ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים במהלך היום (שלישי) התייעצויות עם פרקליטיו לקראת פרסום המלצות המשטרה בעניין חקירות תיקי 1,000 ו-2,000. נתניהו כינס את עורכי דינו ומקורביו בניסיון לגבש את פעולותיו בענייניו המשפטיים, לאחר שבג"ץ דחה אתמול את העתירה נגד פרסום המלצות המשטרה שהגיש עורך הדין יוסי פוקס. בעקבות ההתייעצויות, ביטל נתניהו את הגעתו לאירוע הנחת אבן פינה בבית החולים 'פורייה' בטבריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עתירתו של עורך הדין יוסי פוקס שביקש להנחות את המפכ"ל לא לצרף את המלצות המשטרה נדחתה על הסף, והשופטים נימקו כי "לא מצאנו כי בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה נפל פגם של חוסר חוקיות או חוסר סבירות". העתירה נגד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המפכ"ל רוני אלשיך, המשטרה, ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה, הוגשה כבר בחודש ינואר.

תיק 1,000 | החשד: ראש הממשלה נתניהו קיבל מאנשי העסקים מילצ'ן ופאקר מתנות בשווי של מאות אלפי שקלים

הפרשה בה חשוד ראש הממשלה נתניהו פרצה לחיינו ביולי 2016, אז דיווח פרשננו אמנון אברמוביץ' ב"אולפן שישי" על חשד להעברת כספים גדולה, לכאורה, לנתניהו או למי מבני ביתו. בחודשים שלאחר מכן הלכו ונחשפו החשדות של המשטרה נגד נתניהו בתיק שזכה לכינוי "תיק 1,000": קבלת טובות הנאה ומתנות יקרות (סיגרים ושמפניות) משני אנשי עסקים - ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, בשווי של מאות אלפי שקלים ובאופן שיטתי, לכאורה.

נתניהו מילצ'ן בעבר
לקראת המלצות: נתניהו בהתייעצויות | צילום: פלאש 90, חדשותהמפנה הדרמטי בפרשה הגיע באוגוסט האחרון, אז חתם מקורבו לשעבר של נתניהו, ארי הרו, על הסכם עד מדינה, במסגרתו מסר את כל הידוע לו לחוקרים. ראש הממשלה מצדו, טען כי "מותר לקבל מתנות מחברים" וכי היחסים בין משפחתו למשפחת מילצ'ן קרובים וחמים - וכי המתנות ניתנו על רקע זה. על המשטרה להכריע האם יש להמליץ בפרשה על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בחשד לשוחד, או בחשד לעבירה חמורה אך שנחשבת קלה יותר - מרמה והפרת אמונים.

תיק 2,000 | החשד: ראש הממשלה נתניהו תיאם מהלכים עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, להחלשת "ישראל היום" ומתן סיקור אוהד עבורו

בשלהי שנת 2016 נחשף כי נתניהו חשוד בפרשה נוספת שזכתה לכינוי "תיק 2,000". הפרשה נחשפה לאחר שחוקרי המשטרה גילו במכשיר הטלפון של ארי הרו, מקורבו של נתניהו שהפך לעד מדינה נגדו, הקלטות של ראש הממשלה משוחח עם מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס.

החשד שעלה הוא לתיאום מהלכים בין נתניהו למוזס להחלשה והגבלה של "ישראל היום" - זאת בתמורה לסיקור אוהד של נתניהו ב"ידיעות אחרונות". בינואר 2017 חשף כתבנו גיא פלג כי איש העסקים המעורב בפרשה החדשה, ששמו של נתניהו נקשר בה, הוא נוני מוזס - וחשף את תמלילי השיחות שנערכו בינו לבין ראש הממשלה בשנת 2014.

בנימין נתניהו וארי הרו
מסר מידע לחוקרים, נתניהו והרו | צילום: פלאש 90, מרים אלסטרנתניהו ומוזס דיברו באופן מעשי - איך ניתן לחולל בשטח את השינויים הנדרשים שיספקו את שניהם: האם ניתן להקטין את כוחו של "ישראל היום" באופן מזורז, ובתמורה לכך שנתניהו יזכה לסיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות".

גם בתיק זה, ארי הרו מסר מידע לחוקרים לאחר שחתם על הסכם עד מדינה. בתחילת 2018, נקרא גם ח"כ איתן כבל ליחידת להב 433, חבר הכנסת שיזם את חוק "ישראל היום", שם נחקר באזהרה בפרשה. במשטרה התלבטו האם יש בראיות ממש כדי להמליץ על כתב אישום בגין שוחד נגד ראש הממשלה ונוני מוזס, או האם להגיש את התיק לפרקליטות ללא המלצה - זאת עקב כך שהתיק והראיות שבו נתונים לפרשנות משפטית שתקבע האם ובמה יש להאשים את המעורבים בפרשה.