הרב אליעזר ברלנד, בן 77, הוא רבה הגדול והכריזמטי של אחת הישיבות הגדולות בירושלים, ישיבת "שובו בנים". עולם התורה הוכה בתדהמה כשגילה שהרב חשוד בעבירות מין. בריאיון בלעדי לחדשות 2 מתעקש הערב (שני) הרב ברלנד שלא ברח, אבל בחר שלא להתייצב לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יצאתי מהמטוס, יצאו חמישה שוטרים, אמרו לי שאני עצור", תיאר הרב את רגעי המעצר באמסטרדם. "אמרתי להם 'קחו אותי מיד לישראל'. אבל אמרו לי 'לא, אנחנו צריכים שופט, לקחת אותך לבית משפט'. אמרו שצריך לאשר את ההסגרה שלי. מה זה, חשבתי לעצמי, אני נמצא בחלום? זה כמו עליסה בארץ הפלאות".

באשר לטענות נגדו, לפיהם הוא חשוד בביצוע של מעשים מגונים במספר נשים, ביניהן קטינה אחת, הוא שומר על קור רוח. "אני רוצה שיהיו עוד טענות", הוא השיב מיד. "אני מצטער שיש כל כך מעט. התורה אומרת 'תהיה תמיד נרדף'. אתה רוצה להצליח בחיים? תמיד תהיה נרדף. אני כבר שנתיים בתוך פורים".

הרב ברלנד. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"רוצה שיהיו עוד טענות". הרב ברלנד | צילום: פלאש 90, חדשות

"שום אישה לא נכנסת אליי בלי אבא, בלי אמא, או בלי אח או בלי שלושה גבאים", הוא הדגיש. "אין דבר כזה שאני מקבל אישה ככה. מה, אני אנסתי? אני הייתי איתה במיטה? הכל שקר. אין לי כוח גברא בכלל, מגיל 50 לא התייחדתי עם אשתי ולא עם אף אישה זרה. באים עכשיו אנשים הזויים ואומרים שאנסתי אישה. איפה האישה הזאת?"

"אני לא מבין את משה נוסבאום, אדם שהערכתי ואהבתי כל החיים, אהבתי לשמוע אותו", המשיך הרב ברלנד. "הוא אומר שהרב חשוד באונס. ערוץ 2 מגן על הדת ועל היהדות, ופתאום יוצאים נגד רב כדי שאנשים יפסיקו לחזור בתשובה, שאנשים יגידו שגם הרבנים מלוכלכים בכאלה דברים. אבל המילים 'חשוד באונס' לא קשורות בכלל. זה לא רחוק ממזרח למערב, זה מכאן לשבתאי".

"ידעתי שמחפשים אותי"

לדבריו, יש הסבר לכך שהוא המשיך להסתובב בעולם ממדינה למדינה, למרות הידיעה כי המשטרה מחפשת אחריו. "יש לי שליחות בעולם לעצור את ההתבוללות", הוא הסביר. "בסקנדינביה יש 70% התבוללות, פה זה 50%. ידעתי שמחפשים אותי, ואמרתי 'וולקאם, שיחפשו אותי, שיבואו עכשיו'".

"יפחיד נשים גם מהכלא" (צילום: חדשות 2)
"יש לי שליחות בעולם". הרב ברלנד | צילום: חדשות 2

"בלי להקל ראש כהוא זה בסוג העבירות, למרות שמדובר ברף התחתון של סוג העבירות האלו, תוך שהרב מכחיש אותן כמובן, בכל זאת - בסוג עבירות כזה לא נעצרים, לא בישראל ולא בהולנד", אמר פרקליטו של הרב ברלנד, עו"ד שרון נהרי, השוהה כעת גם הוא בהולנד. "אין שום סיבה שאדם יישאר פה עצור חצי שנה או שנה עד שננהל את הליך ההסגרה, כשבמדינה שלו ובמדינה הזו לא נעצרים מלכתחילה".

את הרב מלווה באופן קבוע איש סודו ויד ימינו, איש העסקים ירון ימין. "הרב חף מפשע ואין למשטרה שום דבר נגד הרב, מלבד מספר טענות של מספר אנשים שמתנכלים לרב בצורה עקבית", הוא אמר לחדשות 2. "אני לא רואה ולא חושב שיש איזשהו חומר ראייתי נגד הרב. העובדה לכך היא שביום שישי האחרון הרב שוחרר".

בהודעת משרד המשפטים אמש נכתב במפורש כי בכוונת ישראל להגיש בקרוב בקשת הסגרה נגד הרב ברלנד. המשמעות פשוטה: בידי הפרקליטות יש ראיות מספיקות כדי להגיש כתב אישום נגדו.