גרוס, הנאשם ברצח, ואמו (צילום: InaGrossJusticeProject, חדשות)
הנאשם ברצח תומס גרוס ואמו אירה ז"ל | צילום: InaGrossJusticeProject, חדשות

התפתחות בפרשת חקירת רצח אינה גרוס בפלורידה ב-2012: בנה תומס יוסף גרוס, שנעצר בישראל בחודש דצמבר לאחר חיפושים ממושכים, יוסגר לארה"ב להמשך המשפט - כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים. השופטת חנה מרים לומפ קיבלה את עתירת המדינה להגדיר אותו כבר-הסגרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גרוס, תושב הרצליה בן 63, נעצר לצורך הסגרתו לארה"ב, שם הוא מואשם ברצח אמו  בת ה-78בינואר 2012. גרוס דרש לפסול את הבקשה וטען כי אין ראיה שמוכיחה כי היה ער בעת ביצוע המעשה והעלה ספקות לגבי הראיות. בית המשפט דחה את טענותיו והביע אמון בתצהירים ובעדויות שהוצגו בפניו.

השופטת ציינה שבית המשפט אינו בודק את סיכויי ההרשעה ומיומנות העדויות, אך קבעה כי חומר הראיות קושר את המשיבה במידה הנדרשת. עוד קבעה השופטת כי זכותו של גרוס להליך הוגן לא נפגעה בקשת ההסגרה שהוגשה בחודש דצמבר חשפה פרטים חדשים על הרצח המיוחס לגרוס, וגם המניע - על פי הערכת הרשויות בארה"ב: סכסוך כספי-משפחתי.

"מבקשת ההסגרה וחומר הראיות המצורף אליה עולה כי גרוס, אשר מתגורר בישראל, נסע בינואר 2012 לבקר את אמו אשר התגוררה במדינת פלורידה. בלילה שלפני טיסתו המתוכננת ארצה, בין ה-8 ל-9 בינואר 2012, הוא החליט לרצוח את אמו", נכתב במסמך שהגישה הפרקליטות

זירת רצח בארה"ב, ארכיון (צילום: רויטרס)
זירת רצח בארה"ב, ארכיון | צילום: רויטרס

האחות טוענת: זהו המניע לרצח

לפי כתב האישום, גרוס סימם את אמו באמצעות סם הרדמה והביאה אל מכוניתה שבמוסך הבית. "במוסך דקר גרוס את אמו בצווארה למוות, באמצעות סכין שנטל ממטבח הבית. לאחר הרצח, בסביבות השעה 5:30 בבוקר, הוא הזעיק לבית האם את כוחות ההצלה, שבפניהם טען כי התעורר משנתו ומצא את גופתה במוסך הבית".

מבקשת ההסגרה עולה גם המניע לרצח, לפי טענת אחותו של גרוס: "סירובה של האם להמשיך ולהעביר לו כספים". עוד עולה מהבקשה כי לאם, אינה גרוס, היו נכסים בשווי של למעלה מ-4 מיליון דולרים. עוד עולה מהחקירה כי ביולי 2011 כתב גרוס פתק לאמו לפיו "מבחינת כסף מזומן, אני גמור".

"מתנוחת המנוחה ומיקום שלוליות הדם הסיק החוקר כי גופת המנוחה הוזזה לאחר פציעתה", ציין צוות החקירה. "על פי תצהיר החוקר לא נמצאו כל ראיות לפריצה לבית". בזירה נמצאו נמצאו עשר טביעות אצבע של גרוס.

"טען שאמו אובדנית, יום לפני הרצח"

עוד נטען כי גרוס ניסה ליצור "אליבי" למות האם: "יום לפני הרצח, 7 בינואר 2012, התקשר המשיב לאחותו ואמר כי הוא חושש שאמו אובדנית. חשש כזה לא הוזכר מעולם לפני כן. מקבץ ראיות נסיבתיות מוביל למסקנה כי גרוס רצח את אמו ואחר כך הזעיק את כוחות המשטרה בניסיון לצייר את ההתרחשות כהתאבדות או שוד שהסתבך".

תגובת בא כוחו של גרוס, עו"ד אייל בסרגליק: "הגם שבית המשפט קבע שיש להסגיר, בית המשפט קובע באותה אבחה, בפסקה 41, כי טענות ההגנה הינן טענות נוקבות בדבר משקלן הראייתי, שהן טענות כבדות משקל, אולם קביעתו הוא שיש לבחון אותן בבית המשפט בארה"ב. כמו כן בית המשפט גם קובע כי 'יש טעם לפגם בקשר הבלתי אמצעי בין אחות המשיב לבין הרשויות החוקרות' (פסקה 49) גם פה קובע בית המשפט כי יש לבחון אותם בהליך העיקרי".

"אולם, וזוהי השגיאה הקשה של בית המשפט, שעה שלמעשה הוכחנו קשר פסול בין רשויות התביעה כולל עורכי התצהירים, לבין האחות שלה מניע פסול של כספי ירושה; שעה שהוכחנו התכתבויות בין הפתולוג, התובע, לבין האחות שבה התובע אף מעודד אותה לעשות מסיבת עיתונאים ולהפליל את מרשנו, התוצאה היחידה המשפטית שיכלה להיות הינה אי היעתרות לבקשת ההסגרה, שכן הראיות שעליהן נשענת המדינה נשמטות. אין עוד 'הליך עיקרי' בישראל, אלא הליך הסגרה, ולכן אין מקום או אפשרות להסגיר על סמך הבקשה".

מבסרגליק נמסר כי במקביל להגשת ערעור על החלטת ההסגרה, בכוונתם לפנות לשרת המשפטים כדי לשקול, לאור הקביעות הלא פשוטות שקבע בית המשפט, בדבר התערבות וקשר בלתי אמצעי בין רשויות החקירה האמריקאיות לאחות, האם אפשר עוד להסכים להליך ההסגרה, או למחוק את הבקשה להסגרה.