חברת בזק, ארכיון (צילום: חדשות)
פרשת בזק: בכירים עוכבו לחקירה | צילום: חדשות

המשטרה עיכבה הבוקר (ראשון) לחקירה מספר בכירים בחברת בזק, בהם מקורבים לראש הממשלה נתניהו. זאת, לאחר שאמנון אברמוביץ' חשף ב"אולפן שישי" על התפתחות דרמטית בחקירת הפרשה, ובמסגרתה העברתה מהרשות לניירות ערך למשטרה לאחר שמסקנותיה כבר הועברו לפרקליטות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בהודעת בזק לבורסה הבוקר נמסר כי "נוכח ראיות שמצאה רשות ניירות ערך במסגרת חקירתה, אשר העלו חשדות לביצוע עבירות נוספות, נפתחה הבוקר חקירה משותפת חדשה של חוקרי הרשות והיחידה ולמאבק בפשיטה הכלכלית בלהב 433, במסגרתה נעצרו מספר חשודים ביניהם נושאי משרה בכירים בקבוצת בזק". עוד נמסר כי "נכון למועד דיווח זה, אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה". עם פתיחת המסחר בבורסה ירדה מניית בזק ב-2.6%.

נתניהו ואלוביץ' (ארכיון) (צילום: איל יצהר, גלובס)
שאול אלוביץ' ונתניהו | צילום: איל יצהר, גלובס

על פי החשד שעלה במהלך החקירה ברשות לניירות ערך, בעת שכיהן נתניהו כשר התקשורת הוענקו הטבות מפליגות לחברת בזק, ובתמורה פעל בעלי החברה, שאול אלוביץ', להטות את הסיקור באתר וואלה שבבעלותו כך שיהיה אוהד וחיובי לראש הממשלה.

התיק הועבר למשטרה בשל חשדות לביצוע עבירות פליליות

בנובמבר האחרון הועברו מסקנותיה של החקירה ברשות לניירות ערך לפרקליטות. במסקנות הומלץ להעמיד לדין שורה של בעלי תפקידים ובהם בעלי בזק אלוביץ' ובנו, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר וכן בכירים נוספים בבזק. ואולם, בפרקליטות החליטו להחזיר את התיק להשלמות שבמסגרתן הועלו חשדות נוספים לביצוע עבירות פליליות נוספות שבגינן הוחלט להעביר את התיק לחקירה משותפת עם המשטרה.

בין היתר, אחת מהטענות שהועלו בשבועות האחרונים הייתה כיצד קרה שתיק בזק הועבר לפרקליטות מבלי שנתניהו התבקש אפילו להעיד בפרשה. על פי ההערכה, מדובר בפרשה עם פוטנציאל נפיץ ביותר עם השלכות משמעותיות ומרחיקות לכת.

הגילויים החדשים בתיק: כתבות ביקורתיות על משפחת נתניהו צונזרו?

כתב התחקירים בעיתון "הארץ", גידי וייץ, פרסם לאחרונה גילויים חדשים בתיק 4000, לפיהם עד המפתח בפרשה צפוי להיות מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, שהיה אחראי על הסיקור באתר. ישועה היה אחראי כביכול על צנזור כתבות ביקורתיות על בני משפחת נתניהו, על שילוב ידיעות רבות שסיקרו באופן אוהד את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ובנוסף אייטמים שהעבירו ביקורת נוקבת על נתניהו הוצנעו באתר ואף הוסרו ממנו.

על פי הפרסום, ישועה הבהיר לאנשים שעבדו תחתיו כי הוא מתנגד באופן נחרץ למדיניות נתניהו אבל הוא מקבל הוראות מלמעלה לפיהן עליו לדאוג לסיקור חיובי של בני הזוג נתניהו. ישועה טען כי הוא היה נתון ללחצים אדירים בנושא מצד אלוביץ' ורעייתו איריס. בשיחות עם עיתונאים הוא אף קשר בין הצנזורה לבין החלטות רגולטוריות של משרד התקשורת בראשות נתניהו, הנוגעות ישירות לרווחיות של בזק.