חוות גידול קנאביס
איומים ברצח על האחראי על הקנאביס | צילום: רויטרס

במשטרת ישראל התקבלה בימים האחרונים תלונה לאחר שהתברר כי יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות, נתון בתקופה האחרונה לאיומים ברצח. האיומים אינם מתמקדים בלנדשפט בלבד, אלא גם באשתו ובילדיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איומים דומים שוגרו באחרונה גם אל מנכ"ל משרד הבריאות עצמו, פרופסור ארנון אפק. במשרד הבריאות אישרו לחדשות 2 את דבר קיומם של האיומים ועדכנו כי הוגשה תלונה במשטרה בנושא.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

בשלב זה לא ברור עדיין מי עומד מאחורי האיומים, אך קיימים מספר כיוונים שונים שנבדקים. בין היתר נבדקת האפשרות כי המקור לאיומים הם חולים שהגישו בקשה לקבלת רישיון למריחואנה רפואית, אך בקשתם נדחתה.

אפשרות נוספת שנבדקת היא שארגוני פשיעה ארציים, העוסקים בין היתר בסחר במריחואנה, הם שעומדים מאחורי האיומים הקשים. עוד נבדקת האפשרות כי חקלאים שלא קיבלו רישיון לגדל ולמכור מריחואנה רפואית הם ששיגרו את האיומים לבכירי משרד הבריאות.

בשנים האחרונות גדל משמעותית מספר הישראלים המקבלים רישיון לקנאביס רפואי, וזאת במקביל להתפתחות דיון ער בנושא לגליזציה של מה שמוגדר "סמים קלים". לפני כשבועיים הפתיע מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו כשקרא "לבחון מחדש את היחס לסמים קלים".

בריאיון שהעניק אמש למהדורה המרכזית תקף השר החדש לביטחון פנים גלעד ארדן את ההתבטאות של דנינו ואמר: "מפכ"ל לא צריך לדבר על שינויי חקיקה".

"בעבר כיהנתי כיושב ראש אל-סם אז בוודאי שאני צריך לבדוק היטב את העמדה שמשמיע המפכ"ל בשבועות האחרונים אבל אני לא כובל את עצמי", אמר ארדן. "בתפיסת עולמי, הממשלה היא שקובעת מדיניות והמשטרה צריכה לעשות את הכל כדי לאכוף את החוק הקיים ולא להעביר מסרים של שינויים בחוק, שבוודאי עלולים להתפרש לא טוב גם אצל הציבור וגם אצל השוטר ברחוב שאמור לבצע את המעצר או את תפיסת המשתמש בסמים".