מדד הדמוקרטיה 2018: הנתונים המלאים (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות)
בנימין נתניהו ורוני אלשיך | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות

כשבוע לפני שהמשטרה ככל הנראה תפרסם את המלצותיה אם להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, המפכ"ל רב-ניצב רוני אלשיך מתייצב בפני המצלמות ובריאיון שהעניק הערב (רביעי) לאילנה דיין בתכנית "עובדה" מדבר על תיקי נתניהו: "אני חושב שכאשר יתפרסמו הסיכומים, יהיו אנשים שיופתעו". אלשיך אישר את הפרסומים לפיהם בשלב מסוים במהלך החקירה נשכרו חוקרים פרטיים בידי "גורמים רבי כוח" שיעקבו אחר החוקרים, אך מבלי שהמשטרה חקרה את הנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אמרתי שיש לחצים על גורמים שעוסקים בחקירה, שמסתובבים אנשים שמרחרחים סביב משפחותיהם ושכניהם כדי לאסוף אינפורמציה על החוקרים", אמר. כשנשאל מדוע המשטרה לא פתחה בחקירה בנושא, השיב אלשיך: "יש לפעמים סיטואציות שבהן לא נוח לנו לפתוח חקירה שתזהם חקירה אחרת". עם זאת, המפכ"ל הבהיר כי התבטא בפומבי נגד הלחצים ובעקבות זאת הם פסקו. "אמרתי שאסור שיופעלו לחצים על חוקרים דרך המשפחות שלהם", הסביר. "זו הסיבה שיצאתי ציבורית נגד התופעה. לא עסקתי במי שלח אותם, אבל זה נפסק".

כשנשאל מה יקרה אם הפרקליטות תחליט נגד הגשת כתב אישום, אלשיך השיב: "המשטרה תצטרך לתת תשובה מקצועית". לדבריו, הקושי המרכזי בחקירת תיקי נתניהו, בהם קיים חשד לשוחד, היא היכולת להוכיח דו צדדיות. "כשניתן תשובה, הציבור יבין למה לקח לנו כל כך הרבה זמן", הוסיף. עם זאת, האפשרות שיהיה המפכ"ל שיביא להפלת נתניהו לא מערערת אותו. "זה לא עושה לי את זה אבל זהו תפקידי", אמר. "המשטרה לפעמים נוברת בכל מיני מקומות לא נעימים".

"חבל בשביל כולנו", כנס התמיכה ברה"מ (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
"חבל בשביל כולנו", כנס התמיכה ברה"מ | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

אלשיך התייחס גם למתקפה של נתניהו על המשטרה בכינוס הדלקת נרות של הליכוד במהלך חג החנוכה ואמר שחבל לו שנתניהו דיבר כך. "אני חושב שזה חבל בשביל כולנו", הסביר. "מיד בדקה הראשונה אמרתי שאנחנו לא מגיבים. לפעמים זה קשה לסתום את הפה, גם אנחנו בני אדם וגם לנו יש רצון לומר את מה שעל ליבנו, אבל הייתי עושה נזק".

על השינוי ביחס מצד ראש הממשלה מאז פתיחת החקירה, אמר אלשיך: "זה די ברור שיש שינוי ביחס, אני גם לא שופט אותו על זה. זה טבעי. בסוף, לא אני הנחקר, הוא הנחקר. זה לא הדדי. אני לא שופט אותו על זה שהוא לא עושה את ההבחנה. להיות נחקר זו סיטואציה קשה ומאוד לא נעימה. אני חייב בסוף לקבל החלטה".

בהמשך המפכ"ל סיפר על פגישה עם ראש הממשלה בו הוצע למנותו לראש השב"כ אחרי סיום כהונתו כמפכ"ל, כל עוד נתניהו יישאר בתפקיד. "היו אינספור הבטחות", אמר. "יום אחרי שנתתי תשובה חיובית, הבנתי כבר אז כמה חשוב שאהיה עצמאי". לגבי הטענה שנתניהו עשוי להתחרט על כך שמינה אותו, הסביר אלשיך: "יש כאלה שאומרים את זה. אני רוצה להאמין שהמטרה של המינוי שלי הייתה לא למטרה שאינה ראויה".

המסמך שהוצג למפכ"ל: להאשים את נתניהו בשוחד

מוקדם יותר הערב פורסם ב"מהדורה המרכזית" דבר קיומו של מסמך שהובא לדיון המכריע שהתקיים במשרדי להב 433 בראשות המפכ"ל אלשיך, ממנו עולה כי התגבשה תשתית ראייתית להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000 בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. אתמול פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי מסמך ההמלצות יועבר לפרקליטות בתחילת השבוע הבא.

בתיק 2000 המצב יותר מורכב, על פי המסמך: ההתלבטות של המשטרה היא בין החלטה להעביר את התיק בלי המלצה להחלטת הפרקליטות, שכן מדובר בתיק מובהק שיוכרע על פי פרשנות משפטית, לבין המלצה להעמיד לדין את נתניהו בעבירת מרמה והפרת אמונים.

יקבל כנראה הודעת הרגעה. מילצ'ן (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרקליטות תכריע בעניינו. מילצ'ן | צילום: רויטרס, חדשות

בעניין איש העסקים ארנון מילצ'ן, החשוד כנותן השוחד: בעקבות התחייבויות שניתנו לו בתחילת העדויות שלו, המשטרה החליטה שהנושא כולו יועבר להחלטת הפרקליטות. בשני התיקים הכוונה היא לגבש את ההמלצות עוד הערב ולהעבירם לפרקליטות בתחילת השבוע הבא, שם יהפכו לתיק אחד.

במקביל, הערב פרסם נתניהו סרטון בחשבון הפייסבוק שלו, בו אמר: "אני רוצה להרגיע אתכם: לא יהיה כלום, כי אני יודע את האמת. אל תהיו במתח: המלצות יהיו, שלטים בנוסח 'ביבי אשם עד שתוכח חפותו' גם הם יהיו, לחצים פסולים - גם הם יהיו. אבל אני בטוח שבסופו של יום הגורמים המשפטיים המוסמכים יגיעו למסקנה אחת, לאמת הפשוטה: אין כלום".

"מדינת ישראל היא מדינת חוק", אמר עוד נתניהו. "החוק אומר שמי שקובע אם יש ראיות לכאורה נגד ראש הממשלה, זה היועץ המשפטי לממשלה והוא מתייעץ עם פרקליט המדינה. פרקליט המדינה אמר רק לאחרונה בכנסת שכמחצית מהמלצות המשטרה מסתיימות בלא כלום".