בניין וואלה, ארכיון
בניין "וואלה!" | צילום: חדשות

במסגרת תיק 4000, שבחקירתו חלו היום (ראשון) התפתחויות רבות, נחקרת האפשרות שראש הממשלה קיבל סיקור אוהד מאתר "וואלה!" ובתמורה הבעלים של האתר ושל "בזק" שאול אלוביץ' קיבל הטבות בשווי מאות מיליוני שקלים ממשרד התקשורת בראשות נתניהו. גורם מרכזי בפרשה הוא מנכ"ל האתר אילן ישועה: גורמים לשעבר באתר סיפרו ל"החדשות" על מנגנון קבלת ההחלטות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שורה ארוכה של גורמים לשעבר ב"וואלה!" שרטטו כולם בדיוק את אותה תמונה, לפיה אילן ישועה הוא לא רק מנכ"ל ולא רק עורך ראשי - אלא המוציא לפועל של ההוראות של אלוביץ' ואין חוצץ נוסף בנושא. לדברי הגורמים, ישועה הוא האיש של אלוביץ' במערכת, עושה דברו שמעביר את ההנחיות של אלוביץ' אל רצפת העריכה בדסק.

הנקודה המעניינת ביותר היא, לפי השיחות שערכנו עם הגורמים, שישועה לכאורה לא סתם דרש סיקור אוהד לנתניהו, אלא ביצע קישור ישיר למצבה הכלכלי של בזק. גורם לשעבר ב"וואלה!" סיפר כי אילן ישועה אמר: "עכשיו זו תקופה קשה בבזק ועכשיו צריך סיקור חיובי לראש הממשלה נתניהו. בוא נעבור את המשוכה הזו ונמשיך הלאה". 

הטבות תמורת סיקור אוהד? נתניהו ואלוביץ'
אלוביץ' ונתניהו, ארכיון | צילום: איל יצהר, גלובס, רויטרס, חדשות

הסיקור השתנה בנקודת זמן קריטית

הגורמים מציינים כי לפני שנת 2015 היה עוד רצון לשמור על מראית עין וההנחתות היו בעיקר בעניין רעיית ראש הממשלה. לקראת ואחרי בחירות 2015 – נקודת זמן קריטית בעסקת המיזוג בין יס לבין בזק - ההוראות הפכו ממוקדות יותר ונגעו לסיקור אוהד לנתניהו עצמו. לכאורה, התמורה לכל זה היו הטבות ענק לאלוביץ' מקורבו של נתניהו.

עורך אתר "וואלה" לשעבר ינון מגל העיד הבוקר במשטרה במסגרת ההתפתחויות בחקירה: מגל זומן לתת עדות לאחר שביום חמישי האחרון הודה בריאיון לגלי צה"ל כי הופעלו עליו לחצים כדי שיטה את הסיקור לטובתו של ראש הממשלה נתניהו.

_OBJ

"תמיד היו לי הרבה ביקורות על מוציאים לאור", אמר בריאיון לתכנית "דקלסגל" ביום חמישי האחרון. "עבדתי בהרבה מערכות תקשורת והיו לי הרבה ביקורות שעושים שם דברים שלפעמים גורמים לאנשים להרגיש, כמו שאמרו בידיעות אחרונות, כאילו אונסים אותם".

באותו ריאיון הוסיף מגל כי "אם אזומן למשטרה אז בהחלט אגיד מה היה שם. היו לחצים מלמעלה לטובת נתניהו, היו תקופות שהיו לחצים, אבל אני חייב להגיד שאני חושב שאם יום אחד אני אצטרך לתת דין וחשבון מול האנשים שהיו מתחתי - אני אצא יותר טוב מרוב עמיתי".

הבוקר עיכבה המשטרה לחקירה מספר בכירים בחברת בזק ומקורבים לראש הממשלה נתניהו. זאת, לאחר שאמנון אברמוביץ' חשף ב"אולפן שישי" על התפתחות דרמטית בחקירת הפרשה, ובמסגרתה העברתה מהרשות לניירות ערך למשטרה לאחר שמסקנותיה כבר הועברו לפרקליטות.