החשוד בן ה-70 מכפר ראמה שהודה במפתיע בשני מקרי רצח, בהם רצח החיילת רחל הלר לפני 45 שנה, חזר בו מהודאתו וישוחרר היום (שני) ממעצר, כך פורסם לראשונה בחדשות Online. תיק הרצח לא פוענח והחשוד לא יובא בפני שופט. "מדובר באדם שמתמודד במשך שנים עם מחלות נפש ומוכר למערכת בריאות הנפש", מסר סנגורו עורך הדין סעיד חדאד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כפי שסברנו כבר בתחילה, הודאת השווא היא תולדה של מצבו הנפשי ומצוקה אישית ומצב משפחתי מורכב", הוסיף חדאד. "צר לנו על הסבל שנגרם למשפחתה של רחל הלר ז"ל ולמשפחתו של סלים כנעאן ז"ל".

במהדורה המרכזית פורסם בשבוע שעבר כי החשוד כבר טען בעבר כי ביצע את המעשים, דבריו נדחו על הסף ולא ניתן משקל לגירסתו. אחיינו של החשוד טען אז: "הוא חולה נפש". עורך הדין חדאד כבר אז אמר להחדשות: "מרשי ישוחרר כבר בימים הקרובים".

רחל הלר ז
רחל הלר ז"ל | צילום: חדשות

במשטרה התייחסו בספקנות להודאה של החשוד - שלו עבר פסיכיאטרי הכולל אישפוזים. בחקירתו הוא טען שבשעתו היו לו קשר עם רחל הלר ז"ל, אבל היא סירבה לקיים איתו יחסי מין ולכן רצח אותה. מדוע אם כן התייצב דווקא אמש ומסר הודאה ברצח? לטענתו המצפון ייסר אותו והוא החליט להתנקות.

עיקר הספקנות מתייחסת לחלק אחר בהודאתו – הרצח שבוצע לדבריו ארבע שנים לפני כן, ב-1970, של תושב ראמה. בחקירתו החשוד טען שהוא רצח את שכנו בתת מקלע מסוג עוזי, בעוד ממצאי החקירה מעלים שהאיש מת מירי אקדח וכנראה התאבד.

עמוס ברנס. ארכיון
עמוס ברנס. ארכיון | צילום: פלאש90, חדשות

גופתה של החיילת הלר ז"ל התגלתה בחולות ליד קיבוץ שדות ים באוקטובר 1974 ועליה סימני התעללות קשים. שנתיים לאחר מכן, הורשע עמוס ברנס ברצח ונשפט למאסר עולם בכלא - אך בעקבות שורה של כשלים של המשטרה, עונשו נקצב והוא שוחרר מהכלא לאחר שמונה וחצי שנות מאסר. לאחר שנים ארוכות של מאבק, נקבע לו משפט חוזר בשנת 2002 במסגרתו אף קבע בית המשפט שהוא יפוצה בכ-5 מיליון שקלים בגין מאסר שווא. ברנס הלך לעולמו ב-2011 ולמרות שעברו 45 שנים מאז הרצח המזעזע ו-43 שנים מאז מעצרו של ברנס - לא נעצרו חשודים ברצח של החיילת שעד כה נותר ללא פיענוח. באשר למקרה השני שעליו התוודה במשטרה, רצח שביצע לכאורה בשנת 1970 - המנוח, תושב כפר ראמה, התאבד בירייה מאקדח שנשא ברישיון והשאיר אחריו מכתב התאבדות לאחר שגילו בגופו את מחלת הסרטן.‎

הידיעה על מעצר החשוד ברצח רחל הלר תפסה בהפתעה את המשפחה, 45 שנים לאחר שגופתה נמצאה עם סימני אלימות קשים. אילה אנג'ל, אחותה של רחל ז"ל, בירכה בשיחה עם החדשות על המעצר: "עד היום אני רוצה לדעת מה הסיבה... שישב בבית הסוהר 30-40 שנה".

עורך הדין סעיד חדאד
עורך הדין סעיד חדאד | צילום: חדשות 2

"אני יודעת שכל כמה זמן אנחנו מנסים ככה לדבר על הנושא הזה ובסופו של דבר אנחנו לא מגיעים לשום תובנות", תיארה אנג'ל את השנים הקשות שעברו מאז שאחותה נרצחה. "אמי נפטרה לפני 4 חודשים, אנחנו לא כל כך בקשר עם אחותי ואחי. אבי גם נפטר. מה הסיבה? עד היום אני רוצה לדעת מה הסיבה?"

על עמוס ברנס, האיש שהורשע ב-1976 ברצח אחותה, שוחרר 8 שנים לאחר מכן וזוכה בשנת 2002 מכל אשמה אמרה: "אני יודעת שברנס היה אצלנו בבית והוא דיבר עם אמי. היא אמרה 'מה זה יעזור לי עכשיו, מי יביא לי אותה?' זה חרט חור גדול במשפחה. היינו תחת אקווריום של משטרה ועיתונאים שהגיעו כל הזמן לסקר את המשפחה".