צבי גנדלמן ‎ (צילום: חדשות)
גנדלמן, ארכיון | צילום: חדשות

פרשת שחיתות נוספת ברשויות המקומיות: מעצרו של ראש עיריית חדרה, צבי גנדלמן, הוארך היום (שני) ב-7 ימים על ידי בית משפט השלום בראשל"צ. הבוקר, הותרה לפרסום פרשת השחיתות החדשה בעיריית חדרה, במסגרתה  נעצרו ארבעה חשודים בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים, עבירות מס ועבירות נוספות. מלבד ראש העירייה נהגו האישי, ראש לשכתו וקבלן. במקביל עוכבה לחקירה בת זוגו של ראש העיר יחד עם קבלן נוסף. גנדלמן הוא ראש העירייה השלישי בחדרה שנעצר בחשד לשחיתות, אולם במקרה אחד התיק נסגר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש עיריית חדרה חשוד בשוחד בחירות וקבלת דבר במרמה, זיוף, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. בנוסף, הוא חשוד במעורבות בביצוע עבירות שוחד במסגרת תפקידו כראש עירייה. במקביל, מעצרה של רל"שית ראש העירייה אורלי נגר הוארך על ידי בית המשפט ב-7 ימים. היא חשודה בסיוע למתן ולקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. במסגרת ההאשמות נגדה, נטען כי היא מעורבת בשיבוש אקטיבי של החקירה. בנוסף, הוארך מעצרו של קבלן מוכר חשוד במתן השוחד.

מסביב למעצר והדיון בבית המשפט מרחפת סוגיית הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו בעוד 5 חודשים. בשל הפגיעה האנושה בסיכוייו של גנדלמן במירוץ, לאור המעצר, שופט בית המשפט השלום ציין בדיון כי עבר היטב על החומרים וכי הם אינם מתבססים על טענות או תלונות של אזרחים שיכולים לחפש לפגוע במועמדותו של גנדלמן. פרקליטו של ראש עיריית חדרה, ליאור אפשטיין, הטיל ספק בהערכה הזאת ובקבילותם של חורי החקירה. לטענתו, יש קשר הדוק לבחירות ברשויות המקומיות.

גנדלמן, ארכיון (צילום: החדשות)
גנדלמן בהארכת המעצר, היום | צילום: החדשות

עם מעצרם של החשודים נערך חיפוש במשרדיהם ובבתיהם. החשודים הועברו לחקירה במשטרה, ובמידת הצורך יובאו לדיון בעניינם בבית משפט השלום בראשון לציון. "משטרת ישראל תמשיך לחקור ולחשוף תהליכים פסולים, תוך ניגוד עניינים, וכן לחתור ולהגיע לכל מקום בו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון ובאזרחים הנורמטיביים", נמסר מהמשטרה.

גנדלמן, חבר במפלגת "יש עתיד", הושעה מהמפלגה בעקבות המעצר. מהמפלגה נמסר: "הנוהל ב'יש עתיד' חד וברור: איש ציבור שנפתחה נגדו חקירה פלילית ישעה את עצמו מכל תפקידיו באופן מידי וחברותו במפלגה תופסק עד לבירור העניין. אנחנו מקווים שהחשדות יתבררו כשווא".

"ראש העיר לשעבר רוצה לנקום"

גורם בעירייה סיפר בריאיון לחדשות Online כי בשל מצבו הכלכלי של ראש העיר הוא לא נזקק לעסקאות לא כשרות ואף סיפק דוגמא כשסיפר כיצד רכש את דירתו בעיר. "הוא קנה לאחרונה דירה מקבלן בעיר", סיפר. "הוא לקח את מחיר השווי של השוק, הביא שמאים מטעמו ושילם 5000 שקל יותר משווי השוק של הדירה. לפני שהוא קנה את הדירה הוא עלה לפרקליט מחוז לשעבר וקיבל את ברכת הדרך. שתבין עד כמה הבנאדם מדקדק".

לטענת אותו גורם, ראש העיר לשעבר הוא זה שמזין את המשטרה בתלונות שווא במטרה לקדם את המועמד שלו. "ראש העיר לשעבר ועורך הדין שלו עומדים מאחורי המאבק", טען. "הוא לא מתמודד עוד פעם אבל הוא רוצה לנקום והוא רוצה שמי שהוא מריץ מטעמו ינצח".

גנדלמן בהארכת המעצר, היום (צילום: החדשות)
גנדלמן בהארכת המעצר, היום | צילום: החדשות

הגורם התייחס גם למעצרה של ראש הלשכה של ראש העיר והנהג. "אם הרל"שית עשתה משהו אז וואו, זו רעידת אדמה", אמר. "לגבי הנהג אני לא מכיר אותו מספיק, אני לא רוצה סתם להגיד לכאן או לכאן. אני לא אומר שהוא מושחת אבל לא מכיר אותו מספיק טוב".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "ברשויות המקומיות ממשיכים לספור את הימים עד ליום הבחירות, אך במקביל נאלצים לספור גם את ראשי הרשויות שממשיכים להיות חשודים במעורבות בפרשות שחיתות. עם כל יום שמושכת הפרקליטות את ההכרעה בחקירות שכבר נפתחו, גדל החשש שביום הבחירות ימצאו עצמם התושבים כשהם נאלצים לבחור באדם - שיכול מאוד וימצא עצמו מאחורי סורג ובריח מיד לאחר הכניסה לתפקיד. התנועה למען איכות השלטון קוראת לראשי הפרקליטות ומערך התביעה להגיע להכרעה בהקדם על מנת להבטיח מערכת בחירות נקייה ודמוקרטית ואת אמון הציבור ברשויות ובנבחריו".