ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ (צילום: פלאש 90, חדשות)
ממשיך בעדותו. חפץ | צילום: פלאש 90, חדשות

בזמן שניר חפץ נמצא במתקן משטרתי ומוסר את עדותו המפורטת במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמו, מידע שיועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה מוסר לחוקריו עשוי להוביל להסתעפות בפרשיות בהן הוא מעורב. ב"ידיעות אחרונות" נחשף הבוקר (חמישי) כי במסגרת עיקרי הדברים שהעביר חפץ לחוקרים צוינו שמות של ארבעה בכירים בליכוד, בהם שני שרים מכהנים, שההתנהלות מולם בפרויקטים במשרדי הבריאות והגנת הסביבה מעלה חשד לפלילים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחקירותיו במשטרה וברשות לניירות ערך הפתיע חפץ כשסיפר על קשרי עבודה שהיו לו לפחות עם ארבעה בכירים במפלגת השלטון. את קשרי העבודה עם הארבעה, בהם שני שרים, ניהל חפץ במהלך כהונת הכנסת הנוכחית והקודמת, זאת בזכות מעמדו המיוחד בסביבת ראש הממשלה.

בראשי הפרקים שמסר חפץ נטען שקיים חשש כי הפעולות שבוצעו מול אותם בכירים התנהלו תוך הימצאות בניגוד עניינים מהותי, ניצול לרעה של נושאי משרה ומתן העדפה פסולה. על פי הפרסום מדובר בסוגיות הקשורות לרגולציה במערכת הבריאות, לנושאי נדל"ן ולנושא נפיץ שקשור לאיכות הסביבה ועדיין נמצא במרכז סדר היום הציבורי.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין התייחס הבוקר לפרסום. "אין לי מושג על מה מדובר", אמר בריאיון לאפי טריגר בגל"צ. "למיטב זכרוני בשנה וחצי האחרונות לא היה לי שום מגע עם ניר חפץ בשום נושא שקשור למשרד להגנת הסביבה. אין לי מושג על איזה תקופה הוא מדבר. בכל תפקיד ציבורי אני פועל מתוך תפיסה של טובת הציבור".

המידע החדש שמסר חפץ, לרבות פרטים חדשים על נושאים שטרם טופלו במשטרה, הועבר הלאה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה ולחוקרים ניתן אישור לגבות ממנו עדות מלאה בנושאים הללו. רק לאחר שתיגבה העדות הכוללת, לרבות איסוף ראיות נוספות, יועבר החומר לעיונו של מנדלבליט. רק לאחר מכן יוחלט אם לפתוח בחקירה נגד הבכירים בליכוד ולזמן אותם לחקירה באזהרה.

חשד: רה"מ פעל למען הערוץ של חפץ

אמש פורסם במהדורה המרכזית כי המשטרה בודקת חשד לפיו ראש הממשלה ורעייתו ניסו לקדם, בעזרת ניר חפץ, הקמתו של ערוץ טלוויזיה מסחרי חדש באמצעות המיליארדרים ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ן. על פי החשד, נעשו מספר פגישות בין אנשי העסקים ונתניהו על מנת לקדם את הנושא.

"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
מילצ'ן ונתניהו (ארכיון) | צילום: החדשות

על פי החשד, נתניהו ורעייתו פנו לבעליה של רשת הטלוויזיה האמריקנית "פוקס" רופרט מרדוק וגם לחבריהם פאקר ומילצ'ן - שמעורבים בתיק 1000 - על מנת שישקיעו בהקמת הערוץ. על פי ההערכות, כל אחד מהשותפים היה אמור להשקיע סכום של כ-25 מיליון דולרים.

לפי המידע שהתקבל במשטרה, מרדוק התלבט בנושא בעוד מילצ'ן - שכבר הפסיד עשרות מיליונים בערוץ 10 - התנגד. מנגד, ג'יימס פאקר האוסטרלי ככל הנראה הסכים לתכנית.

פאקר (ארכיון) (צילום: רויטרס)
ג'יימס פאקר (ארכיון) | צילום: רויטרס

העובדה שחפץ ביקש לקדם הקמתו של ערוץ טלוויזיה חדש פורסם בעבר ב"דה מארקר". עם זאת, החידוש כעת הוא שראש הממשלה נתניהו ורעייתו לקחו חלק פעיל והיו "הרוח החיה" מאחורי הניסיון.