13 צעירים נעצרו הבוקר (שני) בחשד למעורבות בעשרות מקרים של גניבות תיקים ביפו בשלושת החודשים האחרונים. מחקירת מרחב יפתח, בפיקודו של נצ"מ דוד גז, עולה כי הגנבים נהגו להגיע רכובים על קטנוע או אופניים חשמליים ולחטוף באלימות את התיק מהכתף של הקורבן. במרבית המקרים מדובר היה בנשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מפחדת ללכת במקום שבו הסתובבתי כל חיי", סיפרה עזית ירון, בת 56 מתל אביב, שנשדדה לאור יום לפני כחודש. "ארגנתי לחבריי לעבודה סיור ביפו העתיקה לרגל יום הולדתי. חנינו ויצאנו לעבר אחד המוזיאונים, כשהתקרב אליי אדם חבוש קסדה, החל לצעוק ותלש לי מהכתף את התיק. חבר שלו המתין עם קטנוע לידנו, ותוך שניות הוא עלה עליו ונסע לכיוון דרום העיר".

מאז אותו אירוע, ירון מסתכלת תמיד מעבר לכתפה. "שמעתי על מקרים שזה נגמר בחבלות חמורות", היא הוסיפה. "אם הייתי מצליבה את הרצועה על כל הגוף, הוא היה מושך אותי איתו. כל יום ההולדת נהרס לי וכל הסיור שארגנתי הלך".

"הדבר המדאיג ביותר הוא האופי האלים של הגניבה"

בתיק שנגנב היו מאות שקלים שקיבלה כמתנת יום הולדת, ובנוסף ארנק עם מזומנים רבים וכרטיסי אשראי. "לא ישנתי כל אותו הלילה ועכשיו אני הולכת עם התיק צמוד לגוף, פחד אלוהים", סיכמה ירון את החוויה הקשה שעברה.

בסרטון שהגיע לידי חדשות 2 Online ניתן לראות את דפוס הפעולה: בתקרית שתועדה במצלמות האבטחה באזור שוק הפשפשים ביפו, ניתן לראות קטנוע המושך אחריו את הקורבן. מהחקירה עולה כי מרבית הצעירים הכירו זה את זה וחלקם אחראים על מקרי שוד רבים באזור.

"מדובר בכנופייה שעבדה בדפוס דומה כמעט בכל מקרי השוד", הסביר רפ"ק אסף ברנס, ראש מחלק תשאול של מרחב יפתח, העומד בראש החקירה. "אלו צעירים בגילאים הנעים בין 16-25 שפשוט הטילו אימה על כל האזור. חיברנו את כל התיקים יחד והתחלנו לעבוד. הדבר המדאיג ביותר הוא האופי האלים של הגניבה. זה יכול להיות בכל שעה ובכל יום, הם אורבים לקורבנות, מנסים לראות איזה תיק יהיה פשוט יותר לגנוב, מגיעים רכובים על קטנוע או אופניים חשמליים, ותולשים את התיק מהכתף. לעיתים ישנה התנגדות, וזה מוביל לפציעות חמורות".