"צריך כסף כדי לפגוע ברוזנשטיין" (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר, משטרת ישראל, חדשות 2)
"צריך כסף כדי לפגוע ברוזנשטיין" | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר, משטרת ישראל, חדשות 2

פרשה 512: נציג המשטרה בדיון הארכת המעצר של יצחק אברג'יל חשף הבוקר (שלישי) בבית משפט השלום ראשון לציון כי לפני נסיון החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין שבו נרצחו שלושה בני אדם, התקיימה פגישה בבריסל שבה נכחו יצחק אברג'יל, אבי רוחן ונוספים. התכנון: להוציא לפועל את הפיצוץ ברחוב יהודה הלוי בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אתמול נערך עימות בין רוחן לעד המדינה", אמר נציג המשטרה, "שסיפר כי בפגישה בבריסל אמר אברג'יל ש'צריך כסף כדי לפגוע ברוזנשטיין'". רוחן מצידו טוען כי במהלך העימות ביקש לשאול שאלות את עד המדינה אך החוקרים לא איפשרו לו. רוחן אמר לנציגי המשטרה בדיון: "ככה לא מנהלים עימות. זה שלא נתתם לי לשאול שאלות את עד המדינה זה בזוי. פעלתם כמו עבריינים". מעצרו הוארך בשבועיים.

גם מעצרו של אברג'יל, שחשוד כעת גם במעורבות בניסיון החיסול של אסי אבוטבול בפראג ב-2004, הוארך בשבועיים. אתמול עומת אברג'יל עם עד המדינה אך בצעד הפגנתי הוציא את מכשירי השמיעה מאוזניו ונותר כך עד סוף העימות.

המשטרה: פענחנו 6 מעשי רצח

בחודש שעבר, עם התפוצצות הפרשה ו-12 שנים אחרי ניסיון החיסול של רוזנשטיין, העריכה המשטרה כי הצליחה לפענח את הפיגוע הפלילי בתל אביב. הפרשה המסועפת שזכתה לכינוי "512", הביאה לפיענוח שישה מעשי רצח ו-15 ניסיונות לרצח המתפרסים על פני יותר מעשור. החשוד המרכזי בפרשה הוא ראש ארגון הפשע, יצחק אברג'יל, שמעצרו הוארך ב-15 ימים. בין העצורים גם אחיו מאיר אברג'יל והעבריין הבכיר אבי רוחן, החשודים באחריות לביצוע הפיגוע הפלילי.

ניסיון החיסול של רוזנשטיין אירע בחודש דצמבר 2003 כשמטען רב עוצמה התפוצץ ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. הפיצוץ, שהזכיר לרבים פיגוע ביטחוני, גרם להרס רב בלב העיר ולמותם של שלושה בני אדם שהיו במקום: משה מזרחי (28) מאילת, רחמים סרויה (43) מת"א ונפתלי מגד (19) מאשדוד. 19 בני אדם נוספים נפצעו באירוע, שנחשב לאחד החמורים ביותר בתולדות הפשע המאורגן בישראל, והביא לשינוי במדיניות המשטרה במאבקה נגד אותם ארגונים סוררים.

חודשים ספורים קודם לכן התפוצץ מטען חבלה נוסף באזור נמל תל אביב, סמוך למכוניתו המשוריינת של רוזנשטיין, מי שהוגדר באותה עת - היעד מספר 1 של המשטרה. "הזאב" נפצע באורח קל וכך גם תשעה בני אדם נוספים שהיו במקום. במשטרה העריכו לכל אורך התקופה כי ארגוני פשיעה יריבים עמדו מאחורי שני ניסיונות החיסול, שפיענוחם הוביל לגל המעצרים שהגיע אתמול לשיאו.