תקף את גבאי, תומך בפרץ. כבל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
ח"כ כבל, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

חקירת המגעים בין ראש הממשלה נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות מסתעפת: היום (חמישי) התייצב במשרדי להב 433 ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. כבל נחקר באזהרה בגין מעורבותו האפשרית בפרשה, כשנה לאחר חשיפת חדשות 2 כי איש העסקים העומד במרכז הפרשה (תיק 2000) הוא נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות. גם מוזס נחקר היום במשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבל מסר לאחר יציאתו ממשרדי להב 433: "נחקרתי היום קצרות. השבתי לכל מה שנשאלתי ואני סומך על רשויות החוק; כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה".

"חבר כנסת נחקר היום במשך מספר שעות וזאת במסגרת חקירה המנוהלת בלהב 433", אישרו במשטרה. "החקירה מתנהלת בליווי ופיקוח של פרקליט המדינה ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. מעבר לאמור ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות".

כבל, יוזם חוק "ישראל היום" ב-2014, מסר גם בינואר 2017 - זמן קצר לאחר שהפרשה נחשפה - עדות נרחבת במשטרה. בריאיון לתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל אמר אז כי דרש לספר לחוקרי המשטרה על המגעים לקידום החוק, שעלה גם בשיחות הישירות בין ראש הממשלה למוזס. "זומנתי למשטרה לפני יומיים לתת עדות קצרה, העדות הייתה קצרה", סיפר בריאיון.

"רצו לבדוק האם ידעתי, אני לא רוצה להיכנס לפרטים. נתתי את כל מה שיכולתי לדעת כי לא היה לי שמץ של מושג מכל השיח בני שני האישים, השיח הלא מכובד והמביך הזה. הופתעתי מאוד מהדיווחים על השיחה ביניהם, אתה לא מאמין, פשוט כך", הוסיף כבל.

הח"כ הסביר כי לא התקיימו בינו לבין מוזס מגעים לפני הגשת הצעת החוק: "לא הכרתי את מוזס כשהחלטתי על כך, כפי שלא הופעלתי בקרב על התאגיד, זו שליחות אישית מתוך אמונה לגבי איך שוק התקשורת צריך להיות. ברור שהוא בעל אינטרס כמו שכל האחרים התגייסו למען ישראל היום. יש בעלי אינטרסים מכל הכיוונים".

להב 433, ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
משרדי להב 433, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

מועד הגשת ההמלצות יידחה?

כבל הוסיף וטען אז: "עשיתי את העבודה מא' ועד ת'. ידעתי שיגיע השלב שבו אשאל את השאלות הללו". כשנשאל האם הסיקור שקיבל ב"ידיעות אחרונות" השתפר בעקבות הצעת החוק, השיב: "מה רע בכך? אני ח"כ מצטיין, אני מוכרח להגיד שלא בצניעות. שאגיש תלונה על זה? האם אני צריך להרים טלפון לעורך ולומר לו להפסיק עם זה? גם בתקופה שהגשתי את החוק הייתי בקרב מול ידיעות אחרונות, לא חשבתי מה יקרה ביום שאחרי".

לפני כשבועיים פורסם ב"אולפן שישי" כי סיכום חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד רחוק וצפוי להידחות במספר חודשים, ולאחר מכן נחשף כי בין הפרקליטות למשטרה ישנה מחלוקת בנוגע למועד פרסום ההמלצות בתיקי 1000 ו-2000.

במשטרה סבורים שאפשר לסיים את השלמות החקירה בתוך שבועות, ואילו בפרקליטות מעריכים שיידרשו כמה חודשים לביצוע השלמות ולסיכומי התיקים.

הערוץ החשאי של נתניהו ומוזס נחשף (צילום: פלאש 90 / עמית שבי, קוקו, חדשות)
נתניהו ומוזס, ארכיון | צילום: פלאש 90 / עמית שבי, קוקו, חדשות

לפני כשבוע הגיב פרקליט המדינה שי ניצן לטענות ואמר כי "העיתונאים לא יודעים מה המשטרה השיגה". "החקירה תסתיים ברגע שיסתיימו כל צורכי החקירה", הבהיר. 

"קראתי עיתונאי ידוע שאומר - 'מספיק'. אז כנראה שיש לו מקורות מופלאים שהוא יודע בדיוק מה המשטרה השיגה ומה לא. ואני רוצה לומר - לו ובכלל - אם מדמים אתם שחקירת רה"מ דבר קל הוא, זהו דמיון שווא".

"זו חקירה רצינית, מעמיקה, היא לא מוכתבת ע"י שום אינטרס פוליטי ונעשה מה שצריך", הסביר ניצן. "אם  צריך לגבות עדויות נוספות מכמה אנשים הן תיגבנה, אם נגיע למסקנה שסוכמה החקירה לא נהסס. כל הטענות הן סרק, אני מקווה שתוך כמה שבועות החקירה תסתיים והמשטרה תפרסם את המלצותיה".