רשת הברחת סמים חרדית פעלה בשנים האחרונות תוך שהיא מנצלת בעורמה את תום הלב והמראה של הבלדרים. חברי הכנופייה היו מטמינים את הסמים לתוך מזוודותיהם של הצעירים - שהבינו כי נפלו קורבן רק כשהגיעו ארצה.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יעל (שם בדוי), צעירה חרדית בשנות ה-20 לחייה, מצאה את עצמה לפתע מסובכת עם הרשויות לאחר שאדם שהכירה ברשת פיתה אותה לטוס עמו לחו"ל. רק כשחזרה לארץ היא גילתה כי אותו אדם העביר באמצעותה בתוך המזוודה שלה סם מסוג קוקאין. "יצאנו פעמיים למפגשים מאוד קצרים", שחזרה. "ערב אחד הוא התקשר אליי ושאל אותי אם אני רוצה טיול רומנטי לחו"ל. הוא מימן את הכול ואמר שכל מה שיעלה כסף הוא ישלם. רק לארגן מזוודה ולבוא". 

אלא שיעל לא ידעה שאותו אדם הוא חלק מרשת שמבריחה סמים באמצעות חרדים וחרדיות. רק כשהגיעה עמו לברלין הוא הודיע לה על שינוי מפתיע בתכניות. הם נסעו ברכבת לאמסטרדם, ושם נפגשו עם חבר אחר מהכנופיה שמסר להם קוקאין בשווי מיליוני שקלים. אחר כך, חיפש האיש אחר דרך להבריח את הסם לארץ. "מתחילת הטיול הוא אמר לי שהמזוודה שלי לא טובה", יום אחד הוא הגיע עם מזוודה חדשה ואמר לי שזאת המזוודה שלי".

גילו את ההברחה רק בארץ (צילום: חדשות 2)
גילו את ההברחה רק בארץ | צילום: חדשות 2

לפני חזרתם לארץ תודרכה יעל כיצד להגיע לנמל התעופה בישראל מבלי להיתפס. לאחר שיעל עברה יחד עם הסמים את בדיקות המכס בקלות, האדם שטסה איתו לסוף שבוע רומנטי לכאורה לקח ממנה את המזוודה והותיר אותה עם כסף למונית. שעות לאחר מכן יעל כבר מצאה עצמה עצורה בחשד ליבוא סמים וקשירת קשר לביצוע פשע. "נפלו עלי השמיים, אם לא יותר גרוע, הייתי ממש מבוהלת", סיפרה.

עו"ד טליה גרידיש, פרקליטתה של יעל הוסיפה כי מדובר אישה נורמטיבית לחלוטין. "היא מתארת לפרטי פרטים את כל מה שקרה", ציינה. "היא גם סיפרה שציפתה שזה יהיה טיול רומנטי".

"גיליתי רק בכניסה לבית"

אבל יעל לא לבד. יעקב (שם בדוי), גם הוא צעיר חרדי בשנות ה-20 לחייו, נפל למלכודת של הכנופייה. לפני כמה חודשים ביקש ממנו מכר לטוס לליטא בתירוץ שעליו להביא משם ספרי תורה ששרדו את השואה. יעקב לא היסס, ומיד המריא ליעד. בדומה ליעל, גם יעקב הצליח לעבור בקלות את בדיקת המכס בארץ. "רק בכניסה לבית שלי הבנתי שהברחתי סמים", סיפר. "הוא (המכר) הביא לי מעטפה וראיתי בה דולרים. הוא אמר לי 'פעם הבאה תבדוק גם בתוך הספרים'".

ליעקב, בשונה מיעל, המשטרה עדיין לא הגיעה, אך הוא אינו מוכן לסלוח לחברי הכנופייה, שלטענתו מנצלים את מצוקתם של עשרות צעירים חרדים ומסבכים אותם בפלילים.

עו"ד ניר יסלוביץ', מומחה למשפט פלילי מסביר כיצד עובדת השיטה: "ראשי הכנופיה נמצאים במדינות שבכלל אין להן הסכמי הסגרה עם ישראל. הם חיים חיי ראווה, חיים עם המון ממון ומשאבים. הם בעצם מפעילים משלט רחוק את הרשת שלהם".

יעל עדיין מקווה שהפרקליטות תסגור את התיק הפלילי שנפתח נגדה. שני הצעירים הסכימו להתראיין כדי להתריע בפני צעירים נוספים שעלולים למצוא עצמם יום אחד מסובכים גם כן.