נתניהו וריבלין "נאצים"
מתוך הסרטונים שייחקרו | צילום:

סרטון מסית נגד רה"מ והנשיא ייחקר: פרקליטות המדינה אישרה היום (שני) לפתוח בחקירה פלילית נגד אדם שפרסם סרטונים בפייסבוק נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן ריבלין. בסרטונים שפורסמו ביוטיוב נראים הנשיא וראש הממשלה כשהם לבושים מדים בעלי סממנים נאצים ונושאים דברים בגרמנית לכאורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפרקליטות טענו כי הסרטונים מעלים חשד לעבירה של העלבת עובד ציבור. בעקבות זאת, הנחה ראש האגף לחקירות ולמודיעין במשטרה להטיל את ניהול החקירה על יחידת הסייבר הארצית בלהב 433, והיא תלווה על ידי לשכת המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים.

"אני נשיא מלוקק וצבוע עם שנאה עצמית, כשיהודים נרצחים זה לא ממש מעניין אותי. אני נאצי שונא יהודים", נכתב בסרטון שהופץ עם תמונתו של ריבלין. בסרטון בו שולבה תמונתו של נתניהו במדי נאצי נכתב: "אני ראש ממשלה פחדן, לחיץ וסחיט. ברוכים הבאים למחנה ריכוז ישראל, הליכוד היא מפלגה שמאלנית אנטישמית, אנחנו מפחדים פחד מוות מהמוסלמים, פה דם יהודי לא שווה הרבה".

אתמול פנו גורמי ביטחון בבית הנשיא למשטרה, בעקבות איומים שקיבל ריבלין והודעות מסיתות נגדו - בהן תמונה שעובדה בפוטושופ בה נראה ריבלין בכאפייה. בין היתר נכתבו על ריבלין ברשתות החברתיות, וגם בעמוד הרשמי שלו, הודעות נאצה, בהן: "בוגד, מסריח, נשיא הערבים, סופך יהיה גרוע יותר משל אריאל שרון".

"אני לא מפחדת" (צילום: ענת ריבלין)
"אני לא מפחדת" | צילום: ענת ריבלין

בתו של ריבלין: "לא מפחדת"

הקללות והאיומים ששוגרו לעבר נשיא המדינה באו לאחר שגינה בחריפות את רציחתו של עלי דוואבשה, תינוק בן שנה וחצי שנשרף למוות בפשע השנאה בכפר דומא. מוקדם יותר אתמול פרסמה בתו, ענת ריבלין, תמונה של אביה בעמוד האינסטגרם שלה וכתבה: "כשהייתי קטנה פחדתי מסרטים. אבא שלי היה מסמן לצד הפריים ואומר: רואה? ממש פה יושב הבמאי, זה לא באמת, אין לך מה לפחד. אני לא מפחדת".

ריבלין, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקר ביום שישי את בני משפחת דוואבשה המאושפזים. בעמוד הפייסבוק שלו כתב בערבית ובעברית בין היתר: "יותר משאני חש בושה, אני חש כאב. כאב על רציחתו של תינוק קטן. כאב על שבני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש. דרכם אינה דרכי. דרכם אינה דרכינו. לצערי הרב, עד עתה נראה שטיפלנו בתופעת הטרור היהודי ברפיון".

"חתיכת אפס מאופס. סופך יהיה גרוע יותר משל אריאל שרון אתה עוד תראה", איימה אחת הגולשות. אחר כתב: "אני מתפלל שיקום עוד איזה 'יגאל אמיר שליטא' וינקה אותך ואת אנשי הערב ממדינתנו היהודית, אז שיהיה לך מחלות קשות וכל רע".

תמונת ריבלין בכאפייה שהופצה ברשתות
תמונת ריבלין בכאפייה שהופצה ברשתות | צילום:

"לך תתאסלם"

"מכרת נשמתך לשטן", הוסיף גולש אחר, שציין כי הוריד את תמונתו מסלון ביתו. "הילדים שלי ראו שאני מוריד את התמונה שלך ושאלו למה. הסברתי בנימוס שהתפטרת ושאתה כבר לא שייך לעם היהודי. אתה נותן אור ירוק לפגוע בעם היהודי. אתה פסול!".

הזעם הרב התבסס בעיקר על המשפט: "בני עמי בחרו בדרך הטרור", ורבים אמרו כי הוא מכליל. "בני עמנו לא בחרו בטרור - רק בודדים וספורים מבנינו בחרו בטרור, תכבד את מוסד הנשיאות".

אין תמונה
חלק מהנאצות ברשת

אחרים רבים קראו לו להתפטר - קיללו אותו, ואף כינו אותו "עוכר ישראל". "לך תתאסלם", כתב לו אחד הגולשים בעמוד הפייסבוק. "אתה לא מייצג אותנו". למרות הדברים הקשים האלה, ריבלין נאם אמש בעצרת לקידום הסובלנות ונגד אלימות בכיכר ציון בירושלים.

"אי אפשר לכבות את האש בהדחקה", אמר ריבלין בנאומו. "על מנת לכבות את הלהבות, עלינו להיות נחושים ונחרצים הרבה יותר. להבות פשטו בארצנו. להבות של אלימות, להבות של שנאה, להבות של אמונה שקרית, מסלפת ומעוותת. להבות המתירות שפיכות דמים, בשם התורה, בשם ההלכה, בשם המוסר, בשם אהבת ארץ ישראל".

הוא סיפר על החוויה המטלטלת שבפגישה עם בני משפחתו של התינוק שנספה בשריפה. "בבית החולים שיבא בתל השומר, ביקרתי ושתקתי. התביישתי. נחרדתי מכוחה של השנאה", אמר הנשיא. "איננו יכולים להמשיך ולפטר את הלהבות הללו, המאכלות את החברה בישראל, כצרוף מקרים מצער".