שוב נזק כבד כתוצאה מהטרור החקלאי: מתבן ובו 350 חבילות חציר הוצת הלילה (חמישי) בכפר הנוער החקלאי כדורי. כוחות גדולים של כבאות והצלה הוזעקו למקום סמוך לשעה 3:00 לפנות בוקר, ומבדיקה עולה כי מדובר בהצתה מכוונת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ימים אחדים לפני חג השבועות, חג הקציר, חג החקלאות, יש מי שנלחם נגדנו החקלאים ומנסה להשמיד את החקלאות הישראלית", אמר הבוקר יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ח"כ איתן ברושי. "אין זמן לישיבות ודיונים. ראש הממשלה חייב לפעול בכל הכוח ולהשתמש בכל הכלים על מנת לשמור על החקלאות ולמגר את הטרור הלאומני. בלי חקלאות אין ציונות".

מתבן בוער (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

אירועי הפשיעה החקלאית מכים ברחבי הארץ כמעט מדי לילה, והנזק שנגרם לחקלאים בדמות ציוד ותוצרת נמדד במיליונים. אתמול קיימו בכנסת דיון משותף של ועדת הכלכלה וועדת הפנים, במהלכו הודיע משרד האוצר על הקצאת 16 מיליון שקלים במהלך שנת 2018 - כפיצוי לאלו שנפגעו ממה שהוגדר "טרור חקלאי".

הכסף שיעבור ממשרד האוצר כפיצוי לחקלאים יגיע מ"הקרן לנזקי טבע", לאחר חודשים של בקשות מצד אלו שנפגעו. כמו כן, הוחלט לפעול כדי להסמיך שוטרים להטיל קנסות שיועברו לקרן שתפצה חקלאים על הנזקים. בנוסף, במשטרה בודקים אפשרות להקצות ימי מילואים למתנדבי מג"ב, ולהקים כוח משימה ייעודי לטיפול באירועי הפשיעה החקלאית.

מתבן בוער (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

בחודש שעבר הציג שר האוצר משה כחלון יוזמה לטיפול בתופעת הטרור החקלאי והודיע כי יוביל הצעה להכפלת כל העונשים הקבועים בחוק. בנוסף, לראשונה, יבקש כחלון ליצור מדרג עבירות ברור לפי הפגיעה הכלכלית שנגרמה לחקלאי, בניגוד להיום.

לא רק בצפון מכה הטרור החקלאי, אלא גם באזורים אחרים ברחבי הארץ, כמעט מדי יום: פלישה לקרקעות, גניבה של תוצרת, ציוד והצתות. החקלאים באיזור מבינים שהמאבק שלהם עוד ארוך והם לא מתכוונים לוותר.