אמש שודרו ב"מהדורה המרכזית" תמלילי שיחות שהוקלטו בין עד המדינה ניר חפץ, מי שהיה יועצו הקרוב של ראש הממשלה, עם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה. אמש (שני) נחשפו תמלילי הקלטות של שיחות בין חפץ ליוסי שטראוס, החשב לשעבר של משרד ראש הממשלה, שנשמע מודאג ממה שהוא מגלה. בהקלטות מ-2010 מוצגים ניסיונות לכאורה של בני הזוג נתניהו לגלגל הוצאות פרטיות על הקופה הציבורית, מתשלום אלפי דולרים על "מיני בר" במלון ועד ניצול עובדים זוטרים לקניות לבני הזוג.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחות בין השניים נשמע חפץ אומר לשטראוס, פקיד ציבור ותיק שהגיע למשרד רה"מ ממשרד הביטחון, להיזהר מפני עזרא סיידוף, מנכ"ל המשרד, ונתן אשל, ראש הלשכה, שלטענתו מנסים לרצות את בני הזוג נתניהו בכל מחיר. "ניר תשמע, אתה נראה לי הבן-אדם הרציונלי היחידי בסביבה הארגונית הזו", אמר שטראוס. "יש כאן את עזרא סיידוף, הוא רוצה לרצות אותם. הוא יוצר משברים ופותר אותם. יש כאלה אנשים בכל סביבה שזאת שיטת העבודה שלהם. הוא הולך לנתן אשל, שלא משנה מה דעתי עליו אבל לא נוחה, בלשון המעטה".

חפץ השיב: "נתן אשל, כל דבר שהוא אומר לי להגיד לתקשורת, אני בודק אותו אלף פעם. הוא פשוט משקר בלי שום בעיה". שטראוס המשיך עם סיפור שמדגים עד כמה מנכ"ל המשרד מוכן להקריב את שאר העובדים כדי למצוא חן בעיני ראש הממשלה ורעייתו. "בא עזרא סיידוף לנתן אשל וממש נוגע להם בנימים הכי פרימיטיביים והכי דקים", סיפר שטראוס. "הוא אומר: 'זה היה ככה וההוא היה ככה, ויוסי שטראוס לא מאשר את זה ולא מאשר את זה'. הוא יוצר משברים ופותר אותם ועל ידי כך הוא מאדיר את שמו. הוא יוצר מתחים סביב ראש הממשלה". חפץ ענה: "מוכר לי הכול, לא חידשת לי כלום". 

נתניהו. משבר בצוות ההגנה (צילום: הדס פרוש - פלאש 90, חדשות)
"מאלצת עובדים לשלם מכיסם". שרה נתניהו | צילום: הדס פרוש - פלאש 90, חדשות

חפץ המשיך: "מה שקורה זה שיש היפוך מציאות. האנשים הטובים ששומרים עליהם זה שלומית (פרגו-ברנע, היועצת המשפטית של המשרד) ואתה, והם מציגים אתכם הפוך. שמו אותך פה על הקופה של משרד ראש הממשלה, אתה צריך לשמור עליה לפי הכללים. לעשות את שלך ביושר. לא למצמץ". 

שטראוס נשמע מופתע מהדרישות שמגיעות אליו, מהשימושים החריגים שנעשים, לכאורה, בכספי האש"ל בנסיעות ראש הממשלה. "גברת נתניהו למשל נמצאת בארה"ב, נתתי לעזרא כסף מזומן", שחזר שטראוס. "אמרתי לו, איפה הכסף? הוא רק למטרה אחת. אם ראש הממשלה ורעייתו במסגרת הביקור בחו"ל הולכים למסעדה ואוכלים – רק אז תשלם עם הכסף הזה. זה הכול. אתה לא קונה כריות ואתה לא קונה סדינים ואתה לא קונה מתנות, שום דבר". 

מחאה על מעורבותו במו"מ. נתן אשל (צילום: רויטרס, חדשות)
נתן אשל | צילום: רויטרס, חדשות

שטראוס הסביר כי נהג לתת למנכ"ל המשרד בכול פעם את הסכום שהיה מספיק לו, 1,500-2,000 דולר בכל פעם. "אגב, כשראש הממשלה היה במוסקווה קיבלנו רק על ה'מיני בר', על איזה יומיים או שלושה, 6,000 דולר". חפץ השיב: "אבל זה בסדר, מותר לו, לא?". שטראוס ענה: "כן. נכון שמותר לו, אבל צריכים גם איזושהי סבירות מסוימת".

"תיזהר, הם ינסו להפיל עליך דברים"

תמלילי ההקלטה, כמו אלה ששודרו אמש, מדגימים כיצד חפץ הוא היחיד שמבין בזמן אמת לאן ההתנהלות בבית ראש הממשלה הולכת, והוא מזהיר את שומרי הסף לבל יסתבכו. "יוסי, אתה חייב לקחת בחשבון, החיים הם לא תמיד בחירה בין אלטרנטיבה טובה לרעה, אלא בין רעה לפחות רעה", אמר חפץ. "אתה צריך להניח שיש סיכוי מאוד גבוה, להערכתי 95%, שהסיפורים האלה ייגמרו כמו שעזרא היה איתו פעם קודמת (במשטרה). אתה תשב ותצטרך לתת תשובות".

יועץ התקשורת לשעבר המליץ לשטראוס להתחיל לתעד את מעשיו. "מהרגע שאתה יוצא מהחדר הזה אתה מתכונן ליום הזה", המשיך חפץ. "תתעד את הפעילות שלך, כי אתה אדם ישר. אסור בשום פנים שאתה תמצא את עצמך לא מוכן. הם ינסו להפיל עליך דברים ואולי קצת על שלומית (פרגו-ברנע). אתה כבר לא עושה מיליונים. יש לך את המשפחה שלך, את הבריאות שלך ואת השם שלך. אל תאבד אותם". 

הורשע בשלוש עבירות, סיידוף (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
עזרא סיידוף | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

שטראוס השיב: "עד כדי כך?". בתגובה, ענה לו חפץ: "יש הרבה דברים שאתה יודע ואני לא, אבל יש גם דברים שאני יודע אבל אתה לא יודע. אתה צריך לחשוב מה תגיד בבוא היום, כי ישאלו אותך וזה ייקח עשרות שעות". בהמשך חפץ המליץ לשטראוס "תיזהר מאוד" מנתן אשל.

"סיידוף מפעיל את כל המשרד, זה מטורף"

תמליל ההקלטה מגלה לכאורה פרשה חמורה נוספת, של ניצול מכפיר של עובדים זוטרים במשרד ראש הממשלה. "הדבר החמור ביותר הוא שאשת ראש הממשלה מאלצת אנשים לשלם מכספם עבור כל מיני דברים", המשיך שטראוס. "למשל, את העוזר הזה של עזרא סיידוף. באו אליי עם החשבוניות ואמרתי להם: 'תקשיבו, זאת הפעם האחרונה שאני משלם לך, אתה לא אמור לשלם מכיסך'". חפץ ענה לו שבטח מדובר בכמה עשרות שקלים בלבד. "כל דבר הם קונים לה", הדגיש שטראוס. "במיוחד עזרא מפעיל את כל הצוות של המשרד, שזה דבר מטורף בעיניי. והם רצים וקונים לה כל מיני דברים. זה פשוט לא להאמין. זה אנשים שאין להם כסף. מסכנים". 

חפץ השיב שמדובר על דברים קטנים לבית. "אני לא רוצה להיות שוטר", ענה שטראוס. חפץ טען כי לדעתו מדובר על מעשים שאמנם פסולים מבחינה ציבורית אך לא מדובר במעשים פליליים. "כשזה יתפרץ, אי-אפשר יהיה לעצור פה את השיטפון. כל האנשים האלה ייחקרו, זה יהיה מרוח על כל העיתונים ואני לא יודע איך זה ייגמר. אם הייתי יודע באופן מפורש על משהו שאני יודע שהוא פלילי, אז מיד באותה שנייה אני מתפטר. אבל אני רואה דברים שברור לי שציבורית אני לא יכול להגן עליהם כדובר. עוד לא ראיתי משהו שהוא ממש פלילי, אבל אני אומר לך שמחר זה אתה, להבדיל ממני, אתה חותם על מסמכים. שמור על עצמך". 

לטענת חפץ, ההתנהגות הפסולה לא פסקה באשל ובסיידוף, וניתן לכלול יחד איתם ברשימה גם את עדנה חלבני, מתאמת הנסיעות במשרד ראש הממשלה. "מה שקורה זה שעדנה ועזרא שם, אבל זה בעיקר עדנה כי היא נוסעת, היא משחקת עם החשבונות של המלון", אמר חפץ. "היא אומרת להם 'תעלו לי ב-20 דולר את החדר' ואז היא בולעת כל מיני הוצאות אחרות. אתה, למשל, לא רואה את הנתונים של הכביסה. אני יודע שיש לה מזוודות כביסה שהיא מביאה מהארץ, אבל זה לא מופיע בחשבונות, סימן שעדנה בולעת את זה. נתן (אשל) בעצמו סיפר לי שהמלון משחק עם המחירים של החדרים". 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "הכול שקרים, כולל שקר על המיני בר. בחדרו של ראש הממשלה בדרך כלל אין מיני בר אלא בקבוקי מים וסודה בלבד. חוץ מזה, פעמים רבות חייבו את חדרי כלל המשלחת על חשבון החדר של ראש הממשלה. מעולם לא הייתה הזמנה כזאת של ראש הממשלה ולו הייתה, היא הייתה נבדקת במסרקות ברזל כבר ב-2010.

"די לקרוא את דבריו של יועץ תקשורת לשעבר כדי להבין עד כמה ההכפשות הללו נגד שרה נתניהו מרושעות ומשוללות יסוד. כך הוא כתב במסרון ששלח לשרה נתניהו ב-5 בנובמבר 2017: 'שרה אהובה, יום הולדת שמח ושתדעי בשנים הקרובות תיקון גדול לעוול הענק והבלתי נתפש שנגרם לך. אני חש שהרווחתי חברה מדהימה ומקווה לחגוג במהרה את הצדק אודותיך כאישה חכמה, רגישה, חזקה ומשכילה, שכל עם ישראל ידע את האמת הזאת'. כנראה שההצלחות הגדולות של ראש הממשלה מול אירן מטרידות את ערוץ 2".