המשטרה עיכבה בשעות הצהריים (חמישי) כעשרה צעירים, מרביתם קטנים, בחשד להצתת הכנסייה בכפר נחום. מדובר בתושבי השומרון ששהו בנחל חוקוק במרחק קצר מהכנסייה. לאחר שנחקרו שוחררו כל החשודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אי אפשר להשתחרר מהרושם שמעצרם של מרשיי נעשה אך ורק לאור חזותם", כתב קודם לכן עו"ד עדי קידר, המייצג חלק מהחשודים מטעם ארגון חוננו, למפקד היחידה לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י. "ברור לחלוטין כי המעצר נעשה אך ורק כדי להראות כאילו נעשים מאמצים לפיענוח הפרשה, כאשר ברור לחלוטין שכיוון זה כלל אינו רלבנטי".

"המחזה הלא יאומן לפיו נחקרים קטינים בשטח, בליווי פגיעה אנושה בזכויותיהם המשפטיות, הינו דבר פסול שיש בכל מצב להימנע ממנו", הוסיף קידר. "אבקשכם לפעול לשחרורם של כלל הצעירים לאלתר, שאם לא כן תיאלצו לשאת באחריות עקב ההתנהלות הבלתי חוקית המתנהלת בשעות אלה בצפון".

"מדובר בהתנכלות משטרתית ורדיפה על רקע העובדה שלצעירים כיפות ופאות", אמר עו"ד איתמר בן גביר המייצג גם הוא מספר נערים שעוכבו לחקירה. "אין קצה של חשד סביר נגדם, והגיע הזמן שמשטרת ישראל תפסיק לחפש מתחת לפנס".

הכתובת שנמצאה על קיר הכנסייה (צילום: כבאות והצלה צפון)
כתובות הנאצה, הבוקר | צילום: כבאות והצלה צפון

בתוך כך, התקשר המשנה לראש הממשלה ושר הפנים סילבן שלום לראש הכנסייה, הביע את זעזועו מהמקרה והבטיח שמשרד הפנים יסייע בשיפוצה בהקדם כדי שתחזור להיות שמישה. "פשע שנאה שכזה לא נתפס ואינו מתקבל על הדעת", אמר שלום. "ישראל כמדינה דמוקרטית מסתייגת מפגיעה בחופש הדת ומגלה אפס סובלנות לעניין. אני מתנצל אישית ובשם המדינה על ההתקפה הקיצונית הזו".

אנשי הכנסייה: "מזועזעים מהאירוע"

אנשי כנסיית טבחה (כנסיית הלחם והדגים) נסערים מהצתת אולם הכניסה לכנסייה ומכתובות הנאצה שרוססו נגדם. האב ניקודמוס, מראשי המסדר הבנדיקטי, קורא למשטרת ישראל לפעול וטוען שמשטרה לא עושה מספיק כדי להילחם בפעולת הוונדליזם שפגעה באחד המקומות החשובים לנצרות.

"הכניסה קיימת מהמאה הרביעית ומאז מגיעים לכאן עולי רגל כל הזמן", תיאר האב ניקודמוס. "זה אחד המקומות החשובים ביותר בארץ הקודש ואנחנו מזועזעים מהאירוע. מאות אלפי תיירים מגיעים לכאן בכל שנה, 5,000 בכל יום. למרבה המזל, הפסיפס היקר מהמאה הרביעית לא נפגע".

כנסיית טבחה כבר נפגעה בעבר ממעשי ונדליזם וגם הכנסייה השנייה של המסדר משורות הכנסייה הקתולית, כנסיית דורמציון בירושלים, נפגעה ממעשים דומים. "אנו המסדר הבנדיקטי, מסדר מאוד עתיק, גרמני במקור", הוא תיאר. "יש לנו שני מרכזים בישראל - כנסיית הדורמציון בירושלים וכנסיית טבחה על חופה הצפוני של הכינרת. לפני שנתיים, במאי 2013 ראינו מעשים דומים, כתובות, על הדורמציון".

הצתה בכנסיית הלחם והדגים, ארכיון (צילום: כבאות והצלה צפון, חדשות)
הכנסייה שהוצתה, הבוקר | צילום: כבאות והצלה צפון, חדשות

"זה דבר נוראי, תישאר צלקת"

"אני קורא למשטרה לעשות את עבודתה", המשיך האב ניקודמוס. "המשטרה עדיין לא התקשרה אליי. דיברתי עם הרבה עיתונאים, אבל לא עם חוקרים. את פשע השנאה בדורמציון הם לא פתרו, ואני מקווה שהפעם הם ימצאו סוף סוף את האשמים בפשע הזה". 

אב כנסיית טבחה, האב ג'ונאס, סיפר הבוקר על הרגעים בהם הבין שהוא תחת מתקפה. "הבוקר מוקדם, לפי דעתי ב-03:15, שמעתי רעש עצום ורצתי החוצה מהחדר שלי וראיתי שהכניסה הראשית למנזר נשרפה והרחתי בנזין".

וואליד חאריג', אחד המאמינים שמגיע להתפלל בכנסייה, סיפר: "אנחנו לא חייבים לחיות יחד, אבל אנחנו רוצים לחיות יחד, ולא ניתן לקבוצה קטנה של קיצונים להפריע לחיים השלווים שאנחנו מנהלים בין שני העמים שחיים במדינה הזו. אנחנו נתקן את המקום, אפילו נגרום לו להיראות טוב יותר, תישאר צלקת, זה דבר נוראי שקרה לנו אבל נתגבר על זה".

ארכיון (צילום: כבאות  צפון)
צוותי הכיבוי בכנסייה, הבוקר | צילום: כבאות צפון

שני בני אדם נפגעו קל כתוצאה מההצתה

הכנסייה הוצתה לפנות בוקר, וחמישה צוותי כיבוי פעלו באזור החל מהשעה 03:50. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, והכבאים דיווחו כי למקום נגרם נזק בחדר האירוח, במחסן ובמשרד של הכנסייה. גם חדר התפילה ניזוק קלות מעשן.

על קירות הכנסייה נכתב "והאלים כרות יכורתון", ככל הנראה כמסר כלפי הקהילה הקתולית באזור. מדובר בציטוט מתפילת "עלינו לשבח" שנאמרת שלוש פעמים ביום. הכתובת רוססה ככל הנראה כדי להביע התנגדות לנוכחותם של נוצרים בישראל.