מחאת רשת נגד רה
בדרך לאישום בתיק 4000. נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

הדיונים בתיק 4000 (תיק בזק-וואלה), הסתיימו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה. לפי גורם משפטי בכיר, היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט החליט להגיש כתב אישום בגין שוחד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך פורסם אמש (שישי) באולפן שישי. מחר בחדשות סוף השבוע ב-20:00 - תיקי נתניהו - פרויקט מיוחד על ההכרעה הקרובה של מנדלבליט.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי המידע שהגיע לידי החדשות, אנשים הבקיאים בהתקדמות הדיונים אומרים שנפלה החלטה. לדבריהם, מנדלבליט אימץ את המלצת פרקליטת מחוז תל אביב למיסוי וכלכלה, עורכת הדין ליאת בן ארי, וצפוי לזמן את נתניהו לשימוע כבר באמצע החודש הבא ולהודיע לו כי הוא שוקל להעמידו לדין בתיק 4000 באשמת שוחד.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

פרקליטי ראש הממשלה מסרו בתגובה: "ערב פגישה בינינו ליועמ"ש אין מקום להדלפות שמטרתן לחבל בפגישה ולפגוע בזכותנו להישמע בצורה הוגנת. מגוחך שלא כסף ולא מעטפות, אלא קומץ כתבות לא-עוינותֹ נחשב לשוחד. לפי קריטריון זה יידעו שרים וחכים שהצביעו נגד ישראל היום בתמורה לסיקור אוהד, שהם צפויים להיות מואשמים גם. אבסורד שמערער את יסודות הדמוקרטיה".

מנדלבליט לנתניהו: לא אמתין עם שימוע

ביום חמישי זימן מנדלבליט את פרקליטי נתניהו לפגישה בנושא בקשתם לדחות את ההחלטה בתיקי נתניהו עד לאחר מועד הבחירות. במכתב שנשלח מלשכת היועץ נכתב כי גם במהלך מערכת בחירות אין מקום להשהות את הטיפול בתיקי חקירה נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהועברו לטיפול הפרקליטות לאחר חקירה משטרתית.

במכתב המענה, הבהיר עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, כי תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה, שהחל עוד לפני ההחלטה להקדים את הבחירות, נמשך כסדרו ומתנהל כמתוכנן. "לאחר ההכרזה על קיום הבחירות ומועדן, אנו פועלים בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 1.1913 שעניינה 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'", צוין במכתב שנשלח לעורך הדין נבות תל צור.

השימוע - בתחילת אוקטובר השנה
צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

ד"ר לימון הבהיר כי אותה מדיניות קובעת שאסור לעכב טיפול בתיקי חקירה גם במהלך מערכת בחירות. "'ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתך הדעת לזהירות הנדרשת'. התביעה הכללית מתנהלת ותמשיך להתנהל אך ורק על פי שיקולים מקצועיים".

לבסוף הבהיר ד"ר לימון כי מנדלבליט מוכן להיפגש עם עורך דינו של נתניהו, ובלבד שהפגישה תעסוק אך ורק בעניין מועד פרסום החלטתו. "נאות היועץ המשפטי לממשלה לקיים בשבוע הבא פגישה עם ב"כ של ראש הממשלה בעניין זה, על פי בקשתם. הפגישה תעסוק בעניין זה בלבד, ולא תעסוק בשום נושא אחר", נכתב.