חבר הכנסת יאיר לפיד טוען כי לא היה צריך להגיש מסמך ניגוד עניינים לגבי קשריו עם ארנון מילצ'ן. "בסופו של דבר מנסים לסבך סיפור פשוט", אמר בריאיון לשש עם עודד בן עמי. "עבדתי אצל מילצ'ן לפני 22 שנים. לא מגישים ניגוד עניינים על דברים מלפני 22 שנה". עם זאת, הוסיף: "מעולם לא אמרתי שאני לא חבר שלו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ניגוד עניינים יכול להתקיים רק אם אתה פועל לטובת מישהו, להיות חבר של מישהו זה בסדר - כל עוד אתה לא מקבל מהם מיליון שקל", המשיך לפיד. "לא קיבלתי מעודי אגורה שחוקה. אני לא חייב למישהו מלבד לציבור". לפיד הוסיף כי הוא ומילצ'ן אינם חברים קרובים: "לא דיברתי איתו הרבה מאוד זמן, יש לי חברים הרבה יותר טובים והרבה יותר קרובים".

אחרי הפרסום לפיו הוא עד מרכזי בפרשת תיק 1,000 מוקדם יותר החודש, הגיע לפיד גם לאולפן "המהדורה המרכזית" עם יונית לוי והתייחס להמלצות המשטרה ולתפקידו בחקירה. בריאיון הכריז כי הצהיר על ניגוד העניינים שלו עם מילצ'ן: "יש אנשים ישרים", אמר. בהמשך התברר כי כלל לא דווח על ניגוד העניינים המדובר.

הבוקר דווח בעיתון "הארץ" כי לפיד ביקש בעת ששימש כשר אוצר חוות דעת מקצועית מאנשי משרדו לגבש חוות דעת מקצועית בנוגע לחוק שכונה "חוק מילצ'ן" - זאת בניגוד לדברים של לפיד עצמו, שטען בעבר שלא פעל על מנת לקדם את החוק. על פי הדיווח, בקיץ 2013 פנתה יועצת מטעם לפיד לאגף התקציבים במשרד האוצר וביקשה חוות דעת בנוגע לחוק. באגף התקציבים הכינו בתוך מספר ימים מסמך מקיף של חמישה עמודים שכלל נימוקים נגד החוק ואף נעשה דיון במשרד בהם נשאלו אנשי האגף על ההתנגדויות.

בחוות הדעת נכתב כי ההטבה יוצרת "עיוותים רבים" ועל כן עמדת אגף התקציבים הייתה לא להאריך את התקנות ולבטל את הפטור מחובת דיווח לעולים החדשים. "מתן פטור ממס על רווחים מהשקעות בחו"ל בגין השקעות בישראל צריכה להיעשות באופן מידתי כך שהפסד המדינה מהכנסות ממסים לא תעלה על התשובה מביצוע ההשקעה בישראל". כמו כן, לפי אנשי אגף התקציבים, "הטבות המס משמשות קרקע פוריה להעלמות מסים".