"הרגשתי כמו פיון, שמנצלים אותי" (צילום: פלאש 90)
פילבר יפליל את רה"מ? | צילום: פלאש 90

שלמה פילבר חתם על הסכם עד מדינה בתיק 4000: המגעים המתקדמים עם מנכ"ל משרד התקשורת ואיש אמונו של נתניהו, שלמה פילבר, הבשילו והוא חתם הלילה (בין שלישי לרביעי) על הסכם עד מדינה ויפליל את ראש הממשלה. בשעות הבוקר הוא יחל לתת "עדות ניקיון" במשטרה, תהליך הצפוי להמשך מספר ימים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההסכם נחתם סמוך לחצות, לאחר שפילבר מסר לחוקרים עדות מפורטת על חלקו ועל חלקם של ראש הממשלה ויתר החשודים בתיק 4000. במסגרת ההסכם, לא צפוי פילבר לרצות מאסר בפועל. עוד לפני חתימת ההסכם אמש קיים נתניהו התייעצות עם עורכי דינו במעון ראש הממשלה.

פילבר, שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת תחת השר נתניהו, הוא אחד מהחשודים שנעצרו בימים האחרונים במסגרת חקירת תיק 4000 ועל פי גורמים המעורים בחקירה, המשטרה בחרה להתמקד בו. חקירת הרשות לניירות ערך בעניינו הסתכמה בהמלצה להגיש נגדו כתב אישום, אך מתחילת חקירתו במשטרה ניסו החוקרים להבין מדוע מנכ"ל משרד התקשורת, עובד ציבור, סטה מהשורה, שהרי כסף לחשבון הבנק שלו הוא לא לקח.

בידי המשטרה והפרקליטות יש ראיות לכך שבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ובני משפחתו הפעילו לחץ כבד על אתר וואלה בדרישה להעניק סיקור חיובי לנתניהו, ובמסגרת ההסכם הדרמטי שנחתם עם פילבר, הוא צפוי להסביר מדוע אלוביץ' הטייקון נרתם כך באופן חסר תקדים עבור ראש הממשלה שהיה אז שר התקשורת.

בריאיון בלעדי לעמית סגל רק לפני כחצי שנה, דחה פילבר מכל וכל את האפשרות שישמש כעד מדינה בפרשה. על השאלה האם נתניהו  עבר עבירה והנחה אותו לעשות את הדברים הללו, השיב פילבר: "מעולם לא דיברתי אתו על הדברים האלה, מעולם לא עלה הנושא הזה בשיחותינו. אני שירתי את המדינה, אני אוהב אותה ואני מוכן לעזור בכל דבר ששייך לחקירה כדי להגיע לחקר האמת. אני לא אהיה עד מדינה".

"ארבעה ימים ישבתי מול החוקרים של הרשות לניירות ערך והסברתי להם שכל מה שקידמתי היה בהתאם לסמכויותיי כמנכ"ל על בסיס מדיניות של קודמיי", אמר אז פילבר. "כחלון קבע ב-2012 את ההפרדה המבנית בבזק, ב-2013 הממשלה קיבלה את זה כבר כהחלטת ממשלה. כל מה שאני עשיתי ב-2015 היה להוסיף תנאי נוסף לבזק, שאם הם רוצים שזה יתקיים הם חייבים להשקיע בתשתיות מיליארדי שקלים. זה הכל, אין פה בכלל עבירה. על מה אפשר לדבר"?.

ביום שני הותר לפרסום כי יחד עם פילבר נעצרו בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בנו אור ורעייתו איריס. יחד איתם נעצרו גם יועץ התקשורת לשעבר של רה"מ נתניהו, ניר חפץ, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, ובכיר החברה עמיקם שורר.

מהעדויות וממצאי החקירה שנאספו עולה החשד כי נתניהו פעל באמצעים שלטוניים שהמדינה העמידה לרשותו כדי לקדם אינטרסים ומטרות אישיות שלו, והחשודים שנעצרו חשודים במתן או בקבלת שוחד.

חקירת הפרשה אמנם עברה למשטרה רק בימים האחרונים, אך הסנגורים הופתעו לגלות את כמות ואיכות החומר שנאסף לאורך החודשים האחרונים. בין הממצאים: הבטחה של רה"מ לאלוביץ' לסייע ברכישת אתר וואלה במחיר טוב ועל ידי רוכש שיהיה נאמן לנתניהו, וכן יחסים משמעותיים בין נתניהו ורעייתו שרה לאלוביץ' ורעייתו.