"קנוניה עם האסירים" (צילום: חדשות 2)
החשד לסרסור בשב"ס: הקצין הושעה | צילום: חדשות 2

נציבת שב"ס הנחתה היום (ראשון) על הוצאת קצין המודיעין של בית הסוהר "גלבוע" לחופשה כפויה, בעקבות הפרסום בערוץ 20 לפיו הציב בכוונה סוהרת באגף אסירים ביטחוניים על מנת שהיא תוטרד מינית על ידי אסיר ביטחוני. הקצין צפוי לשהות בחופשה עד לסיום הליכי הבירור והחקירה, ובירור התנהלות סגל היחידה במקרה זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקצין, מנגד, מכחיש את הטענות שמדובר בתיאום בינו לבין האסיר הביטחוני. גם מפקדיו טוענים שאין בסיס לחקירה. למרות הטענות נגד הפרסום, נציבת שב"ס, רב גונדר עפרה קלינגר, הגיעה למסקנה שיש להוציאו לחופשה - לנוכח הממצאים החמורים שגילה הקצין הבודק שמונה מטעמה.

לפי ממצאי החקירה הראשונית, ישנה סוהרת נוספת שהתלוננה על הטרדה מצדו של האסיר החשוד. תיק החקירה שהתנהל נגדו, בעקבות תלונת הסוהרת, הועבר כבר לפני מספר חודשים לידי הפרקליטות, עם המלצה להעמידו לדין בגין הטרדה מינית. האסיר עצמו כבר שפוט למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח משתף פעולה פלסטיני.

בסוף השבוע, הוא הועבר לכלא מגידו, שם אף חתך לעצמו את הורידים בצורה שטחית. ההערכה בשב"ס היא שהוא לא באמת התכוון להתאבד, אך זו הייתה מעין קריאה לעזרה.

לפי החשד, קצין המודיעין "סרסר" בסוהרת ללא ידיעתה והיא חוותה הטרדה מינית מצד אסיר של הפת"ח. לפי החשד, קצין המודיעין הציב את הסוהרת במכוון באגף בו שוהה האסיר הביטחוני - בין אם על מנת "להשיג שקט" באגף או כדי לקבל מידע. החשד הוא שההתנהלות חזרה על עצמה במספר מקרים וכמה סוהרות הוצבו בלי ידיעתן באגף שבו הוחזק האסיר הזה וגם הן הוטרדו.

קצין המודיעין ניסה להשיג שקט באגף? 

האירוע שהוביל לחשיפת הפרשה התרחש בסוף שנת 2017: סוהרת התלוננה על הטרדה מינית ונפתחה חקירה נגד האסיר ונפתח לו תיק - הוא הועבר לכלא הדרים וכעת נבדק החשד שמדובר בקשר או בתכנון מראש בין קצין המודיעין, בכיר בדרגת רב כלאי, לבין האסיר הביטחוני. במסגרת אותו קשר, לכאורה, הקצין דאג לשיבוצן של הסוהרות כך שמצד האחד האסיר הביטחוני יוכל להטריד אותן מינית ובתמורה הקצין לכאורה קיבל מידע או "קנה שקט".

בפיקוד שירות בתי הסוהר מתייחסים לחשדות האלה בחומרה רבה. משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "בהמשך למינוי קצין בודק לבדיקת השלכות האירוע בבית הסוהר גלבוע, לאור ממצאים ראשוניים של הבדיקה, הורתה נציבת בתי הסוהר להעביר את הממצאים ליאח"ס על מנת לבחון פתיחה בחקירה פלילית בנושא. כמו כן הורתה הנציבה מיידית להדק את הטיפול והתמיכה בסוהרות שיש חשש שנפגעו