי כי עלה בידי המערער להראות כי הפגיעה הצפויה להיגרם לו כתוצאה מפרסום שמו הינה חמורה יותר מאשר בעניינם של חשודים אחרים והשאיפה למנוע אותה צריכה לגבור על האינטרסים הנוגדים", ציינה השופטת שהעדיפה את האינטרס הציבורי על פני ההגנה על שמו הטוב של הרב.

"חומר החקירה שנאסף הוא בעל עוצמה, מדובר ביותר מתלונה אחת. יש בו אינדיקציה לפגיעה רחבה יותר ושיטתית במתלוננות נוספות", הוסיפה השופטת. "יש בפרסום פרטי החשוד אלמנט של עידוד וחיזוק נפגעות עבירה, אשר מתקשות לאזור אומץ ולהגיע למשטרה".

עד כה התלוננו שמונה נשים נגד הרב, ובידי פורום הרבנים נמצאות עדויות נוספות המעידות לכאורה על דפוס פעולה לפיו ניצל הרב את אמונן וקיים איתן יחסי מין. היום ישוחרר הרב מהמרכז הרפואי זיו, בו אושפז בימים האחרונים לאחר שחש כאבים בחזהו. כל הבדיקות שעבר יצאו תקינות, והוא יוחזר למעצר ולחקירה בשעות הקרובות.