מעצרו של ג'עפר פרח בחיפה (צילום: חדשות)
מעצרו של ג'עפר פרח בחיפה | צילום: חדשות

חשש מפני המשך העימותים בחיפה: הערב (ראשון) נערכת בעיר "הפגנת סולידריות עם תושבי עזה" ומחאה על 21 המעצרים שלשום. במקביל, תתקיים הפגנת "מחזירים את חיפה לישראל" במחאה על הפגנות ההזדהות שהיו בתקופה האחרונה בעיר מצד תושביה הערבים. שתי ההפגנות נערכות על רקע העימותים אמש בעיר: המשטרה הודיעה כי התנהלות השוטרים בזירה על פי הנוהלים, אך למרות זאת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מסרה שתפתח בבדיקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את "הפגנת הסולידריות" ארגנו מק"י וחד"ש, תנועת עומדים ביחד, פורום המשפחות השכולות, לוחמים לשלום, נשים בשחור, ואשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה, מאבק סוציאליסטי. מאות אנשים כבר הגיעו עשרות שוטרים וכוחות יס"מ כבר נמצאים במקום - ויתפרסו בשדרות בן גוריון, מרכז סיטי סנטר ורחבת בית המשפט חיפה על מנת לשמור על הסדר הציבורי.

"בהמשך למחאה אלימה שנערכה ביום שישי, במסגרתה נעצרו 21 עצורים, יובאו הערב 19 מהם לדיון בבית משפט השלום חיפה בבקשה להאריך את מעצרם. המשטרה מדגישה כי לא תאפשר פגיעה בשלום הציבור ובטחונו וכל ניסיון להפר את הסדר הציבורי יטופל בהתאם", נמסר.

אמש עצרה המשטרה 21 מפגינים בהפגנת הסולידריות עם עזה בחיפה. מאות השתתפו במחאה, ובמשטרה טוענים שהעצורים הפרו את הסדר הציבורי. בין העצורים אתמול היה גם ג'עפר פרח, יו"ר מרכז מוסאוא לזכויות אדם, שנזקק לאשפוז. הוא תועד הולך על שתי רגליו לפני שנעצר ולטענת המשפחה הוא נפצע בתחנת המשטרה לאחר מעצרו. לטענת עורך דינו נגרם לו שבר ברגל במהלך המעצר. מוקדם יותר הודיעה דוברות המשטרה כי לא נפל דופי בהתנהלות השוטרים.

תדריך המשטרה לקראת ההפגנות הערב
תדריך המשטרה לקראת ההפגנות הערב | צילום:

"כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים", נמסר. "למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה,  מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו. לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות, חלקן אף סותרות, בדבר פעילות המשטרה, בהקשר זה".

אך למרות ההודעה המפורשת של המשטרה, המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) הודיעה הערב שהחלה בבדיקת הטענות על ההפגנה שלשום בחיפה. חומרים רלוונטיים מההפגנה הועברו, כמו גם מסמכים ותיעוד רפואי מבית החולים שבו טופל פראח. בתום הבדיקה יוחלט במח"ש האם קיימת תשתית ראייתית שמצדיקה מעבר לחקירה פלילית נגד שוטרים שהיו מעורבים בעימות עם אותם מפגינים. 

בעקבות המעצר: ח"כים בחילופי האשמות

כשיו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה הגיע לבית החולים רמב"ם כדי לבקר את פארח, שוטרים מנעו את כניסתו והתפתח עימות. "מה הסיפור? אני חבר הכנסת איימן עודה", אמר לשוטרים. "מה אתה רוצה? אני לא אעזוב את המקום. מי אתה שתגיד לי?". כשהשוטרים ביקשו להבין את מי חבר הכנסת מעוניין לבקר, עודה השיב: "מי אתה בכלל? לך קיבינימט. תתבייש לך". בהמשך, כשהשוטרים איימו לעצור אותו, פנה הח"כ לאחר השוטרים ואמר: "אתה אפס".

בתגובה לעימות בין עודה והשוטרים, שר הביטחון ליברמן תקף בחריפות את עודה וחברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת. "כל יום שאיימן עודה ושות' מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה", כתב בטוויטר. "מקומם של המחבלים האלה הוא לא בכנסת אלא בכלא. הגיע הזמן שישלמו את המחיר על מעשיהם".

עודה הגיב בציוץ לעגני: "חבל שלא צייץ שתוך 48 שעות אני בכלא - אז בכלל הייתי יודע שאין מה לדאוג". ח"כ אחמד טיבי צייץ בתגובה לדבריו של שר הביטחון: "מחבלים? כלא? ליברמן תתכונן, אותנו אולי תצליח לדחוק לחקירה פוליטית, אבל הראשון שיגיע לטריבונל (בינ"ל) הוא אתה".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "‏אנחנו מכירים את ג'עפר פרח מפעילותו הענפה בכנסת. איש שיחה וגם לעיתים איש וויכוח אבל בטח לא אלים, כזה שיכול לסיים מעצר עם שברים ברגליו. זכות ההפגנה בישראל שמורה לכולם ואסור לשכוח שהיא זכות יסוד. לכן, יש לקיים בדיקה רצינית ולתת לציבור תשובות מלאות על שאירע". יו"ר מרצ תמר זנדברג עדכנה כי פרח יובא הערב בפני שופט, בעוד הוא נזקק לטיפול רפואי: חברי מרצ הגישו שאילתא דחופה לבדיקת אירועי המעצר ויעלו הצעדה לוועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת האלימות המשטרתית.