במהלך הלילה חתם מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה (מומו פילבר) על הסכם עד מדינה במסגרת חקירת תיק 4000 המכונה פרשת בזק. במהלך ריאיון טלפוני שקיים עם עמית סגל לפני כחצי שנה, טרם ההתפתחויות המשמעותיות בחקירה והמעצרים, טען פילבר והתעקש כי הוא לא יחתום על הסכם עד מדינה נגד נתניהו. רק לפני כחודש שיגר פילבר מכתב לנציבות שירות המדינה וביקש לסיים את השעייתו ולחזור לתפקידו במשרד התקשורת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחה בלעדית ששודרה ב"מהדורה המרכזית" סיפר פילבר על סבב החקירות הראשון במשרדי הרשות לניירות ערך וטען כי פעל בהתאם לסמכויותיו. "ארבעה ימים ישבתי מול החוקרים של הרשות לניירות ערך", טען אז כחלון. "הסברתי להם שכל מה שקידמתי היה בהתאם לסמכויותיי כמנכ"ל על בסיס מדיניות של קודמיי".

"כחלון קבע ב-2012 את ההפרדה המבנית בבזק", הוסיף והסביר מנכ"ל משרד התקשורת. "ב-2013 הממשלה קיבלה את זה כבר כהחלטת ממשלה. כל מה שאני עשיתי ב-2015 היה להוסיף תנאי נוסף לבזק, שאם הם רוצים שזה יתקיים הם חייבים להשקיע בתשתיות מיליארדי שקלים. זה הכל, אין פה בכלל עבירה. על מה אפשר לדבר?".

פילבר, עד מדינה נוסף המקורב לנתניהו (צילום: פלאש 90 - קובי גדעון, מרים אלסטר)
מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר | צילום: פלאש 90 - קובי גדעון, מרים אלסטר

פילבר טען במהלך הריאיון כי נתניהו מעולם לא ביצע עבירה במהלך ההתנהלות מול בזק, וכי מעולם לא הנחה אותו לבצע פעולות לא חוקיות עבורו. "מעולם לא דיברתי אתו על הדברים האלה, הנושא הזה מעולם לא עלה בשיחותינו", טען פילבר בתקיפות. "אני שירתי את המדינה, אני אוהב אותה ואני מוכן לעזור בכל דבר ששייך לחקירה כדי להגיע לחקר האמת. אני לא אהיה עד מדינה".

פילבר, שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת תחת השר נתניהו, נעצר בימים האחרונים במסגרת חקירת תיק 4000, ועל פי גורמים המעורים בחקירה המשטרה בחרה להתמקד בו. חקירת הרשות לניירות ערך בעניינו הסתכמה בהמלצה להגיש נגדו כתב אישום, אך מתחילת חקירתו במשטרה ניסו החוקרים להבין מדוע מנכ"ל משרד התקשורת סטה מהשורה שכן כסף לחשבון הבנק שלו הוא לא לקח.

"הרגשתי כמו פיון, שמנצלים אותי" (צילום: פלאש 90)
יפליל את הבוס? נתניהו ופילבר (ארכיון) | צילום: פלאש 90

אמש הגיעו עורכי דינו של פילבר לפגישה עם אנשי המשטרה והפרקליטות, ומסרו להם את עיקרי עדותו של פילבר במטרה להגיע להסכם עד המדינה. החוקרים הביעו שביעות רצון מהמידע, שכן לאחר שנמסר להם הם הסכימו לחתום עמו על ההסכם, ובכך גם הקלו בעונשו הצפוי והסכימו שלא יישלח למאסר כלל חרף החשדות הכבדים נגדו.

"ראיית זהב" הובילה להתקדמות המשמעותית בחקירה

רעידת האדמה בדמות חתימת הסכם עד המדינה שהתרחשה אמש סמוך לחצות לא הייתה יכולה להתממש ככל הנראה ללא "ראיית זהב" שהצליחו החוקרים להשיג, ובכך לגרום למנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ומקורבו של נתניהו, שלמה פילבר, לחצות את הקווים ולחתום על הסכם עד מדינה בפרשה 4000.

רק כאשר הבין פילבר את עוצמת הראיות החד משמעיות המצויות בידי החוקרים נגדו, ואחרי יומיים שהעביר בתא המעצר, הוא הסכים למסור עדות מפורטת נגד נתניהו, שבה ככל הנראה יסביר את יחסי התן-וקח שהתקיימו בין שולחו לבין בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה, שאול אלוביץ'.

שאול אלוביץ ונתניהו, תיק 4000 (צילום: חדשות)
אלוביץ' ונתניהו (ארכיון) | צילום: חדשות

פילבר יחל היום למסור את "עדות הניקיון" שלו, ויעביר את כל המידע שנמצא ברשותו לחוקרי המשטרה. התהליך עצמו צפוי להימשך מספר ימים, וראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיחקר באזהרה בפרשה. עוד לפני חתימת ההסכם אמש קיים נתניהו התייעצות עם עורכי דינו במעון ראש הממשלה.

בידי המשטרה והפרקליטות קיימות ראיות לכך שבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ובני משפחתו הפעילו לחץ כבד על אתר וואלה בדרישה להטות את הסיקור לטובת נתניהו, ובמסגרת ההסכם הדרמטי שנחתם עם פילבר, הוא צפוי להסביר מדוע אלוביץ' הטייקון נרתם כך באופן חסר תקדים עבור ראש הממשלה שהיה אז שר התקשורת.