החשד למעילת ענק בבורסת היהלומים: במשטרה חושדים שבני משפחתו של חנן אברמוביץ', היהלומן שנעצר אמש (שלישי) בחשד לגניבת סחורה בשווי עשרות מיליוני דולרים, מסתירים אצלם מיליוני שקלים מהכספים שנגנבו. הבוקר צפויים להיחקר מספר בני משפחה בעקבות החשדות. מעצרו של אברמוביץ' הוארך בשלושה ימים. החשד למעילה נחשף אמש לראשונה בחדשות 2.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדובר בהונאת-ענק של אדם שתכנן את זה הרבה זמן מראש, זה נוכל שמקומו בכלא", אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 Online אלי אבידר, מנכ"ל הבורסה ליהלומים. "הוא ניצל את הקוד האתי של חברי הבורסה".

לדברי אבידר, השמועות הראשונות על חשד למעילה החלו כבר לפני מספר חודשים, לאחר שאברמוביץ' לא שילם לכאורה את חובותיו. "אנחנו לא היינו מודעים לזה אבל בעלי החוב התחילו איתו דיאלוג והוא בעצם גרר אותם במשך כשבעה חודשים", סיפר אבידר."כשלא הגיע אתמול לבוררות כבר היה ברור שמדובר בהונאה".

מודעות שנתלו בבורסה ליהלומים
מודעה שנתלתה בבורסה ליהלומים | צילום:

"ההונאה הגדולה בהיסטוריה של הבורסה"

"מערכת הבורסה בנויה על אמון בין החברים, שכדי לבסס אותו אתה צריך להוכיח את עצמך במשך המון שנים", מסביר אבידר. "עד שאתה מתקבל להיות חבר בבורסה אתה צריך לעבוד בענף היהלומים במשך 8 שנים. עוברים בדיקות פוליגרף לאורך שנים ובודקים האם אי פעם הונית מישהו או גנבת. מי שלא עובר את הפוליגרף לא מתקבל להיות חבר בורסה".

"חנן אברמוביץ' הוא נוכל ולשמחתנו אין הרבה כאלה", הוסיף אבידר. "זו פעם ראשונה בהיסטוריה שלנו של הונאה בסדר גודל כזה. לא ניתן להעלים סכום פנומנלי של עשרות מיליוני דולרים בלי להשאיר זכר. אנחנו בטוחים שהאיש החביא יהלומים וכסף והמשטרה יכולה למצוא אותם בתהליך די פשוט ומהיר".

אין תמונה
עו"ד עדי כרמלי

"בית המשפט אמר את דברו", אמר עורך הדין עדי כרמלי, המייצג את אברמוביץ'. "על המשטרה הייתה צריכה לבדוק בהתחלה את מצבו המשפטי כחדל פרעון שכן יש כך להשפיע באופן ישיר על החשד המיוחס לו. יומיים הם מספיק זמן כדי שהנושא ייבדק".

חשש לקריסת חברות 

בהודעה שפרסמה הנהלת הבורסה ליהלומים אמש נטען כי בדיקתם בנושא החלה לאחר שהוגשה לה תלונה נגד החברה שבבעלות היהלומן אברמוביץ', לפיה היא חייבת תשלומים בסכום של עשרות מיליוני דולרים עבור סחורות שנקנו ממספר יהלומנים. לאחר מספר פגישות בוררות בנושא בתוך הבורסה עצמה הועברה תלונה למחלקה המשפטית של הבורסה, והיא זו שביקשה לפתוח בחקירה פלילית.

בבורסה נתלו מודעות עם תמונתו של אברמוביץ', ונכתב בהן כי "כל מי חייב כספים ו/או סחורות לחבר הבורסה מר חנן אברמוביץ' או מי שהנ"ל חייב לו כספים ו/או סחורות מתבקש להודיע על כך מיידית במחלקה המשפטית".

ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
חשש מקריסה של 12 חברות | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מפרטי החקירה עולה כי בשלב זה מדובר ב-12 חברות מובילות שאברמוביץ' לקח מהן, על פי החשד, סחורה בשווי המוערך ב-60-65 מיליוני דולרים מבלי לשלם עבורה. בעקבות ההיקף העצום של המעילה, עולה חשש כי כמה מאותן חברות עלולות לפשוט את הרגל.