העלה את הכוננות בקרב יהודי ארה"ב (צילום: רויטרס)
"מתנצלים בפני כולם". מוסד שפונה בארה"ב | צילום: רויטרס

לפני שמונה ימים נעצר אלי (שם בדוי) ברעש תקשורתי גדול יחד עם בנו שזכה לכינוי המפוקפק "ההאקר הישראלי מאשקלון שמבוקש על ידי ה-FBI". כעת הוא מדבר לראשונה על האירועים ומוסיף לגונן על בנו. "הייתי בשוק לגמרי ממה שקורה", אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחרי ששהה במעצר, הוא טוען כי העולם לא מבין שבנו סובל מאוטיזם קשה. "העולם חייב להבין - הילד הזה הוא שונה, הוא ייחודי", הסביר. "הוא ייחודי בכל הממדים שאנשים ראו". האב ציין כי הוא עצמו סבל בעברו מבעיות רפואיות, וכי גם בנו מתמודד עם בעיה רפואית. "הייתי חשוף לאלפי כימיקלים הרסניים מאוד", אמר. "עברתי שלושה ניתוחים להסרת גידולים. גם לבן שלי יש גידול".

הפרשה שמסעירה את העולם היהודי החלה לפני כשלוש שנים, כשאלמוני התקשר למוסדות יהודיים ברחבי העולם. בשיחותיו אמר האלמוני כי בעוד כמה רגעים יתרחש פיצוץ עז שיערוף את ראשיהם של אלפי ילדים. הוא אף גרם לנחיתות חירום של מטוסי אל-על ודלתא. הדיווחים האלו יצרו לא פעם פאניקה באותן מדינות, והקהילות היהודיות חשו מאוימות.

בעקבות הדברים, האב קורא ליהודים ברחבי העולם להבין את מצב בנו, והביע צער על המקרים: "לכל היהודים בארה"ב אני רוצה למסור מסר חד משמעי: אנחנו מאוד מתנצלים מעומק ליבנו. אנחנו יהודים טובים, אנחנו לא שונאים אתכם. לא היתה פה שנאה. המניע שלו הוא אך ורק המחלה"

"לא שיתף פעולה עם בנו"

אחרי חקירה סמויה שארכה כמעט שלוש שנים של יחידת הסייבר של 433 וה-FBI, נעצרו האב ובנו בחשד למעורבות במעשים. בעת המעצר, המשטרה החרימה שלושה מחשבים של הבן ואת אנטנת ה-WiFi בה עשה שימוש. האב ציין מצדו כי לא חשד בבנו בעת רכישת האנטנה.

"הוא לא שיתף פעולה עם הילד", טוענת עו"ד מעיין חיימוביץ', פרקליטתו של אלי. "הוא לא יכל היה לדעת מה הילד עושה, לא היתה לו שום אפשרות מה הילד עושה. הוא ישב בחדרו בדלת סגורה".

ביום חמישי יובא שוב הבן בפעם השלישית להארכת מעצרו. האב מקווה שבנו יישלח למעצר בית, אבל החוקרים לא צפויים לוותר. הם יבקשו את הארכת המעצר בטענה שמדובר בצעיר המסוכן לציבור.

"הוא נקלע למצב רפואי שהביא אותו למקום הזה", טענה עו"ד שירה ניר, פרקליטתו של הבן שנעצר. "זה לא היה בשליטתו. המעשה לא בוצע מתוך רצון או זדון. הוא זקוק לטיפול רפואי גם במחיר חייו, ואת זה המשפחה מבינה, ובסופו של יום מקומו בבית".