אירועי הירי במגזר הערבי בצפון הארץ הפכו כבר לדבר שבשגרה כאשר כמעט מדי יום מתרחשים אירועים כאלו והמשטרה - חסרת אונים. באום אל פאחם לדוגמא, יש כמויות עצומות של נשק בלתי חוקי וניסיונות חיסול מתרחשים לעיתים קרובות. על פי הנתונים שחשף חבר הכנסת ד"ר יוסף ג'בארין בוצעו בעיר בשלוש השנים האחרונות יותר מ-540 מקרי ירי, עם זאת רק שבעה מהם פוענחו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אין דבר כזה יום אחד בלי ירי", אומר מוסטפא חוסרי תושב אום אל פאחם. "אני אישית מאשים קודם כל את המשטרה ואחר כך אנחנו". במקרה הטוב, לוקחים התושבים את החוק לידיים ועוצרים ומצליחים לעצור חלק מהיורים.

הירי שמבוצע בעיר גורם לנזקים גם בישובים הסמוכים. הבתים ביישוב שמשית הסמוך נפגעים לא פעם מירי קליעים. "אני לא גרה על הגבול, אני לא גרה בקו עימות", אומרת רויטל אופק, תושבת המקום שביתה נפגע מירי תועה. "זה נשק שלא אמור להיות בכלל במקום הזה".

התושבים שזועקים למענה מחכים שכוחות הביטחון ישימו סוף לתופעת הנשק הבלתי חוקי ולמערב הפרוע המשתולל ברחובות.

ממשטרת ישראל נמסר:

"לצערנו, אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי ביישובי החברה הערבי בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות קשה. לצד חקירות יסודיות ומקצועיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצרו והעמדתו של כל פורע חוק לדין, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט ביישובי המגזר הערבי. בשנת 2017 נתפסו ע״י המשטרה אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 2,225 חשודים והוגשו 1,137 כתבי אישום כנגד חשודים בגין עבירות אמל״ח. אנו ממשיכים להעמיק את שירותי המשטרה ביישובי המגזר הערבי כולו ומבצעים כל העת פעילות מניעה והסברה במטרה לשנות את נורמות הציות לחוק למרות כל הקשיים תוך שיתוף פעולה עם כל גורם הנהגה שיהיה מוכן לפעול למיגור האלימות".