אריה דרעי, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
אריה דרעי, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

שר הפנים אריה דרעי זומן הבוקר (חמישי) שוב לחקירה ביחידה הארצית לחקירות הונאה. במשטרה הדגישו כי לא מדובר בחקירה חדשה, אלא בהמשך ברור לחקירה המתנהלת בעניינו. עוד ציינו כי משטרת ישראל חוקרת את המקרה בשיתוף עם אגף החקירות של מס הכנסה ת"א, רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים, ובליווי ופיקוח של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנובמבר האחרון המליצה המשטרה להעמיד לדין את דרעי, לאחר שגובשה תשתית ראייתית נגדו, נגד אחיו עורך הדין שלמה דרעי ונגד חשודים נוספים. במשטרה הוסיפו עוד כי עדיין נמשכת חקירה בנוגע לחשדות נוספים שנחקרו - אולם מדובר בפרשה נפרדת בה לא התבססה עדיין תשתית ראייתית נגד השר דרעי. משכך, הוחלט שלא לעכב העברת התיק הראשון לעיון הפרקליטות.

נגד השר דרעי בוססה אז תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים, כמו גם עבירות מס במיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ומסירת תצהיר כוזב למבקר המדינה וליו"ר הכנסת בנוגע לנכסיו והכנסותיו.

החקירה התמקדה בהעברות כספיות בסך של מאות אלפי שקלים שהועברו לשר דרעי מאנשי עסקים - במהותם, בטיבם ובאופן הדיווח עליהם; בעסקאות מכירת מגרשים שבבעלותו של דרעי בהר שמואל ובגבעת שאול; ברכישת מגרש בספסופה; בהצהרות שמסר דרעי ליו"ר הכנסת ומבקר המדינה; בדיווחים חסרים בהצהרות הון לרשויות המס ובנושאים נוספים.

במשטרה מתחו ביקורת על כך שהשר דרעי פנה בסמוך לסיום חקירתו עם אחד המעורבים בתיק ושוחח עמו על תוכן הדברים ועל עדותו הצפויה של המעורב בתיק וכן רענן את זכרונו - חרף העובדה שנדרש מפורשות שלא לשוחח עמו ואף הוזהר מפני שיבוש ראיות. במשטרה הזכירו כי החקירה החלה כסמויה במהלך שנת 2015, והפגה לגלויה באפריל 2016. במאי 2017 החל שלב נוסף בחקירה במהלכו נחקר השר דרעי באזהרה.

תשתית ראייתית גובשה גם נגד אחיו של השר דרעי, עורך הדין שלמה דרעי, שמכהן כיום כסגן יו"ר קק"ל. התשתית נמצאה לעבירות מס במיליוני שקלים. נגד חשודים נוספים התבססה תשתית ראייתית להלבנת הון ועבירות מס.