מ' מירושלים מוגדר כפדופיל ברמת המסוכנות הגבוהה ביותר, מאז שהשתחרר מהכלא לפני מספר חודשים, הקצינים מיחידת צור של שירות בתי הסוהר מפקחים עליו, עוקבים אחריו, לומדים את התנהגותו. על היחידה שמטרתה למנוע את עבירת המין הבאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"התפקיד שלי זה לעקוב אחרי המפוקח שהוא בעצמו חרדי ומתגורר בשכונת מאה שערים", אמר סוהר שעובד ביחידה שמתחפש לחרדי על מנת לפקח על מ'. "אני נטמע באוכלוסיה כמו כל תושב של השכונה".

כמו 1200 עברייני המין האחרים המפוקחים על ידי היחידה, מ' סיים לרצות מאסר, אבל כעבריין מין תוקפני לא לוקחים סיכון ודואגים שיהיה תחת מעקב. היעד הראשון הוא ללמוד להכיר אותו כדי שיהיה אפשר לחזות את התנהגותו. המפקחים משוחחים איתו, אוספים מודיעין ממשפחה, משכנים ובעיקר מתצפיות.

היחידה עוקבת אחר פדופילים  שהשתחררו מהכל (צילום: חדשות 2)
היחידה עוקבת אחר פדופילים שהשתחררו מהכל | צילום: חדשות 2

"אנחנו בתפקיד של מניעה", סיפר סוהר. "אם נבין שהוא באופן מגמתי מנסה להגיע לבית ספר, גן ילדים או פארק ציבורי, אנחנו נכנסים לתפקיד. פה אנחנו מונעים את העבירה ומפרידים אותו מהמקום".

הסוהרים נטמעים בסביבה ואוספים מידע על המ (צילום: חדשות 2)
הסוהרים נטמעים בסביבה ואוספים מידע על המ | צילום: חדשות 2

שני מורים מטבריה ומת"א, פרסומאי, נוסע אוטובוס וכמה אבות - אלה מקרים של תקיפה מינית שנחשפו רק בשבועיים האחרונים, שבהם גברים תקפו נשים וקטינים. בכל המקרים הנורה האדומה הבהבה בעוצמה, לכולם היה עבר מיני מכביד, בין אם תלונה קודמת או תיק משפטי שמתנהל.

כאשר בוחנים את הסטטיסטיקה מבינים שעבירת מין עלולה לא פעם לחזור: אחד מכל חמישה עברייני מין שב לבצע את אותן העבירות בדיוק. "אנחנו רואים פה מפוקח מדבר עם קטין", סיפר סגן גונדר אסף זגורי, מפקד יחידת צור של השב"ס. "הוא לוקח את הטלפון ומבקש מהקטין את המספר שלו, ככה הם צדים את הילדים".

סגן גונדר אסף זגורי, מפקד יחידת צור של ה (צילום: חדשות 2)
סגן גונדר אסף זגורי, מפקד יחידת צור של ה | צילום: חדשות 2

לולא המעקב, המקרה הזה, שנבלם בזמן לא היה מדווח. הרי מדובר במבוגר שלכאורה מדבר באופן תמים עם ילד, אף אחד לא היה יודע מהן הכוונות שעומדות מאחורי השיחה.

יש מאין פרדוקס פנימי בתפקיד המפקח, מצד אחד הוא עוקב, ממתין במתח לרגע בו המפוקח יחצה את הגבול, מצד שני יש מפוקחים שאיתם הוא צריך לשמור על קשר. במידה מסוימת הוא הופך להיות חבר שלהם, חונך - הטלפון הראשון שאליו יתקשרו כשירגישו שהיצר משתלט.

"בגיל 6 עברתי כמה פגיעות מיניות קשות מאוד", תיאר ט', שמפוקח על ידי היחידה. "רציתי לנקום, וזה מה שהוביל אותי לפגוע בקטינים. בסופו של דבר הבנתי שזו לא הדרך". ט', שבעברו ריצה 11 שנות מאסר על פגיעה בילדים, לא עמד במגבלות שהוטלו עליו. שלשום גילו המפקחים שבטלפון שלו לא עודכנה חסימה שתמנע ממנו לגלוש באתרים פורנוגרפים, בדיקה של הטלפון העלתה שהוא לא גלש באתרים כאלה, ולכן רק ננזף ולא הושלך מאחורי הסורגים.