בן דוד בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
החשוד בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

הותר לפרסום: תושב ירושלים בן 30 חשוד בשורת מעשים מגונים ואונס של עשרות נערות וצעירות חרדיות בגילאי 17-20, אותן העסיק במשרד פרסום שהיה בבעלותו. במשטרה חושדים כי הוא גם איים על הצעירות כי יספר לבני משפחותיהן או לרבנים שהן קיימו עמו מגעים מיניים. לחשוד מיוחסים בשלב זה עשרות מקרי אונס ועבירות מין קשות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך השבועיים האחרונים ניהלה המשטרה חקירה סמויה, בעקבות דיווח שהתקבל מעמותת "לא תשתוק" אליה פנו נשים שסיפרו כי בעת שעבדו במשרד פרסום בירושלים, כל אחת בתקופה נפרדת, נפגעו מינית ונאנסו על ידי מעסיקן. מי שחשפה את הפרשה בפני חוקרי משטרת ירושלים הייתה רחלי רושגולד, ממנהלי עמותת "לא תשתוק" שפועלת בנושא פגיעות מיניות בחברה החרדית.

רושגולד הפגישה את החוקרים עם המתלוננות ושכנעה אותן למסור עדות מפורטת. לדבריה, יש כנראה לא מעט נשים חרדיות נוספות שנפגעו והיא קוראת להן ליצור קשר עם העמותה ומבטיחה שתלונותיהן יטופלו בדיסקרטיות מלאה.

ארכיון (למצולם אין קשר לנאמר) (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ארכיון (למצולם אין קשר לנאמר) | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

מספר נשים שהותקפו היו בהיריון

לפי החשד, המעסיק נהג לקרב אליו את הצעירות, לתת להן יחס אישי קרוב להפוך אותן ל"בנות טיפוחיו" ולקדם אותן. ואז הוא החל לגעת בהן, להשפיל אותן ולבצע מעשים מגונים. לפי החשד, הוא נגע באיבריהן האינטימיים של העובדות וביצע בחלקן עבירות מין קשות בשירותי המשרד ובמקומות נוספים.

המשטרה מייחסת לו מעשי סדום ואינוס רבים. לגבי חלק מהמקרים נבדק החשד כי המעסיק אנס את העובדות. מספר נשים שהותקפו מינית, לפי החשד, היו בהריון בעת ביצוע המעשים. עוד עלה כי בחלק מהמקרים היה החשוד שולח את העובדים לביתם ודואג להישאר לבד עם אותה עובדת ואז מבצע בה את מעשיו.

החוקרים מעריכים כי החשוד איים על העובדות שאם יסרבו לו, הוא יספר הכל לבני משפחתן או לרבנים כדי לבזות את שמן: "מדובר במסכת של תקיפות מיניות קשות ומעשי אינוס בהן וכל זאת תוך הפעלת לחצים ומניפולציות על מנת ליצור של קירבה ובהמשך תוך איומים ביצוע פגיעות מיניות קשות".

אשת החשוד: עובדת טענה לאונס? הכל היה בהסכמה

אשתו העידה במשטרה וסיפרה שהיא מכירה מקרה אחד שבו צעירה תבעה את בעלה בבית הדין לעבודה, אך לטענת האשה אלו היו יחסים בהסכמה. המקרה עליו דיברה האישה עוסק בנערה חרדית בת 17 שהועסקה על ידו וטענה כי החשוד קירב אותה אליו ולבסוף אנס אותה. היא סירבה להתלונן במשטרה, ותחת זאת תבעה אותו בבית הדין לעבודה בסכום של מיליון שקלים.

כתב התביעה גולל את כל מסכת היחסים ביניהם ופירט את מעשה האונס, אך בצעד לא ברור בית הדין לעבודה החליט לדון בתביעה ונמנע מלהעביר אותה ואפילו לדווח עליה לגורמים המוסמכים (משטרה ופרקליטות). בסופו של דבר הצדדים הגיעו לפשרה שהמעסיק ישלם לה 260 אלף שקל, תוך שהם חותמים על סעיף בהסכם שלא תועבר שום פנייה לגורמים אחרים להמשך טיפול.

הפרת ההתחייבות הזאת כרוכה, על פי ההסכם החתום, בתשלום קנס של 50 אלף שקלים - וזו כנראה הסיבה שהצעירה לא מוכנה גם עכשיו להתלונן נגדו במשטרה. צריך להדגיש שמאז שבית הדין לעבודה אישר את ההסכם בין השניים האיש תקף, על פי החשד, עוד 3 נשים. ייתכן שאם המקרה היה מדווח למשטרה כבר אז, לפחות המקרים האלה היו נמנעים.

ילדה הותקפה מינית כשהמתינה לאביה שהתפלל (צילום: Захар Гончаров, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: Захар Гончаров, 123RF

חיפושים בבית החשוד ובסמינר אותו הוא מנהל

לאחרונה החשוד פשט את הרגל ועבר לנהל סמינר לבנות באזור המרכז. כעת חוקרים אם גם שם הוא תקף מורות ואולי אף תלמידות. עד כה התלוננו נגדו שש נשים חרדיות, חרף הקושי העצום של אישה בחברה החרדית לחשוף מעשים מן הסוג הזה. במשטרה משוכנעים שמספר הנשים שאותן תקף החשוד גבוה הרבה יותר.

"ממכלול העדויות והראיות עד כה עולה כי החשוד פעל בדרכי עורמה ותחכום בכך שפעל להעצים אותן וליצור הערצה כלפיו ובכך יצר מעין תלות במעמדו וביכולתו לקדמן ולשלב אותן בפרוייקטים ניהוליים במשרדו , ובשלב הזה, על פי החשד, פגע בהן מינית", נמסר מהמשטרה. החשוד נעצר אתמול (ראשון) ונחקר בתחנת עוז במשטרה: במקביל בוצעו חיפושים בביתו ובמקום עבודתו הנוכחי. מעצרו הוארך היום בשבעה ימים.

עוד נמסר כי "חקירת המשטרה, המלווה מראשיתה על ידי הפרקליטות, נמשכת בדגש לאיתור מתלוננות נוספות שנפגעו על ידי החשוד. מדובר בחקירה רגישה ומורכבת בשל העובדה שהחשוד פעל בתחכום ותוך הפעלת מניפולציות רגשיות במטרה להשיג קרבתן של הנשים ובהמשך לנצל זאת ולבצע בהן עבירות מין קשות בהן מעשי אינוס, תוך איומים". במקביל לחקירת החשוד ממקדים חוקרי המשטרה מאמצים באיתור נשים שנפלו קורבן למעשיו של החשוד "במטרה לסייע להן יחד עם גורמי הטיפול והרווחה ובמקביל לבסס תשתית ראייתית להעמיד לדין את החשוד בגין מעשיו הקשים".