המהומות בכפר קאסם, הלילה
הניידת שהוצתה | צילום:

המאבטח שירה למוות בצעיר בכפר קאסם אמש (שני) נחקר היום באזהרה במשך שעות ארוכות, ובתום חקירתו שוחרר לביתו. בחקירתו תיאר המאבטח, קצין מילואים בצה"ל, כיצד ראה המון זועם ומוסת מצית ניידות משטרה ומתקרב לעבר תחנת המשטרה ומתכוון להצית גם אותה על יושביה. לטענתו, לא הייתה לו ברירה מלבד לירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

״במהלך פעילות בעיר כפר קאסם לאור האירועים האחרונים ביצענו סיור שגרתי בעיר והבחנו ברכב חשוד", סיפר אחד השוטרים שנכחו במקום. "במהלך הבדיקה של הרכב התברר כי הנהג הינו חב מעצר. הצוות בדק את הנהג ותוך דקות ספורות התגודדו סביבנו מספר רב של אנשים והחלו להתפרע במקום ולהפר את הסדר. הפרות הסדר כללו זריקות אבנים ותקיפה פיזית של השוטרים".

"במהלך התקיפות הללו, השוטרים חשו סכנת חיים וביצעו ירי באוויר על מנת לחלץ מתוך ההמון החוצה" המשיך. "תוך כדי מאבק עם ההמון, הצוות הצליח לבצע מעצר של שני החשודים: חשוד שתקף את הצוות ואותו חשוד שבדקנו. הצוות חילץ לאחור על מנת לבצע מעצר של החשודים, ומספר רכבים נגחו בניידת במהלך הנסיעה וחסמו את נתיב הנסיעה שלנו. הצלחנו לצאת החוצה ולעצור את החשודים. תוך כדי נסיעה הבחנו במספר רכבים שעולים באש, נסענו לתחנת המשטרה הקרובה, הורדנו את העצורים וחזרנו מיד אל הכפר על מנת לטפל בהפרות הסדר". 

ניידת שרופה בכפר קאסם (צילום: קובי ריכטר/TPS)
צילום: קובי ריכטר/TPS

במשטרה מדגישים כי המאבטח פעל בהתאם לכללי הוראות הפתיחה באש, ומתרשמים כי פעל בהתאם להנחיות שכן נשקפה לו, לשוטר ולמאבטח הנוסף במקום סכנת חיים.

אמש, במהלך הפגנה בה השתתפו מאות בני אדם בכפר קאסם במחאה על מעצרם של אחד התושבים, נורה תושב העיר בן 21 שמת מפצעיו בבית החולים כעבור מספר שעות. במהלך המחאה הציתו המתפרעים שלוש ניידות, הדליקו צמיגים וזרקו אבנים לעבר השוטרים.

במהלך הלילה קיים המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז של המשטרה ולאחר מכן קיים פגישה עם ראש העירייה ועם חברי כנסת ערבים שהגיעו למקום. גורמים שונים בעיריית כפר קאסם ניסו להרגיע את המפגינים אך ללא הצלחה. גם במסגדים קראו לתושבים לחזור לבתיהם בזמן שנקודת המשטרה הייתה תחת מתקפה. חלק מהמפגינים טוענים כי למרות טענות המשטרה, השוטרים הם אלה שגרמו למהומות.

מפגין שנתלה על ניידת נוסעת
מפגין שנתלה על ניידת נוסעת | צילום:

"המשטרה מתנהגת לערבים כמו לאויבים"

בעקבות התקרית האלימה, הגיעו למקום מספר חברי כנסת מהרשימה המשותפת וועדת המעקב של ערביי ישראל ערכה ישיבת חירום. בתום הישיבה הוחלט על השבתה כללית מחר בכל המגזר הערבי ועל קיום הפגנות. עוד נמסר בהודעת הוועדה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה אלשיך "נושאים באחריות הן להרג האזרח בכפר קאסם, והן לאוזלת היד בטיפול בפשע המאורגן בחברה הערבית". בנוסף, הוחלט על הפגנה ארצית בכפר קאסם ביום שבת הקרוב. 

"היה סגר מוחלט בעיר והרגשה כמו במלחמה", סיפר תושב העיר. "המשטרה היא זאת שהחלה לירות לעבר האנשים". אחרים קראו לשוטרים לעזוב את המקום. בתוך כך, הגיעו חברי כנסת ערבים לכפר קאסם לאות הזדהות עם התושבים ודרשו מהמשטרה לעזוב את המקום. "בינתיים מנסים להרגיע את הרוחות", אמר ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ). "המצב כאן מאוד מסוכן".

חברי כנסת ערביים מגיעים לזירה
חברי כנסת ערביים מגיעים לזירה | צילום:

"אנחנו מבקשים מהחיילים והשוטרים לעצור את ההתגרות", אמר יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה בסרטון שהעלה לפייסבוק לאחר שהגיע למקום. עודה התייחס גם למותו של תושב העיר וטען כי "המשטרה לא הייתה רוצחת יהודי בצורה הזאת. הם מתנהגים לערבים כאויבים ולא כאזרחים. אני אומר למשטרה: תפסיקו עם ההתגרות. אנחנו פה להגיד לשוטרים לעזוב את כפר קאסם".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם".