המבחן המלחיץ ביותר עבר (ארכיון) (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות)
שכר לא סביר ודיווח פיקטיבי | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות

המשטרה עיכבה הבוקר (שני) 18 חשודים, ובהם בעלי משרות בכירות במשרד החינוך, בחשד למעורבות בפרשת שחיתות במסגרתה גרפו לכיסיהם יותר מ-20 מיליון שקלים. מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב הסביר את הפרשה ואת האופן בו פעלו החשודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אבוהב הסביר שהפרשה קשורה לעבודות הגמר במסלול הטכנולוגי. "התלמיד כותב והבוחן מגיע לבית הספר לבחינה בלתי אמצעית", אמר. "הוא בודק את העבודה ואת הבנת התלמיד. מדובר במגמות חשמל, אלקטרוניקה, הנדסת חשמל, תקשוב ועוד".

הבוחן מקבל על כל בדיקה כזו כ-1,000 שקל. אבוהב הסביר שיש 4 חשדות עיקריים שעלו: השתכרות גבוהה ולא סבירה, בעיית דיווח משום שמדובר בעובדי המשרד שביצעו בדיקת בחינות, חשש לגבי זהות הבוחנים - הבכירים הם אלה שבחרו אותם והיקפים לא סבירים של בדיקת בחינות ביום אחד. לטענתו של אבוהב מהרגע שעלו חשדות שהשכר של מספר בכירים גבוה ובלתי סביר המשרד ערך ביקורת ביוזמתו. "היה חשש לדיווח פיקטיבי של שעות וחשש להיקף לא סביר של עבודות - חריגה של 40 בדיקות ביום על ידי מעריך, עלה גם חשד לגבי בחירת הבוחנים".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב (צילום: חדשות 2)
מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב | צילום: חדשות 2

בשנה עורכים כמיליון וחצי בחינות בגרות ל-250 אלף תלמידים. "יש גוף שכותב בחינות, יש מי שמדפיס, יש גוף שמדוור ויש חברה שמפעילה 20 אלף משגיחים", הסביר אבוהב. "בנוסף יש בודקים ומעריכים במרכז בחינות הבגרות".

החקירה החלה בעקבות בקרה פנימית של משרד החינוך

המשטרה עיכבה הבוקר 18 חשודים, ובהם בעלי משרות בכירות במשרד החינוך, בחשד למעורבות בפרשת שחיתות במסגרתה גרפו לכיסיהם יותר מ-20 מיליון שקלים. על פי החשד, המעוכבים יצרו מערך של בדיקת עבודות גמר בו ניפחו את כמות הנבחנים ובכך הגדילו במרמה את שכרם. בין הנחקרים: מספר מפקחים ארציים שהיו אחראים בעיקר על לימודי דת ומנהל אגף לשעבר שהיה אחראי על הבחינות במשרד החינוך. מי שהחליף אותו בתפקיד הוא זה שחשף את מעשי התרמית ומיד דיווח על כך.

ראשיתה של החקירה בפעולות סמויות שהחלו בחודש ינואר, בעקבות בקרה פנימית שערך משרד החינוך שהעלתה חשדות לאי סדרים חמורים בבדיקת עבודות גמר בין השנים 2014-2017. ממצאי הביקורת הובילו את המשרד להגיש תלונה במשטרה. בעקבות התלונה המשטרה פתחה בחקירה שהעלתה חשד לביצוע עבירות של גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. המשטרה סבורה כי החשודים יצרו מערך של בדיקת עבודות גמר ופרויקטים בבתי ספר תיכוניים.

במסגרת אותו מערך חלק מהחשודים דרשו שכר מחברה חיצונית הממומנת על ידי משרד החינוך עבור בדיקת בחינות רבות בעל פה ובכתב, כשבמקביל קיבלו מהמשרד שכר עבור שעות העבודה השגרתיות שלהם. עוד עלה בחקירה כי חשודים אחרים ניפחו את כמויות הנבחנים הרבה מעל המקובל עבור שעת עבודה אחת ובכך קיבלו כספים רבים. במסגרת הבקרה הפנימית והחקירה הסמויה עלה חשד נוסף לפיו מספר חשודים נוספים רשמו קרוב משפחתם כבודק בחינות רשמי, זאת למרות שלא הוכשר או הוסמך לכך. על פי המשטרה, בדרך זו שלשל אותו קרוב לכיסו מאות אלפי שקלים בהונאה ומרמה.