לפני מספר חודשים צוידו שוטרי משטרת ישראל במצלמות גוף קטנות שנועדו לתעד התנהגות של אזרחים או חשודים בזמן מפגש עם המשטרה. תיעוד שהגיע לידי החדשות ובו נראים רגעי מעצרו של צעיר החשוד בעבירות סמים - מעלה חשש לחיפוש לא חוקי שערך אחד השוטרים בביתו קודם לכן ועשוי להביא לצמצום עונשו, ואולי אף לזיכויו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תיעוד ממצלמת הגוף של שוטר חושף את רגעי המעצר של צעיר תל אביבי החשוד שהחזיק בביתו קילו של מריחואנה וגם עסק בסחר בסמים. אולם הסיפור התחיל עוד קודם לכן, כשבעל עסק ברחוב שבו מתגורר החשוד התקשר למשטרה ודיווח על כך שכבר שבועיים המרזב בבניין מטפטף.

התיעוד חושף כיצד השוטר הגיע למקום ברחוב קינג ג'ורג' בעיר, נכנס לבניין ומתחיל לחפש את בעל הבית. לאחר שלא מצא אותו, השוטר החליט לקרוא לצוותי כיבוי והצלה והורה להם לפרוץ את דלת הדירה, זאת על אף שמעבר לדיווח על הנזילה לא הייתה שום ראייה לכך שמשהו לא כשורה. גם לא נעשה כל ניסיון מצד השוטר לאתר את בעל הבית טלפונית.

החשוד מיד אחרי המעצר (צילום: החדשות)
החשוד מיד אחרי המעצר | צילום: החדשות

בהמשך התיעוד ולאחר שדלת הדירה נפרצה, נראה השוטר כשהוא נכנס פנימה ומתחיל להסתובב בחופשיות בין החדרים ומחפש בארונות. כוחות הכיבוי הצליחו לאתר את מקור הנזילה וטיפלו במהירות בצינור במרפסת שגרם לזרימת המים המסיבית בבניין כולו.

בשלב זה, במקום לסיים את הפרשה ולעזוב את הדירה, השוטר החליט לחזור לחדר השינה ולחטט בארון, זאת לאחר שלדבריו הריח מריחואנה. בארון הוא אכן מוצא קילו של הסם ומיהר לדווח על כך למפקדיו.

"סימני שאלה באשר לחוקיות החיפוש"

בינתיים, בעל הבית חזר הביתה והופתע לגלות שדירתו נפרצה בגלל נזילת מים, וללא צו. הוא הופתע עוד יותר כשהבין שהוא כבר לא אדם חופשי. הוא נעצר בחשד לעבירות של שימוש וסחר בסמים. עורכי דינו, אורית חיון ודין כוכבי שראו את התיעוד, טענו בתוקף: החיפוש בביתו שכתוצאה ממנו אותר הסם - היה בלתי חוקי.

"זה מזעזע לראות איך שוטר, בהחלטה שגויה של רגע, כי זה מה שבא לו, פורץ דלת של דירה של בן אדם. אנחנו יכולים לראות איך מתהלכים בתוך הסלון השוטר ואנשי מד"א ואנשי כיבוי אש ללא כל הצדקה", אמרה עו"ד חיון.

בעקבות הצפייה בחומרים, בבית משפט השלום בתל אביב נכתב: "בית המשפט אינו יכול להשלים עם הליך חיפוש שנערך ללא צו שופט. בית המשפט אינו יכול להשלים עם התנהלות של כניסה לדירה... כאשר הדברים לא נבדקו תחילה. הנסיבות מעלות סימני שאלה באשר לחוקיות החיפוש... לפגמים שנפלו לכאורה בתשתית הראייתית יש לתת משקל כבד כבר בהליך המעצר".

בינתיים החשוד עדיין עצור. החזקה של קילו סמים היא עבירה על החוק, אבל לצד זה עומדת גם הזכות לפרטיות. במקרה הזה לא מן הנמנע שהתיעוד יביא אולי לצמצום העונש, אפילו לזיכוי.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "נוכח החשש לחיי אדם הוזמנו גם מגן דוד ומכבי אש ולאחר שהתקבל אישור כדין הוחלט לפרוץ את דלת הדירה. לחוכמה שבדיעבד, כמו גם הציפייה שהשוטר יתעלם מעבירה מסוג פשע שנגלית לנגד עיניו מתוקף תפקידו - אין כל היגיון או בסיס חוקי או ערכי. נגד החשוד הוגש כתב אישום. בית המשפט הותיר אותו במעצר וקבע כי הוא מסוכן לציבור".