ניצב רוני ריטמן נחשד בהטרדה מינית אך התיק נגדו נסגר והמפכ"ל רוני אלשיך החליט להחזירו לתפקיד החוקר מספר אחת במשטרה, ראש יחידת להב 433. בהקלטה בלעדית ששודרה הערב (שישי) באולפן שישי נשמע ראש צוות החקירה - כשהוא ממליץ להעמיד את ריטמן לדין פלילי. מדובר בשיחה אותה הקליטה צ', המתלוננת בתיק, שממשיכה להיאבק נגד ריטמן וטוענת בתוקף כי הניצב הטריד אותה. בעקבות חשיפת ההקלטה פנתה ח"כ מיכל רוזין למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, וקראה לו לחקור את ההתנהלות בפרשה: "התנהלות הצמרת הפיקודית של המשטרה במקרה, כמו גם הוראת היועץ המשפטי לממשלה, תמוהות בהקשר זה ומעלות חששות כבדים לא רק לעשיית עוול במקרה המסוים אלא גם לחוסר אחריות ואולי אף מניעים לא ראויים"

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"תקשיבי שנייה, את רוצה להקליט? תפעילי עכשיו את ה'פליי'... רוני ריטמן, ההמלצה של המחלקה לחקירת שוטרים על דעת ראש המחלקה - הולך לדין פלילי", אמר החוקר ל-צ'. "אם בסוף היועמ"ש יחליט שהוא סוגר את התיק ונותן לו פרס ישראל, וואלה מה לעשות".

ראש צוות החקירה הדגיש כי הוא אינו מפחד שהדברים יתפרסמו: "את יכולה להקליט אותי ולשדר את זה בתחקיר של ערוץ 2 אם את רוצה. שמעת מה אמרתי? ההמלצה של מח"ש הייתה ועודנה דין פלילי, אוקיי? המפכ"ל יכול לעשות מה שהוא מבין, לנו אין שליטה על המשטרה. אנחנו מייעצים למשטרה".

החוקר הסביר כי המלצת מח"ש אינה מחייבת את רשויות אכיפת החוק: "המפכ"ל יכול להחליט שמחר הוא שם את רוני סמפכ"ל, זכותו, זה הכל. הוא חייב לפטר אותו במצב אחד - כשיש לו הרשעה בפלילי, זה המצב היחיד בו הוא חייב לפטר אותו. את שואלת אותי תקדימית - מי שמתנהל מולו כתב אישום פלילי עד היום לא נשאר במשטרה".

עוד הוסיף ראש צוות החקירה: "להגיד לך שרוני יוכל להחליט אחרת? יכול. להגיד לך שיהודה וינשטיין יכול להחליט שהוא מקדם את רוני ונותן לו את פרס אביר השחיתות על זה שהוא נלחם בך - גם את זה הוא יכול לעשות, הוא יכול לעשות מה שהוא מבין כי הוא הבוס, והוא המחליט".

מתנגד ליוזמות. המפכ"ל אלשיך (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
"רוני יכול להחליט אחרת" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"בדרך כלל מקבלים את ההמלצות"

עם זאת, הוא הביע אמון בכך שבמשטרה יתחשבו בהמלצה להעמיד את ריטמן לדין: "בדרך כלל יש המלצה וההמלצות מתקבלות, ואני לא רואה את וינשטיין מקבל החלטה שונה. האופציה היחידה שהוא שיבוא וייקח אחריות ויגידו לו 'שמע, לך הביתה, שלום, תודה רבה, קח אחריות על המעשים שלך ותישפט בדין משמעתי. אמרתי לך את זה גם אז, מה השתנה? לא השתנה שום דבר".

"החקירה הסתיימה, מוציאים ספינים על כולם", הוסיף. "המצב המשפטי-עובדתי לא השתנה, נקודה. וכתבתי לך את זה, עכשיו יש לך גם את הוואטסאפ שלי וגם את ההקלטה. אם זה לא הקליט תתקשרי אליי ואני אגיד שוב, כי אני אומר תמיד את אותם דברים - אני אומר את האמת".

הורה לחקור. יהודה וינשטיין (צילום: יונתן סינדל פלאש 90, חדשות)
סגר את התיק. וינשטיין | צילום: יונתן סינדל פלאש 90, חדשות

שלשום פורסם בחדשות 2 כי קצינת המשטרה שהתלוננה נגד ריטמן שיגרה מכתב אזהרה למפכ"ל רוני אלשיך, בו היא מאיימת להגיש נגדו תביעת דיבה. המכתב מגיע לאחר שנחשפו בתקשורת אמירות המיוחסות לאלשיך, שלטענת הקצינה "מכפישות, מבזות ומשפילות אותה והופכות את דמה הפקר".

"במסגרת הפרסומים נמסר כי נאמרו על ידך דברים המציגים את הקצינה כמי שבעתירתה לבג"ץ להדחתו של ניצב רוני ריטמן, ראש יחידת להב 433, פועלת בשליחותם של גורמים בכירים, אנשים בעלי כוח וממון, על מנת להטיל אימה על ניצב ריטמן במטרה להחליש אותו בעת שחוקר הוא עניינים 'רגישים' בהם מעורבים פוליטיקאים בכירים ואחרים הקשורים עימם", נכתב במכתב שניסח פרקליטה של הקצינה, עו"ד חי בר-אל. "על פי הפרסומים מרשתי 'מקבלת סיוע כספי מאותם גורמים למימון עורכי דין וייעוץ משפטי'", הוסיף בר-אל.

בחודש שעבר עתרה קצינת המשטרה לבג"ץ בדרישה להדיח את ריטמן מתפקידו כמפקד להב 433. הקצינה הגישה את העתירה לאחר שמפכ"ל המשטרה אלשיך החליט להשיב את ניצב ריטמן לתפקיד, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין לסגור את תיק החקירה נגד הניצב.

עורך דינו של ניצב רוני ריטמן מסר בתגובה: "ממשטרת ישראל נמסר כי החלטת היועמ"ש שלא להמשיך בהליך פלילי, אשר התבססה על ממצאי חקירה מעמיקה של הדברים וכן החלטת המפכ"ל מדברות בעד עצמן. מעבר לכך אין בכוונתנו להתייחס לניסיון להטיל דופי בקצין ראוי ומוערך. ככל שנידרש להגיב לעתירה בנושא, תינתן תגובתנו כמקובל בבית המשפט".

דפנה ליאל השתתפה בהכנת הידיעה.