בעקבות טענותיו של ראש הממשלה נתניהו כי יועץ התקשורת שלו לשעבר, ניר חפץ, שחתם בשבוע שעבר על הסכם עד מדינה, אינו דובר אמת, תוקף היום (ראשון) בחזרה פרקליט המדינה שי ניצן את הטענות. "תנאי בסיסי לחתימת הסכם מסוג זה הוא שהגורמים השתכנעו שהעד דובר אמת", אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכנס 70 שנות דמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואתר מקור ראשון, התייחס הפרקליט לחתימה על שורה של הסכמי עד מדינה - האחרון שבהם עם ניר חפץ, מקורבו של נתניהו שלא ייענש מכורח תנאי ההסכם שלו. חרף החסרונות שניצן הצביע עליהם, הוא הגן על הפרקיטקה ואמר כי היא הכרחית למאבק בשחיתות.

"כריתת הסכמי עדי מדינה מהווה כלי משמעותי שיש בארגז הכלים של רשויות החוק בהתמודדות עם הפשיעה המאורגנת והשחיתות הציבורית", תיאר. "כלי זה לא הומצא בישראל ומקובל גם כיום במדינות דמוקרטיות אחרות. אנחנו עושים זאת כדי שאותו עד יכניס אותנו למעגל הסוד ויסייע לנו להביא את כל, או רוב האשמים, על עונשם. מדובר בכלי חיוני למאבק בעבריינות ואנחנו נמשיך ונפעל בכיוון זה ללא מורא וחשש ככל שנידרש לכך בעתיד".

עדי המדינה נגד נתניהו, חפץ, פילבר והרו (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
שלושת עדי המדינה בפרשות נתניהו | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

"ככל, הסכמים אלו הוכיחו את עצמם", הוסיף וציין כי עדי מדינה הם אמנם שותפים בביצוע עבירה אך מקבלים תמורות הנאה מהתביעה בתמורה לחשיפת שותפיו. "הסכמי עדי מדינה במקרים המתאימים מביאים תועלת ציבורית גדולה, בעדות אמת של עד מדינה המטהרת את השחיתות השלטונית יש ערך עצום, כולנו יוצאים נשכרים מעדויות שכאלה".

"במקרים רבים ושונים עדי מדינה מסייעים למוטט, לא פחות, ארגוני פשיעה", הבהיר. "באחרים הם נדרשים על מנת לבער את נגע השחיתות". לדבריו, "תנאי בסיסי לחתימת הסכם מסוג זה הוא שהגורמים השתכנעו שהעד דובר אמת, וכיוון שבעבריין עסקינן אנחנו נוהגים זהירות רבה טרם חתימה. רק משהשתכנענו תתאפשר החתימה".

בדבריו ציין "מתקפות" שיש עליו ועל הרשויות, ואמר כי מלאכת חקר האמת תימשך ביתר שאת חרף הביקורות. "כאן הרצוני להדגיש נקודה חשובה וקריטית: לעולם לא נגייס עד מדינה ונאמר לו לשקר כדי להפליל אדם אחר. כל טענה אחרת היא מופרכת. אנחנו מחויבים אך ורק לאמת ולראיות".