לפיד ומילצ'ן (ארכיון) | צילום:

ניסה לקדם את החוק? חבר הכנסת יאיר לפיד ביקש בעת ששימש כשר אוצר חוות דעת מקצועית מאנשי משרדו לגבש חוות דעת מקצועית בנוגע לחוק שכונה "חוק מילצ'ן", המבקש להיטיב עם חברו ארנון מילצ'ן - כך דווח הבוקר (חמישי) בעיתון "הארץ". הפרסום הוא בניגוד לדברים של לפיד עצמו שטען בעבר שלא פעל על מנת לקדם את החוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח, בקיץ 2013 פנתה יועצת מטעם לפיד לאגף התקציבים במשרד האוצר וביקשה חוות דעת בנוגע לחוק. באגף התקציבים הכינו בתוך מספר ימים מסמך מקיף של חמישה עמודים שכלל נימוקים נגד החוק ואף נעשה דיון במשרד בהם נשאלו אנשי האגף על ההתנגדויות.

בחוות הדעת נכתב כי ההטבה יוצרת "עיוותים רבים" ועל כן עמדת אגף התקציבים הייתה לא להאריך את התקנות ולבטל את הפטור מחובת דיווח לעולים החדשים. "מתן פטור ממס על רווחים מהשקעות בחו"ל בגין השקעות בישראל צריכה להיעשות באופן מידתי כך שהפסד המדינה מהכנסות ממסים לא תעלה על התשובה מביצוע ההשקעה בישראל". כמו כן, לפי אנשי אגף התקציבים, "הטבות המס משמשות קרקע פוריה להעלמות מסים".

לפי הפרסום ב"הארץ", נכתב במסמך כי "לא צפויות למהלך המוצע השלכות בכל הקשור לעידוד עלייה, כך שמצד אחד הארכת תוקף הפטור גורמת להפסד הכנסה ומצד שני אינה משיגה את התכלית שלשמה נוצרו ההטבות". עוד נטען כי הטבות לעולים חדשים "יוצרות אפליה" לעומת התושבים הוותיקים ותעמיק את חוסר השוויון. לדברי אנשי אגף התקציבים, הטבת המס נותנת למעשה תמריץ להעדפת השקעות בחו"ל ו"גורמת לקיטון בהיצע ההשקעות בישראל ובכך פוגעות במשק".

עם פרסום הידיעה הבוקר אודות הבדיקה במשרד האוצר, תקף יו"ר הקואליציה דוד אמסלם את לפיד. אמסלם פרסם בעמוד הטוויטר שלו את הפרסום והוסיף כיתוב: "במקום להיחקר כעבריין ראשי, הופכים אותו לעד תביעה".

יקבל כנראה הודעת הרגעה. מילצ'ן
מילצ'ן (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

מלשכתו של יאיר לפיד נמסר בתגובה: "הפרסום מחזק עוד יותר את עדות לפיד. הנה הוכחה נוספת שלפיד פעל רק על פי דרגי המקצוע ונתן להם גיבוי מלא מול הלחץ מלמעלה לקדם את החוק. שוב שוב מנסים מקורבי ראש הממשלה להכפיש ובכל פעם מחדש מתברר שראש הממשלה קיבל מיליון שקל ודחף את חוק מילצ׳ן ולפיד לא קיבל אגורה מאף אחד ועשה הכל כדי לבלום את החוק".

במסגרת פרסום המלצות המשטרה פורסם גם הניסיון להעביר את "חוק מילצ'ן". החוק נותן מעמד מיוחד לתושב חוזר בעיקר פטור ממס. החוק הזה הוצע רק לבקשת מילצ'ן. החוק נועד לאפשר לכל תושב חוזר לנתק מגע עם רשויות המס ולא לדווח על הכנסותיו. על פי ההערכות מילצ'ן ביצע עליה מחודשת ב-2009 ולכן החוק זכה לכינוי חוק מילצ'ן.

ב-2013 בדוח מבקר המדינה נכללה ביקורת נוקבת על החוק: המבקר אמר שהוא ייתן תמריץ לעולים להעלים מיסים וההערכות הן שמילצ'ן הרוויח מאות מיליונים לאורך השנים מהחוק הזה.

אחרי הפרסום לפיו הוא עד מרכזי בפרשת תיק 1,000, הגיע חבר הכנסת יאיר לפיד לאולפן "המהדורה המרכזית" עם יונית לוי והתייחס להמלצות המשטרה ולתפקידו בחקירה. "אני לא עד המפתח בפרשה", טען לפיד. "יש סדרה שלמה של חקירות, באחת מהן ביקשו ממני לבוא ולתת עדות".

לפיד טען במהלך הריאיון כי לא זכר את בקשותיו של מילצ'ן טרם הוזמן למסור עדות במשרדי להב 433. "כשהייתי במשטרה וסיפרו לי את זה אני מודה שזו הייתה הפעם הראשונה שנזכרתי שהיה סיפור כזה, זה לא היה דבר מרכזי", סיפר לפיד. "בא מישהו ביקש בקשה, אמרתי לא יקום ולא יהיה והמשכתי בדרכי. חשבתי שזה חוק לא טוב, התפקיד שלי הוא לא לעזור לטייקונים או פוליטיקאים התפקיד שלי הוא לעזור לאזרחי ישראל. אף אחד אחר".