28 חרדים, בהם בכירים בעיתון "הפלס" המזוהה עם "הפלג הירושלמי" במגזר החרדי, נעצרו לפנות בוקר (שלישי) בחשד לסחיטה באיומים והטרדות של מנהלים ובכירים בחברות גדולות במשק, כמו גם חברות ממשלתיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי החשד, במהלך השנה האחרונה הטרידו החשודים באמצעות טלפונים, דוא"ל ופקסים מנכ"לים ובכירים נוספים בחברות, והציגו עצמם כמי שמייצגים ציבור גדול המרגיש מקופח מכך שהם אינם מפרסמים בעיתון המייצג אותם: כדי לפתור מצוקה זו, המליצו להם לפרסם בעיתון "הפלס". הפניות התבצעו על בסיס יומי.

המעצרים, הבוקר (צילום: צביקה לרר)
המעצרים, הבוקר | צילום: צביקה לרר

מחקירת המשטרה עולה כי החשודים פנו מדי יום לקו ייעודי, בו קיבלו הנחיות - ואז החלו בעשרות ומאות פניות לחברות ספציפיות, אליהן הונחו לפנות. הפניות נעשו לא רק לחברות אלא גם לבכירים ולבני משפחותיהם באופן ישיר, דבר שהוביל לטענתם לשיבוש מהלך הפעילות התקין של החברה ולהפרעה קשה לשגרת יומם. עשרות בכירים התלוננו על כך במשטרה - והמשטרה פתחה בחקירה בעקבות התלונות.

כחלק מהחקירה הגיעו חוקרי המשטרה גם למערכת עיתון "הפלס", שם ביצעו חיפוש ואספו ממצאים בהם מחשבים. העצורים - תושבי ירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, אשדוד, רכסים וחדרה - הובאו לחקירה במתקני להב 433: מדובר בחשודים שהוגדרו על ידי המשטרה כחשודים העיקריים והדומיננטיים. במהלך פעילות המשטרה בבני ברק חלה התגודדות סביב השוטרים, כשהקהל קורא קריאות גנאי לעבר השוטרים ובהמשך אף החלו הפרות סדר שכללו שריפת פחים ויידוי חפצים ואבנים לעבר כוחות הביטחון.

עיתון הפלס, ארכיון (צילום: חדשות 2)
עיתון הפלס, ארכיון | צילום: חדשות 2

הפלג הירושלמי: "ניסיון השתקה דיקטטורי"

בפלג כינו את המהלך "מלחמת עולם" נגדו, ותולים את המניע במאבקם נגד הגיוס. "המעצרים כוונו למנווטי המאבק נגד גיוס חרדים לצה״ל, פעילים בכירים בוועדה להצלת עולם התורה וניהול קווי המאבק וההפגנות", נכתב בהודעה מטעמם.

עוד כינו את המבצע הלילי "ניסיון השתקה דיקטטורי בסגנון שמזכיר משטרים אפלים". לדבריהם, "מעצרים של עורכים וכותבים בעיתון אינו דבר שיכול לעבור לסדר היום הציבורי, זו אינה דמוקרטיה כי אם דיקטטורה רודנית. משטרת ישראל ושולחיה לא מעזים לעצור עורכי עיתון כאלה ואחרים - קיצוניים ככל שתהיה דעתם. מי שלא יעצור את טירוף ההשתקה הזו כעת, ירגיש זאת גם על בשרו במוקדם או במאוחר".