נהג המונית הירושלמי זיאד קואסמה לא ישכח לעולם את ליל האימה שעבר עליו לפני כשבועיים. שני צעירים עלו על המונית שלו בכיכר החתולות בירושלים, אלא שמהר מאוד התברר שזו לא נסיעה שגרתית. זה הסתיים באף שבור ובאשפוז בבית החולים. האירוע הזה מצטרף לשורה ארוכה של תקריות אלימות ותקיפות מילוליות של נהגי מוניות ערבים בירושלים בשבועות האחרונים. חמישה כבר נעצרו בחשד שתקפו את נהגי העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגרעין הקשה מונה כמה עשרות צעירים. מרביתם קטינים שהציבו לעצמם מטרה להמאיס את החיים על נהגי מוניות ערבים בבירה ולמנוע מהם פרנסה. הם עומדים מסביב למונית, מפצירים, לעיתים אף מאיימים על הנוסעים שלא יעלו עליה אם הנהג ערבי.

"אני אשב פה ולא אתן לך להתפרנס", תועד אחד הנערים כשהוא פונה לנהג מונית ערבי בבירה, "לא לך ולא לשום ערבי שמנסה להתפרנס בעיר הזאת. אני לא אתן ליהודים לעלות לך על המונית. אין, תמות".

"לא ניתן לערבים להתפרנס בעיר הזאת" (צילום: חדשות 2)
"לא ניתן לערבים להתפרנס בעיר הזאת" | צילום: חדשות 2

"מי שבא לעלות על המונית - הורידו אותו בכוח"

"אנחנו 20 שנה עובדים פה, ובחיים לא נתקלנו בדבר כזה", אמר נהג המונית חאלב אבו חומוס לחדשות 2. "רק בזמן חטיפת הילדים האלו התחילו לשלוח אלינו בחורים ואנשים כדי להטריד אותנו, לא להעלות יהודים, ומי שבא לעלות - הורידו אותו בכוח".

אבל לא תמיד זה מסתיים רק במילים. תיעוד שהגיע לידי חדשות 2 מציג כיצד לאחרונה יידו יהודים אבנים לעבר ערבים בכיכר החתולות, פשוט משום שעברו שם. בעקבות התופעה התארגנו מתנדבים המסתובבים בלילות במרכז ירושלים ומנסים לסייע כשצריך. "היינו מגיעים ומסתובבים בלילה ומנסים לזהות מה יכול לקרות ואיפה אנחנו יכולים להתערב", סיפר אביב טטרסקי, תחקירן בעמותת "עיר עמים". "כמובן היכולת שלנו מאוד מוגבלת. אנחנו בעיקר יכולים לקרוא למשטרה".

התופעה הזאת היא רק פן אחד בעיר שבה האלימות עלתה מדרגה, בעיקר מאז מבצע "צוק איתן". תקוות הנהגים היא כי החופש הגדול שהסתיים והשקט בעזה יבשרו על דעיכתו של הגל העכור הזה והם יוכלו לשוב ולעבוד ללא חשש.