לרגל חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל הכריז היום (שלישי) מפכ"ל המשטרה רנ"צ אלשיך על רפורמה משמעותית תחת השם "סיכוי מחדש", במסגרתה יבוטל הרישום המשטרתי לאזרחים שהתנהלה נגדם חקירה והתיק נסגר ללא כתב אישום. על הרפורמה הכריז אלשיך באירוע הרמת כוסית לכתבי המשטרה לכבוד יום העצמאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת הרפורמה ייסגרו 339 אלף תיקים, בהם 34 אלף תיקים של קטינים. על פי רוב, תיקי חקירה נסגרים בשתי דרכים: או במקרה שבעל התיק פונה למשטרה בבקשה לביטול הרישום או במקרה של ביטול אוטומטי שמתבצע 7 שנים מיום ביצוע העבירה. החידוש ברפורמה הוא שהשימוש בסמכות הביטול יהיה רחב מן הרגיל ומי שעל שמו עד שני תיקי חקירה סגורים הם יבוטלו באופן אוטומטי, במידה והוא עומד בתנאים. יישום המתווה יתחיל בשבועיים הקרובים.

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"בשורה של ממש", ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

במסגרת המתווה לא יבוטלו תיקי חקירה סגורים בעבירות אלימות חמורה, עבירות מין חמורות, עבירות ביטחון, עבירות המתה וכן עבירות לפי סעיף 17 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. כמו כן, הרפורמה לא תחול על אזרח שטרם נתנה החלטה בעניינו או שטרם הסתיימו ההליכים המשפטיים נגדו, מול האזרח ישנה קביעה של בית משפט, שההליך בעניינו הסתיים בגזר דין מרשיע או ללא הרשעה וטרם חלפה לגביו תקופת המחיקה הקבועה בחוק. כמו כן, בתיקי חקירה הסגורים לגביהם נשקל הביטול, בעבירות עוון זה יהיה תלוי בכך שחלפו לפחות 5 שנים ממועד ביצוע העבירה ובעבירות פשע לפחות 7 שנים.

"גם אזרחים נורמטיביים עוברים על החוק, זה עדיין לא מאפשר לנו לתייג אותם כעבריינים והאינטרס של החברה הוא לא לתייג אותם כעבריינים", הסביר אלשיך. "במשטרה הסמכות שלנו היא לבטל תיקי חקירה שנסגרו ולא הועברו לפרקליטות". השר לביטחון פנים גלעד ארדן בירך על הרפורמה והגדיר אותה כ"בשורה של ממש לאזרחים שנחקרו בחשד לפלילים שתסיר מהם את הכתם הנוגע לעברם". עוד הוסיף ארדן כי "המשרד לביטחון פנים ליווה את היוזמה שתואמת מהלכים דומים שקידמתי בעבר, מתוך תפיסה הרואה בשמירה על זכויותיהם של אזרחים, גם כאלו שנחקרו במשטרה".