בשלהי חודש מרס השנה התפתחה תגרה בין שני עצורים, עבריינים בעלי רקע עשיר בעבירות רכוש ואלימות. על השניים נגזר עונש מאסר בפועל, ולידי חדשות 2 הגיע תיעוד התגרה האלימה, שבה מצאו את עצמם מעורבים בעל כורחם גם הסוהרים - שלטענת העצורים הפעילו נגדם אלימות מוגזמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השניים הועמדו לדין, נשפטו ובמסגרת הסדרי טיעון נגזר עליהם מאסר בפועל. תיעוד האירוע חושף כי אחד מהסוהרים נקט לכאורה אלימות לא מידתית, לאחר ששני העצורים רוססו בפניהם בגז פלפל.

כאשר שני העצורים ההלומים מגז הפלפל שפשפו את עיניהם, אחד מהם - הימני בתמונות - כרע על ברכיו. בשלב זה, רץ לעברו אחד הסוהרים ממרחק של עשרות מטרים ובעט בבטנו בעוצמה. בהמשך מראות התמונות כיצד תגבורת של סוהרים מגיעה לרחבה במרכז בית הכלא גלבוע, מנטרלת ואוזקת את שני העצורים.

במהלך מעצרם של השניים הורה שופט בית משפט השלום בטבריה, השופט דורון פורת, בהתאם לבקשת סנגוריהם של העצורים, כי החומר יועבר לבדיקת היחידה לחקירות סוהרים (יח"ס). אלא שסנגוריהם של העצורים טוענים כי מרשיהם כלל לא נחקרו על גרסתם להשתלשלות הדברים, ובפרט על האלימות שחווה העציר שנבעט בבטנו.

"התחושה כאילו המערכת כשלה פה"

"חשוב מאוד שרשויות החקירה יקחו את המקרה הזה, יבדקו אותו לעומק ויסיקו את המסקנות המתבקשות", אמר עו"ד ואסים דאהר, מנהל מחלקת מעצרים במחוז הצפון של הסנגוריה הציבורית. "לפי מה שידוע לנו, לא נעשה שום דבר בעניין הזה".

"המשך האירוע, כלומר החלק שבו העצורים עצמם הותקפו, נשמט לחלוטין מהדוחות של השוטרים, כאילו לא היה", הוסיף עו"ד יובל זלוטי, סנגורו של אחד העצורים מטעם הסנגוריה הציבורית. "התחושה כאילו המערכת כשלה פה".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "עם קבלת פרוטוקול החלטת השופט ביחידה הארצית לחקירת סוהרים, הועבר הנושא להמשך טיפול חקירתי ביחידה הרלוונטית".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חמור שבו תקפו שני עצורים אנשי סגל באלימות קשה וללא כל סיבה. לראייה, העצורים נדונו על עבירה זו לעונשי מאסר של מספר חודשים. יחד עם זאת, שירות בתי הסוהר מגנה כל שימוש לא מוצדק בכוח, אך מנוע מלחקור את עצמו במקביל לחקירה המשטרתית. הנחיית השופט לבדיקת המקרה הועברה מבית המשפט למשטרה להמשך טיפול".