נתניהו. מנסה לכנס את הקואליציה (צילום: רויטרס, חדשות)
בחירות לא ימנעו חקירות | צילום: רויטרס, חדשות

גורם בכיר במערכת אכיפת החוק מבהיר כי גם במידה ויוחלט על יציאה למערכת בחירות, אין שום כוונה לשנות את הטיפול בתיקים הרגישים הקשורים למערכת הפוליטית. זאת ועוד: גם אם יוקדמו הבחירות, ראש הממשלה יזומן ללפחות עוד חקירה אחת, בהתאם לצרכי החקירה - וכך גם השר דרעי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשטרה מדגישים כי הכוונה היא לבצע את כל מהלכי החקירות שתוכננו בתיק 4000, בפרשת הצוללות, וכן בחקירות המתנהלות נגד השר אריה דרעי. בנוסף, בפרקליטות ימשיכו לבדוק את המלצות המשטרה בתיק 1000 ו-2000, וכן את ההמלצות בעניינו של השר חיים כץ.

לדברי הגורם הבכיר, הפרקטיקה הנהוגה במערכת בחירות היא שממשיכים את החקירות הקיימות, אולם נמנעים מפתיחת תיקים חדשים. בהנחה והיועץ המשפטי לממשלה לא יוציא הנחיה חדשה וחריגה לנהוג אחרת - דבר שהסיכוי לו קלוש, על פי הגורם.

"ניצן קבע עובדות בשטח" (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות)
לא נרתע מהביקורת. שי ניצן | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות

מוקדם יותר היום הדגיש פרקליט המדינה שי ניצן כי מלאכת חקר האמת תימשך ביתר שאת, חרף הביקורות נגד הפרקליטות. "לעולם לא נגייס עד מדינה ונאמר לו לשקר כדי להפליל אדם אחר. כל טענה אחרת היא מופרכת. אנחנו מחויבים אך ורק לאמת ולראיות", אמר בכנס 70 שנות דמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואתר מקור ראשון.

"תנאי בסיסי לחתימת הסכם מסוג זה הוא שהגורמים השתכנעו שהעד דובר אמת", אמר בהתייחסו לטענת נתניהו כי ניר חפץ משקר בחקירתו. "כריתת הסכמי עדי מדינה מהווה כלי משמעותי שיש בארגז הכלים של רשויות החוק בהתמודדות עם הפשיעה המאורגנת והשחיתות הציבורית", תיאר. "כלי זה לא הומצא בישראל ומקובל גם כיום במדינות דמוקרטיות אחרות. אנחנו עושים זאת כדי שאותו עד יכניס אותנו למעגל הסוד ויסייע לנו להביא את כל, או רוב האשמים, על עונשם. מדובר בכלי חיוני למאבק בעבריינות ואנחנו נמשיך ונפעל בכיוון זה ללא מורא וחשש ככל שנידרש לכך בעתיד".