עקץ בעשרות אלפי שקלים? דרעי
עקץ בעשרות אלפי שקלים? דרעי | צילום: מתוך פרופיל הפייסבוק של משה מור דרעי

עקץ חיילים בסכומי עתק? יחידת ההונאה של מחוז צפון חוקרת פרשת עוקץ במרכזה עומד משה מור דרעי, צעיר תושב עפולה שעל פי החשד הונה חיילים ובני משפחותיהם בעשרות אלפי שקלים. על פי החשד, הצעיר נהג להבטיח לחיילים מכשיר טלפון נייד יוקרתי בחינם, אך בפועל החתים אותם על חיובים והוראות קבע על מכשירי טלפון רבים ואביזרים אותם לקח ומכר.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מעדויות שהגיעו לחדשות 2 Online עולה כי החשוד נהג להתחבר עם קורבנותיו דרך מכרים ושכנע אותם לחתום על מסמכים בדוכנים של חברות סלולר בתואנה כי יארגן להם סמארטפון יוקרתי ללא עלות. החיילים, שהתפתו להצעה המפוקפקת וחתמו על שורה של מסמכים, גילו בחלוף כמה ימים כי הם חויבו על מספר רב של מכשירים בסך של עשרות אלפי שקלים כל אחד.

"הייתי תמים, הוא פיתה אותי וגררתי אחריי בני משפחה וחברים", מספר חייל קרבי שהגיש בשבוע שעבר תלונה במשטרה. "פגשתי אותו לפני כחודשיים בעפולה, הוא ישב עם מכר שלי. אחרי כמה סופי שבוע שישבנו יחד, הוא הציע לי טלפון במתנה, אמר לי שאני לא עושה שום עבירה והוא מסדר את הכל, סמכתי עליו".

השיטה עבדה כך שדרעי הצליח לפתות את החיילים להגיע עמו לדוכני חברות הסלולר בקניונים, שם הציע להם לחתום על כמה טפסים, לפעמים בשלושה דוכנים שונים של חברות שונות - ולקבל בתמורה מכשיר בחינם.

החיילים שחתמו אמנם מקבלים מכשיר אחד, אבל הוא בעצם החתים אותם על עשרה מכשירים אותם הוא לקח לעצמו - ומכר אותם. רק אחרי כמה שבועות, כשהם רואים את החיוב בבנק, הם מבינים שהם לא קיבלו חינם מכשיר אלא קנו אותו - יחד עם עוד 9 מכשירים שהוא לקח לכיסו.

"הלכנו לקניון והוא החתים אותי על מסמכים", מספר אחד החיילים שנעקצו, "כל הנציגים בדוכנים הכירו אותו, התחבקו איתו, הנחתי שיש לו קשרים איתם, אז הוא יכול לארגן משהו. הוא הסביר שהתכנית היא שאני אחתום וזה בעצם לא יירשם בחברה. ככה עברנו 3 דוכנים ובסוף קיבלתי מכשיר, רק מאוחר יותר הבנתי שלמעשה חתמתי על קנייתם של 10 מכשירים בשווי של יותר מ-30 אלף ש"ח."

עוד בטרם גילה את העוקץ, החייל סיפר על העסקה המפוקפקת לבני משפחתו, שביקשו גם הם לנסות את ההצעה המפתה של דרעי, וכך אביו, אחיו ובת זוגו נפלו גם הם ברשתו של החשוד.

"הוא מכר לנו מכשירים, אנחנו נתקענו עם החיובים"

"הפעם הראשונה שהבנו שמשהו לא בסדר הייתה כשראיתי חיוב בחשבון בהוראת קבע על סך 1,100 שקלים", הוא מוסיף. "מיד התקשרתי אליו והוא אמר לי שהחיוב הראשון אמור להופיע ואחרי כמה ימים אני אזוכה. לקח לנו כמה ימים נוספים להבין שהוא אכן התקשר וביטל את הוראת הקבע, כך שהחוב הצטבר בחברות הסלולריות, ולא ידענו על כך עד שעורך דין מטעם החברה הסלולרית התקשר להודיע לנו על החוב".

עשרות חיילים נפלו קורבן לעוקץ הסלולר
עשרות חיילים נפלו קורבן לעוקץ הסלולר | צילום: נטו נט דיגיטל, שי עגיב

"לאט לאט התחלנו להבין שהוא פשוט רימה אותנו והעסקה שחתמנו עליה היא חוקית לחלוטין - רק שהוא לקח את המכשירים ומכר אותם ואנחנו נתקענו עם החיובים". לטענתו של אותו חייל, דרעי גם השתמש בכרטיס האשראי שלו כדי לרכוש תכשיטים בשווי של כ-2500 ש"ח נוספים והוא וקרובי משפחתו חויבו בסך כולל של כ-110 אלף שקלים בגין המכשירים.

חייל נוסף שנעקץ לכאורה על ידי דרעי מספר לחדשות 2 Online כי הוא מכיר אישית יותר מ-30 איש שנעקצו על ידי החשוד: "בהתחלה הוא היה קונה לנו דברים, סיגריות, אוכל, מבזבז עלינו כסף. הוא אמר שהוא מכיר את כל האנשים בחברות הסלולר ויש לו דיבור איתם ואני בדיוק הייתי צריך מכשיר חדש. הוא אמר לי רק לבוא ולחתום ושהוא יסדר את הכל. זה היה נראה לי בסדר כי כולם בדוכנים של חברות הסלולר שיתפו פעולה. יש לי גם חשבון של צעירים, לא אמורים לחייב אותי על עסקאות גדולות, אבל הוא הרים טלפון למנהל האזורי והם אישרו את העסקה החריגה."

לאחר כמה שבועות מחתימתו על הטפסים, גילה בחשבונו חיוב של 1300 שקלים. בניסיונותיו לבטל חלק מהחיובים, גילה כי באחת החברות רשומים על שמו לא פחות מ- 11 קווי סלולר. "מאז שגיליתי את התרמית אני רץ בין חברות הסלולר ומנסה לבטל כמה שיותר חיובים", מספר החייל הנוסף. "גיליתי שהוא רכש על חשבוני גם אביזרים שונים, ביטוחים ושירותים שונים שהנציגים בחברות מרוויחים מהם עמלות."

"קבלת דבר במרמה? אני זה שרימו אותו"

חייל שלישי מספר על התנהלות דומה שהובילה אותו ואת אחיו התאום לחיוב של עשרות אלפי שקלים בחברות הסלולר: "כל ילד שאומרים לו 'בוא, תתחדש בטלפון חדש בחינם' היה נופל בפח. הוא אמר שיש לו שם קומבינה והוא בעצם מבטל את הרכישה ובדרך כלשהי לא חייבים להחזיר את המכשיר. כל החבר'ה אצלנו עשו את זה בהפרש של יומיים אחד מהשני, כך שלקח זמן עד שהבנו שעבדו עלינו. כשסיפרתי את זה לאבא שלי הוא כעס מאוד, הייתי טיפש. במשטרה אמרו לי שאני חשוד בקבלת דבר במרמה, בגלל הטלפון שלקחתי, אבל אני זה שרומיתי."

צפו: מהו הסמארטפון הפופולרי בישראל?
"גיליתי ש-11 מכשירים רשומים על שמי" | צילום: חדשות 2

דרעי כבר נחקר במשטרה, אך טרם נעצר. התלונות שהוגשו בתחנת עפולה הועברו ליחידת ההונאה של מחוז צפון, שם נמשכת החקירה. לטענתם של המתלוננים, בשבוע האחרון הוא הפסיק לענות לשיחות ומספרים כי במשטרה הכירו חלק ממעלליו של הצעיר. מבדיקה שנערכה עולה כי הוא הואשם ב-2015 במקרה אחר בעבירה של זיוף המחאות.

במענה לטענות, מסר משה מור דרעי בתגובה: "אני מכחיש כל מעורבות פלילית באירועים המיוחסים לי בכתבה. מדובר בסיפורים שאין בינם לבין המציאות כל קשר. גיבוב של הכפשות והשמצות מצד אנשים בעלי אינטרס לפגוע בשמי הטוב. ואני סמוך ובטוח כי הפרטים לאשורם יתבררו בזמן הקרוב על ידי הרשויות".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il